EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 01. 2023

0 komentářů

Prodeje nových bytů v Brně klesají ke dnu, cena za tři roky stoupla o 57 %

 

Ceny prodaných nových bytů v Brně v roce 2022 meziročně vzrostly. Novostavby se prodávaly v průměru za 117 000 Kč za metr čtvereční. V Brně se aktuálně nabízí celkem 56 developerských projektů, ve kterých mohou zájemci vybírat z 1398 bytů. To představuje roční nárůst nabídky o 83 %. Údaje vyplývají z analýzy brněnského trhu novostaveb, kterou připravuje společnost IMPERA styl.

Loading 

Po několika letech vysoké poptávky a růstu cen se prodeje v Brně zpomalily o více než 60 %. Nákupy nemovitostí začali odkládat nejen lidé, kteří uvažovali o vlastním bydlení, ale také investoři.

Úspěšné jaro bylo předzvěstí poklesu

V uplynulém roce se v brněnských novostavbách prodalo pouze 758 bytů. Roční statistiky přitom zachraňuje především první čtvrtletí, které bylo pro prodejce nemovitostí nadmíru úspěšné. Znatelný pád realizovaných prodejů byl způsoben především třemi důvody, a to nejistotou způsobenou válkou na Ukrajině, růstem základních úrokových sazeb pod tlakem zvyšující se inflace a regulacemi hypotečního trhu, které v dubnu loňského roku zavedla ČNB. Pro řadu zájemců se tak investice do nemovitostí stala nedostupnou, rizikovou nebo finančně nezajímavou.

Cena prodaného bytu v brněnských developerských projektech v loňském roce dosáhla průměrné hodnoty 117 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Oproti předcházejícímu roku 2021 lze pozorovat nadále výrazný růst, a to bezmála o 17 %. Za tři roky nemovitosti zdražily dokonce až o 57 %. V realizovaných transakcích stále doznívala vlna růstu cen předchozích období.

REKLAMA

„Růst průměrných cen uskutečněných prodejů lze očekávat i v tomto roce. Roční průměr je dlouhé období a setrvačnost takového statistického údaje je vysoká. Za poslední půlrok se cena prodaných bytů drží na úrovni 129 000 Kč za metr čtvereční,“ vysvětluje František Šudřich, ředitel společnosti IMPERA styl.

Největší zájem byl v loňském roce tradičně o městskou část Brno-střed, ve které se nacházel každý třetí prodaný nový byt v Brně. Mezi další oblíbené lokality patří stabilně Brno-sever a Královo Pole. Nově se v žebříčku nejoblíbenějších částí města z pohledu prodaných bytů v loňském roce objevuje také Brno-jih.

Celkově se dle ceníků brněnských developerů prodaly v loňském roce byty za 4,8 miliardy Kč. Více než polovina z těchto prodejů proběhla v prvních třech měsících loňského roku. V průběhu rekordního roku 2021 kupující za nové byty utratili o třetinu více, tedy 6,5 miliard korun. Ještě výraznější je ale pokles pro hypoteční banky. Dle údajů České bankovní asociace propadla aktivita na hypotečním trhu v průběhu loňského roku o 62 %.

„Hypoteční trh zůstává velmi utlumený a v posledních měsících se objem nově poskytnutých hypoték pohybuje na nejslabší úrovni od začátku roku 2014. Přitom od té doby se průměrná velikost hypotéky vzhledem k růstu cen nemovitostí zdvojnásobila. Počet poskytnutých hypoték v posledních měsících je nejnižší za posledních zhruba 20 let,“ doplňuje Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *