EUR 25.230

USD 23.714

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.230

USD 23.714

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

0 komentářů

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

 

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Loading 

Ve srovnání s dubnem minulého roku jde o více než 60% pokles. Do vývoje nově poskytnutých hypoték tak patrně promluvila kromě vyšších úrokových sazeb také přísnější úvěrová pravidla pro poskytování hypoték ze strany České národní banky platná od dubna. Přicházející zpřísnění pravidel vedlo k určitému „předzásobení“ a k vyššímu zájmu o hypotéky v dřívějších měsících, což pokles čísel v dubnu patrně umocnilo. Za celý letošní rok je objem a počet poskytnutých hypoték meziročně nižší přibližně o 40 %.

Ačkoliv zájem o vlastní bydlení ve společnosti neklesá, rychle se snižuje množství lidí, kteří jsou ochotni a schopni v aktuálních podmínkách do bydlení investovat. Za ČSOB Stavební spořitelnu v aktuálních výsledcích vidíme pokračující propad objemu uzavřených úvěrů ze stavebního spoření. Vzhledem k nejistému vývoji na trhu očekáváme, že propad objemů může pokračovat i v dalších měsících.,“ říká Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v dubnu poklesl o více než 11 mld. Kč, a to z březnových 25,4 mld. Kč na 14,2 mld. Kč. Jde o nejnižší objem zhruba za poslední 3 roky. U refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak ze 4,9 mld. Kč na 3,3 mld. Kč. Počet nově poskytnutých hypoték poklesl pod 4,5 tisíce, zatímco průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí letošního roku přesahoval 7 tisíc a loni pak 9,5 tisíce. Meziroční propad je v případě skutečně nových hypoték mírně slabší, i tak ale v dubnu zesílil z přibližně 30 na 50 %.

V dalším vývoji hypotečního trhu se bude promítat cela řada faktorů. Nepůjde jen o výši hypotečních sazeb v kombinaci s přísnějšími úvěrovými pravidly ČNB, ale také o další vývoj ekonomiky či vývoj na nemovitostním trhu. Dle dat CenovaMapa.org přetrvává na trhu nedostatek bytů, zejména v Praze, kde byl počet nových bytů k prodeji začátkem letošního března meziročně o více než 40 % nižší. Nízkou nabídku posiluje i nejistota na straně developerů ohledně vývoje neodhadnutelného růstu vstupních nákladů při výstavbě nových bytů. Tyto faktory tak nadále tlačí ceny nových bytů vzhůru. Dle údajů CenovaMapa.org se průměrná cena nového bytu v Praze v polovině prvního čtvrtletí meziročně zvýšila z 8 546 000 na 10 021 000 Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *