EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Průzkum bourá mýty: Na vesnici se prý vstává v pět a lidé nemají kde nakoupit

 


 

O životě na vsi a ve městě koluje řada mýtů, ale ukazuje se, že mnoho z nich je jen v našich hlavách. Například není pravda, že autem jezdí zejména lidé z města. Téměř třetina lidí na vesnici a v malých městech používá auto denně, v Praze je to jen 17 % obyvatel,“ upřesňuje Vlasta Dolanská, výkonná ředitelka Poštovní spořitelny. 

I v Praze se brzo vstává

Bydlení v Praze má své výhody i nevýhody. Mezi výhody rozhodně nepatří, že by si lidé ve velkých městech mohli více přispat. I když pracovní doba začíná později, bývá problém se na dané místo dostat. Někteří cestují po Praze i hodinu, než usednou ke svému pracovnímu stolu. Podle průzkumu největší část lidí (31 %) vstává v pracovní dny mezi 6. a 7. hodinou bez ohledu na místo bydliště. O víkendu si pak skoro všichni rádi přispí aspoň hodinu.

Tabulka 1: V kolik hodin se vstává na vesnicích a v kolik ve městě?
tabulka-pruzkum-vstavani

Další mýtus: Autem jen ve městě

Bez auta se většinou neobejdete hlavně na vesnici. Ve větších městech funguje MHD, které vás na požadované místo alespoň přiblíží. V některých vesnicích je s veřejnou dopravou trochu větší problém.

Téměř třetina lidí na vesnici a v menších městech používá auto denně. V Praze je to jen 17 % lidí. Kolo využije na vesnici zhruba 10 % lidí týdně a měsíčně zhruba čtvrtina obyvatel. Ve větších městech a v Praze kolo nevyužije více jak 80 procent lidí.

REKLAMA

Život ve městě stojí víc

Náklady na domácnost jsou vyšší ve větších městech a v Praze. V Praze najdeme i extrémy. Například více než 75 tisíc korun měsíčně utratí tři procenta lidí a na malém městě jedno procento. Na vesnici a ve větších městech více jak 75 tisíc korun za domácnost neutratí nikdo.

Tabulka 2: Jaké jsou průměrné celkové měsíční výdaje vaší domácnosti?
tabulka-pruzkum-finance

„Na vesnici a v malém městě utratí lidé nejčastěji průměrně 10 až 15 tisíc korun měsíčně. Ve větších městech a Praze je to 15 až 20 tisíc. V Praze najdeme i extrémní hodnoty – více než 75 tisíc korun měsíčně utratí 3 % lidí,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB zodpovědný za řízení Poštovní spořitelny. Nejčastěji uspoří česká domácnost měsíčně zhruba dva až pět tisíc korun. Poměrně významné procento dotazovaných však neuspoří nic. Na vesnici jde o 12 %, ve městech dokonce 14 % obyvatel.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *