Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Průzkum bourá mýty: Na vesnici se prý vstává v pět a lidé nemají kde nakoupit

Monika Lukešová

Některé stereotypy a předsudky máme holt zažité. Lidé z měst si myslí, že na vesnicích se vstává hodně brzy ráno a že tam nemají ani internet. O lidech z velkých měst si zas ostatní myslí, že vstávají v deset a všude jezdí autem. Jenže podle průzkumu Poštovní spořitelny je všechno jinak.

O životě na vsi a ve městě koluje řada mýtů, ale ukazuje se, že mnoho z nich je jen v našich hlavách. Například není pravda, že autem jezdí zejména lidé z města. Téměř třetina lidí na vesnici a v malých městech používá auto denně, v Praze je to jen 17 % obyvatel,“ upřesňuje Vlasta Dolanská, výkonná ředitelka Poštovní spořitelny. 

I v Praze se brzo vstává

Bydlení v Praze má své výhody i nevýhody. Mezi výhody rozhodně nepatří, že by si lidé ve velkých městech mohli více přispat. I když pracovní doba začíná později, bývá problém se na dané místo dostat. Někteří cestují po Praze i hodinu, než usednou ke svému pracovnímu stolu. Podle průzkumu největší část lidí (31 %) vstává v pracovní dny mezi 6. a 7. hodinou bez ohledu na místo bydliště. O víkendu si pak skoro všichni rádi přispí aspoň hodinu.

Tabulka 1: V kolik hodin se vstává na vesnicích a v kolik ve městě?

tabulka-pruzkum-vstavani

Další mýtus: Autem jen ve městě

Bez auta se většinou neobejdete hlavně na vesnici. Ve větších městech funguje MHD, které vás na požadované místo alespoň přiblíží. V některých vesnicích je s veřejnou dopravou trochu větší problém.

Téměř třetina lidí na vesnici a v menších městech používá auto denně. V Praze je to jen 17 % lidí. Kolo využije na vesnici zhruba 10 % lidí týdně a měsíčně zhruba čtvrtina obyvatel. Ve větších městech a v Praze kolo nevyužije více jak 80 procent lidí.

Život ve městě stojí víc

Náklady na domácnost jsou vyšší ve větších městech a v Praze. V Praze najdeme i extrémy. Například více než 75 tisíc korun měsíčně utratí tři procenta lidí a na malém městě jedno procento. Na vesnici a ve větších městech více jak 75 tisíc korun za domácnost neutratí nikdo.

Tabulka 2: Jaké jsou průměrné celkové měsíční výdaje vaší domácnosti?

tabulka-pruzkum-finance

„Na vesnici a v malém městě utratí lidé nejčastěji průměrně 10 až 15 tisíc korun měsíčně. Ve větších městech a Praze je to 15 až 20 tisíc. V Praze najdeme i extrémní hodnoty – více než 75 tisíc korun měsíčně utratí 3 % lidí,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB zodpovědný za řízení Poštovní spořitelny. Nejčastěji uspoří česká domácnost měsíčně zhruba dva až pět tisíc korun. Poměrně významné procento dotazovaných však neuspoří nic. Na vesnici jde o 12 %, ve městech dokonce 14 % obyvatel.

Anketa: Kde byste raději bydleli?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *