EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 12. 2022

0 komentářů

Evropský průzkum: Češi bydlí a chtějí bydlet ve vlastním

 

Pořídit si vlastní bydlení nebo raději žít bezstarostně v nájmu? Češi mají v tomto ohledu jasno. Průzkum mezinárodní realitní sítě RE/MAX Europe Housing, který se uskutečnil na sklonku léta tohoto roku ve 22 evropských zemích, potvrdil, že Češi upřednostňují bydlení ve svém. Podíl vlastnického bydlení v Česku dosahuje téměř 72 procent populace, což je o 10 procentních bodů více než je běžný průměr v zemích Evropské unie.

Loading



 

Nejvyšší podíl vlastnického bydlení v Evropě dosahuje Maďarsko s více než 80 procenty, které následuje Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Řecko, Španělsko a Itálie, kde více než 70 procent obyvatel bydlí ve vlastní nemovitosti.

„Vysoký podíl vlastnického bydlení v Česku není překvapující, protože odráží situaci předchozí dekády, kdy levné hypotéky a rostoucí kupní síla umožňovaly snadný nákup domů a bytů. Náklady na vlastní bydlení byly dlouhodobě levnější než výdaje za nájem. V tomto roce se situace výrazně změnila, protože ceny nemovitostí u nás dosáhly rekordních výšin. Situaci navíc umocnila vysoká inflace, která zapříčinila nárůst hypotečních úroků a v kombinaci s restrikcemi pro poskytování půjček na bydlení ze strany ČNB, přiměla část zájemců k pronájmu bytů místo jejich nákupu,“ vysvětluje generální ředitel RE/MAX Česká republika Jan Hrubý.

Naopak nejnižší podíl vlastnického bydlení v evropských zemích je ve Švýcarsku, kde vlastní nemovitostí disponuje pouze 37 procent obyvatel, a v Německu, kde bydlí ve vlastním 41 procent populace. Více než polovina obyvatel vlastní nemovitost v Anglii, Finsku, Francii, Walesu nebo v Izraeli.

„Výsledky evropského průzkumu ukazují, že nejnižší podíl bydlení ve vlastním je v zemích, jako jsou Švýcarsko nebo Německo, kde jsou ceny nemovitostí dlouhodobě nejvyšší a kde je nájem tradiční formou bydlení s jasnými pravidly. Domníváme se, že v Česku nás v nejbližších letech čeká výraznější nárůst počtu lidí bydlících v nájmech,“ doplňuje Jan Hrubý.

REKLAMA

Podle průzkumu jsou rozhodujícími faktory pro bydlení pro Čechy dostupnost práce a zdravotní péče. Až 43 procent respondentů láká bydlení ve městech zejména kvůli lepší kvalitě života, což souvisí především s dopravou a kratší dobou dojíždění do práce nebo školy, významný vliv má také dostupnost kulturního vyžití. 

Přehled podílu vlastnického bydlení ve vybraných evropských zemích

Zdroj : Průzkum pro „2022 RE/MAX Europe Housing Trend Report“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

drahé bydlení v Praze

Jak moc je drahé bydlení v Praze a jak moc na venkově

Bydlení v hlavním městě je drahé a stále dražší. V různých statistikách vychází Praha jako jedna z nejdražších metropolí v Evropě. Na nákup nového bydlení potřebujete až 25 ročních platů a splátka hypotéky může vylézt až k 50 000 měsíčně, a to při nákupu nového bytu 3+1. U starších bytů je to levnější, ale i […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *