EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

Průzkum: Domácnostem se daří nejlépe od revoluce

 

Ekonomika v České republice vzkvétá, nezaměstnanost je nízká a lidem se daří. Již od roku 2014 se zlepšuje pohled Čechů na finanční situaci jejich domácnosti. Počet pozitivních odpovědí na hodnocení hospodaření vlastní domácnosti je aktuálně na historickém maximu od roku 1990. Závěry vycházejí z průzkumu neziskového ústavu STEM.

Loading 


Nadpoloviční většina dotázaných uvedla, že s příjmem jejich domácnost vychází bez větších obtíží, přičemž nejčastější odpovědí bylo „vycházíme spíše snadno“ (41 %).

Jen pětina domácností se má hůře než v loňském roce

Situace se u domácností zlepšila i v meziročním srovnání. Tři pětiny domácností považuje svou situaci za stejnou jako před rokem a u čtvrtiny dotázaných se situace dokonce zlepšila. Pouhá pětina domácností považuje svou finanční situaci za horší než v loňském roce.
Ještě v roce 2013 byl podíl odpovědí, že se situace domácnosti zhoršila, na úrovni poloviny dotázané populace.
„Myslíte si, že finanční situace Vaší domácnosti se v porovnání se situací před 12 měsíci:“

Pramen: STEM, Trendy 2013-2018
Finanční situace domácnosti je stabilnější než celkové hodnocení ekonomické situace České republiky. I tak byly od roku 2009 patrné dopady ekonomické krize ve zpětném subjektivním pohledu na situaci domácnosti. V roce 2014 došlo k výraznému zlepšení situace domácnosti, které nadále pokračovalo.

Největší nápor na ekonomiku domácností přišel hned po deregulaci cen, tedy na počátku 90. let minulého století. Druhá vlna byla ke konci 90. let (1997–98) po prvních vážnějších ekonomických problémech samostatného státu, provázených navíc politickou krizí. Naopak ekonomická krize z roku 2008 se na českých domácnostech nijak zvlášť nepodepsala.
Od roku 2014 sledujeme zlepšování pohledu na příjmovou situaci domácnosti. Aktuální data ukazují zcela jednoznačné zvýšení podílu lidí, kteří s příjmem v domácnosti vycházejí snadno (od roku 2013 celkem nárůst o 20 procentních bodů). Zároveň se snížil podíl těch, kteří mají s příjmy problémy. Současná situace je tedy zcela jedinečná a naprosto odlišná od výsledků v minulosti,“ uvádí agentura STEM ve své studii.

Chudých je „jen“ devět procent

Podíl osob ohrožených příjmovou chudobou se podle Českého statistického úřadu dlouhodobě pohybuje na úrovni 9 procent až 10 procent. V roce 2017 dosáhla tato míra ohrožení příjmovou chudobou hodnoty 9,1 procenta, čímž se přiblížila ke spodní hranici rozmezí, v němž se dlouhodobě pohybuje.
Měsíční hranice ohrožení příjmovou chudobou pro vybrané složení domácnosti v roce 2017

Zdroj: ČSÚ
Příjmovou chudobou byl vloni ohrožen zhruba každý jedenáctý obyvatel. Jde o lidi žijící v domácnostech, jejichž příjmy nedosáhly stanovené hranice. Ta se liší podle složení domácnosti. Např. pro domácnost jednotlivce činí 11 195 korun za měsíc. V případě rodičů se dvěma menšími dětmi se rovná 23 509 korunám,“ potvrzuje Michaela Jirková z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Lidé spoří čím dál méně

Když se člověk má dobře, jen těžko si vybaví, že by se měl chránit proti zlým časům. Lidé usínají na vavřínech a nespoří. Rádi utrácejí a finanční problémy, které by mohly nastat, si raději ani nepřipouští.
Aby se člověk vyhnul finančním potížím a dluhové pasti, musí přemýšlet dopředu a začít včas spořit. Jak se ukázalo, téměř polovina Čechů by měla velké problémy, pokud by musela nárazově vydat větší sumu peněz. Naopak pouhá desetina lidí má velkorysou rezervu více než 200 tisíc korun,“ komentuje výsledky průzkumu Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny a dodává, že v ideálním případě by měl každý mít tzv. „finanční polštář“ zhruba ve výši tří platů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

Na jaká úskalí můžete narazit při instalaci tepelných čerpadel?

Hlavním důvodem pro výměnu stávajícího topného systému za tepelné čerpadlo je v případě českých spotřebitelů úspora nákladů. Výběr, koupě a instalace tohoto zařízení může přinášet i jisté nepříjemnosti. To odhalil mystery shopping, který se uskutečnil ve čtyřech zemích, kromě České republiky také na Slovensku, ve Slovinsku a ve Španělsku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

19. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *