Neděle 22. října. Svátek má Sabina.

Rasové nepokoje a povodně: Tvrdé rány pro realitní trh

Monika Lukešová

Realitní trh se prozatím ne a ne vzpamatovat. V cenách nemovitostí jsou patrné drobné výkyvy, které mají na svědomí například povodně nebo rasové nepokoje na severu Čech. V prvním pololetí ale podle společnosti ERA Reality klesly o dvě procenta ceny rodinných domů. Zdražily však menší byty a to meziročně o čtyři procenta.

Nejprodávanější jsou malé byty

V hledáčku zájemců o nové bydlení jsou stále menší byty, tedy o rozloze 2+1 a o velikosti kolem 60 m2. Lidé si tyto byty kupují nejen jako startovací například po ukončení školy, ale i jako investici na okamžitý pronájem a do budoucna pro své potomky. U těchto bytů je nejlepší tzv. poměr cena-výkon. Nejsou drahé a dá se v něm bydlet i s jedním dítětem. Kvůli zvýšené poptávce se meziročně ceny těchto bytů zvýšily o čtyři procenta.

S teplým počasím také stoupl zájem o chaty a chalupy, jejichž ceny narostly ve srovnání s loňským rokem o dvě procenta. Důvodem je také to, že některé lidi nutí nepříznivá finanční situace prodávat městské byty a stěhovat se do rekreačních objektů. Sníží si tak náklady na bydlení a většinou jsou již ve věku, kdy jim nevadí, že cesta do města trvá o něco déle.

Ceny snižují povodně a rasové nepokoje

Ceny bytů dočasně snížily i povodně. „K největším výkyvům v cenách nemovitostí a poptávce po nich došlo v lokalitách, kde udeřily ničivé povodně. Místa, která velká voda zasáhla opakovaně, postihl až 90procentní propad cen nemovitostí. To je skutečně velmi smutný a specifický vývoj v meziročním srovnání,“ uvedl Tomáš Kučera, marketingový ředitel ERA Reality. Budete-li kupovat byt, či dům, raději se podívejte, zda není v záplavové oblasti. Povodňové mapy naleznete na stránkách České asociace pojišťoven. Může se také stát, že pojišťovna vám nemovitosti kvůli riziku povodně nemusí vůbec pojistit.

„K dalšímu cenovému poklesu až o desítky procent pak došlo v lokalitách, kde probíhaly nepokoje s rasovým podtextem, například na severu Čech. V obou případech došlo k realitnímu šoku, kdy se prodej nemovitostí v podstatě zastavil,“ dodává Kučera.  

V prvním čtvrtletí ceny bytů klesaly

Podle Českého statistického úřadu jsou v letošním prvním čtvrtletí ceny bytů o 15 procent nižší, než v roce 2009. Nové byty paka zlevnily oproti roku 2008 přibližně o šest procent. Predikce České národní banky zatím stále vychází a vypadá to, že oživení realitního trhu se dočkáme až v příštím roce.

Developeři si ale nestěžují. Z analýzy developerské společnosti Ekospol je patrné, že ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl prodej nových bytů v developerských projektech v Praze. Za druhé čtvrtletí se prodalo 1155 nových bytů, z toho 1053 v projektech s 50 a více byty a 102 v menších projektech do 50 bytů.  Letos se zatím prodalo o 36 procent bytů více, než za stejné období loňského roku.

„Ve velkých developerských projektech s 50 a více byty, které tvoří přes 90 % všech prodaných bytů v metropoli, postupně docházelo k částečnému vyprodání nabídky. Týká se to zejména tzv. superlevných projektů, jejichž nové etapy vrhli developeři na trh až v závěru posledního čtvrtletí. Celkové prodeje proto mírně zpomalily a jejich opětovný nárůst lze očekávat až ve třetím kvartále letošního roku,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

 

 

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *