EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Rasové nepokoje a povodně: Tvrdé rány pro realitní trh

 


 

Nejprodávanější jsou malé byty

V hledáčku zájemců o nové bydlení jsou stále menší byty, tedy o rozloze 2+1 a o velikosti kolem 60 m2. Lidé si tyto byty kupují nejen jako startovací například po ukončení školy, ale i jako investici na okamžitý pronájem a do budoucna pro své potomky. U těchto bytů je nejlepší tzv. poměr cena-výkon. Nejsou drahé a dá se v něm bydlet i s jedním dítětem. Kvůli zvýšené poptávce se meziročně ceny těchto bytů zvýšily o čtyři procenta.

S teplým počasím také stoupl zájem o chaty a chalupy, jejichž ceny narostly ve srovnání s loňským rokem o dvě procenta. Důvodem je také to, že některé lidi nutí nepříznivá finanční situace prodávat městské byty a stěhovat se do rekreačních objektů. Sníží si tak náklady na bydlení a většinou jsou již ve věku, kdy jim nevadí, že cesta do města trvá o něco déle.

Ceny snižují povodně a rasové nepokoje

Ceny bytů dočasně snížily i povodně. „K největším výkyvům v cenách nemovitostí a poptávce po nich došlo v lokalitách, kde udeřily ničivé povodně. Místa, která velká voda zasáhla opakovaně, postihl až 90procentní propad cen nemovitostí. To je skutečně velmi smutný a specifický vývoj v meziročním srovnání,“ uvedl Tomáš Kučera, marketingový ředitel ERA Reality. Budete-li kupovat byt, či dům, raději se podívejte, zda není v záplavové oblasti. Povodňové mapy naleznete na stránkách České asociace pojišťoven. Může se také stát, že pojišťovna vám nemovitosti kvůli riziku povodně nemusí vůbec pojistit.

„K dalšímu cenovému poklesu až o desítky procent pak došlo v lokalitách, kde probíhaly nepokoje s rasovým podtextem, například na severu Čech. V obou případech došlo k realitnímu šoku, kdy se prodej nemovitostí v podstatě zastavil,“ dodává Kučera.  

V prvním čtvrtletí ceny bytů klesaly

Podle Českého statistického úřadu jsou v letošním prvním čtvrtletí ceny bytů o 15 procent nižší, než v roce 2009. Nové byty paka zlevnily oproti roku 2008 přibližně o šest procent. Predikce České národní banky zatím stále vychází a vypadá to, že oživení realitního trhu se dočkáme až v příštím roce.

REKLAMA

Developeři si ale nestěžují. Z analýzy developerské společnosti Ekospol je patrné, že ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl prodej nových bytů v developerských projektech v Praze. Za druhé čtvrtletí se prodalo 1155 nových bytů, z toho 1053 v projektech s 50 a více byty a 102 v menších projektech do 50 bytů.  Letos se zatím prodalo o 36 procent bytů více, než za stejné období loňského roku.

„Ve velkých developerských projektech s 50 a více byty, které tvoří přes 90 % všech prodaných bytů v metropoli, postupně docházelo k částečnému vyprodání nabídky. Týká se to zejména tzv. superlevných projektů, jejichž nové etapy vrhli developeři na trh až v závěru posledního čtvrtletí. Celkové prodeje proto mírně zpomalily a jejich opětovný nárůst lze očekávat až ve třetím kvartále letošního roku,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

 

 

REKLAMA

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *