EUR 24.625

USD 24.495

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.625

USD 24.495

Text: Jana Poncarová

12. 03. 2021

1 komentář

Realitní trh ovládá nejistota, existují dva scénáře: zdražování i zlevňování

 

Foto: Shutterstock
Jen málokdo z expertů na realitní trh si nyní troufne odhadnout další vývoj v roce 2021. O ceně nemovitostí podle nich rozhodne hlavně délka lockdownu i ekonomická situace. Prostor je pro zlevňování i pro zdražování.   


Jestli rok 2021 do realitního trhu něco vnesl, tak je to nejistota. Tak to alespoň vidí šéf portálu Bezrealitky.cz Hendrik Meyer. I proto je podle něho nyní těžké další vývoj predikovat. „I přes veškerou snahu je náročné odhadnout, jak se budou jednotlivé trendy rozvíjet. Probíhající pandemie totiž vytváří velké množství neznámých, a to dlouhodobého i krátkodobého charakteru,“ říká.
Letošek na trhu s nemovitostmi bude pravděpodobně nejvíce ovlivněný aktuální ekonomickou kondicí českých domácností. Ta se může zhoršovat spolu s tím, v jakých scénářích bude probíhat trvající pandemie. „Pokud lockdown skončí do léta, realitní trh by mohl navázat na předcovidový vývoj, jenž byl definován promísením lokální i globální poptávky. Pokud nikoli, pravděpodobně se můžeme dočkat dalšího zpomalení a částečné stagnace,“ dodává Hendrik Meyer.

Zdražování realit může být realitou

Podle Jana Martiny, oblastního manažera pro Prahu společnosti M&M Reality, povedou aktuální podmínky na tuzemském trhu k dalšímu zdražování nemovitostí. Největší nárůst je možné očekávat v nejžádanějších lokalitách velkých měst. „Poptávka je posilována nízkými úrokovými sazbami hypotečních úvěrů, vnímáním nemovitosti jakožto bezpečné formy investice, zrušením daně z nabytí nemovitosti a tak dále. Žádané byty a domy získávají na hodnotě de facto každým dnem,“ konstatuje Jan Martina.
Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl opakovat scénář hospodářské krize, kdy ceny na realitním trhu padaly až o třetinu. Cenový růst se ale může na nějakou dobu zastavit nebo zpomalit. Ne vždy to však bude znamenat, že se bude prodávat výrazně levněji. Spolu s tím totiž mohou nejzajímavější nemovitosti zmizet z nabídky. Majitelé, pokud je nebude nic tlačit, raději upřednostní pronájem před prodejem a do nabídky dům a byt vrátí teprve ve chvíli, kdy jej prodají za výhodnější cenu. Což může být klidně příští rok,“ myslí si Hendrik Meyer.
Na realitním trhu tak jsou možné oba dva scénáře: jak zdražování, tak i zlevňování nemovitostí. To, že může i v době krize narůst cena bytů, ilustruje jeden příklad za všechny. „Prodejní ceny v Plzni stále rostou,“ říká Pavlína Lavičková z plzeňské pobočky M&M Reality a dodává: „Byt 1+1 v původním stavu, který by v únoru 2020 stál 1,9 milionu, je aktuálně prodejný za 2,2 milionu. U bytů 2+1 po rekonstrukci ceny stouply na 3 až 3,5 milionu korun a u 4+1 po rekonstrukci se aktuálně běžně pohybují nad 4 miliony. Během loňského roku ceny v Plzni vzrostly zhruba o 10 procent.“

Zlevní špatné a luxusní nemovitosti

Na druhou stranu, realitní makléři vidí i prostor pro zlevnění. „Je pravděpodobné, že na trhu zlevní především extrémy – tedy buď nemovitosti, které jsou ve špatném technickém stavu nebo v nezajímavé lokalitě, či naopak velké nemovitosti. Prémiový segment a střední proud budou cenu držet, a dokonce růst, a to především díky nezměněné poptávce,“ dodává Hendrik Meyer.
Podobného názoru je i Jan Martina, podle něhož bude pokračovat započatá redukce cen u některých předražených nemovitostí. Horkotěžko už teď budou lidé kupovat například byt 3+1 v pražském panelovém domě před rekonstrukcí za více než 6 milionů korun, jako to bylo stále ještě možné na začátku roku 2020. Ale plošný pokles cen nemá za současných zmíněných podmínek na trhu opodstatnění,“ uvádí příklad.
Někde už dokonce nemovitosti zlevňovaly. Portál Bezrealitky.cz si například všímá snížení cen domů v některých hůře dostupných lokalitách Středočeského kraje. Obecně totiž platí, že růst by mohly hlavně ceny domů v dobrých dojezdových vzdálenostech od velkých měst. Nebo domů, které mohou sloužit jako druhé domovy obyvatelům metropole. Případně domů, které je možné využívat jako rekreační objekty.

Táhnou domy a byty v přírodě

Poptávka po nemovitostech k odpočinku je ostatně jedním z velkých trendů posledního roku. S ohledem na pandemii totiž lidé začali přehodnocovat svůj životní styl a do popředí zájmu se teď dostávají byty a domy na periferiích.
Zájem o developerské projekty mimo větší města se podle Jiřího Kučery ze společnosti Luxent – Exclusive Properties téměř zdvojnásobil.  „V posledních měsících jsme zaregistrovali obrovskou poptávku po rodinných domech, bytech s předzahrádkou, ale i pozemcích. Minulý rok tak jednoznačně nastolil nový trend ‚úniku z měst‘, který přímo souvisí s dobou covidovou,“ dodává. I tento trend může tlačit na ceny u vybraných nemovitostí.
 

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022

Vláda diskutuje zrušení podpory stavebního spoření. Podle AČSS by to na obyvatelstvo mělo velmi nepříjemné dopady

Stavební spoření je v Česku velmi oblíbeným finančním produktem. Aktuálně jej využívají více než tři miliony klientů. Nyní je v rámci hledání úspor ve státním rozpočtu vážným kandidátem na „odstřel“. Zeptali jsme se proto tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiřího Šedivého, jaké dopady by mělo zrušení státní podpory po 30 letech na stavební spoření.

Text: Milan Vodička

Foto: AČSS

17. 08. 2022

Zájem o hypotéky prudce padá

Objem poskytnutých hypoték v letošním červenci meziročně výrazně poklesl, a to téměř o tři čtvrtiny. Zatímco před rokem atakovaly hranici 40 miliard korun, letos v prvním prázdninovém měsíci dosáhly objemu 11,9 miliardy korun. Ačkoli červencová čísla bývají obvykle slabší, intenzita propadu v letošním roce je výrazná. Ve srovnání s červencem předminulého roku je objem nižší […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.