EUR 24.260

USD 22.089

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.260

USD 22.089

Text: Jana Poncarová

12. 03. 2021

1 komentář

Realitní trh ovládá nejistota, existují dva scénáře: zdražování i zlevňování

 

Foto: Shutterstock
Jen málokdo z expertů na realitní trh si nyní troufne odhadnout další vývoj v roce 2021. O ceně nemovitostí podle nich rozhodne hlavně délka lockdownu i ekonomická situace. Prostor je pro zlevňování i pro zdražování.  

Loading 


Jestli rok 2021 do realitního trhu něco vnesl, tak je to nejistota. Tak to alespoň vidí šéf portálu Bezrealitky.cz Hendrik Meyer. I proto je podle něho nyní těžké další vývoj predikovat. „I přes veškerou snahu je náročné odhadnout, jak se budou jednotlivé trendy rozvíjet. Probíhající pandemie totiž vytváří velké množství neznámých, a to dlouhodobého i krátkodobého charakteru,“ říká.
Letošek na trhu s nemovitostmi bude pravděpodobně nejvíce ovlivněný aktuální ekonomickou kondicí českých domácností. Ta se může zhoršovat spolu s tím, v jakých scénářích bude probíhat trvající pandemie. „Pokud lockdown skončí do léta, realitní trh by mohl navázat na předcovidový vývoj, jenž byl definován promísením lokální i globální poptávky. Pokud nikoli, pravděpodobně se můžeme dočkat dalšího zpomalení a částečné stagnace,“ dodává Hendrik Meyer.

Zdražování realit může být realitou

Podle Jana Martiny, oblastního manažera pro Prahu společnosti M&M Reality, povedou aktuální podmínky na tuzemském trhu k dalšímu zdražování nemovitostí. Největší nárůst je možné očekávat v nejžádanějších lokalitách velkých měst. „Poptávka je posilována nízkými úrokovými sazbami hypotečních úvěrů, vnímáním nemovitosti jakožto bezpečné formy investice, zrušením daně z nabytí nemovitosti a tak dále. Žádané byty a domy získávají na hodnotě de facto každým dnem,“ konstatuje Jan Martina.
Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl opakovat scénář hospodářské krize, kdy ceny na realitním trhu padaly až o třetinu. Cenový růst se ale může na nějakou dobu zastavit nebo zpomalit. Ne vždy to však bude znamenat, že se bude prodávat výrazně levněji. Spolu s tím totiž mohou nejzajímavější nemovitosti zmizet z nabídky. Majitelé, pokud je nebude nic tlačit, raději upřednostní pronájem před prodejem a do nabídky dům a byt vrátí teprve ve chvíli, kdy jej prodají za výhodnější cenu. Což může být klidně příští rok,“ myslí si Hendrik Meyer.
Na realitním trhu tak jsou možné oba dva scénáře: jak zdražování, tak i zlevňování nemovitostí. To, že může i v době krize narůst cena bytů, ilustruje jeden příklad za všechny. „Prodejní ceny v Plzni stále rostou,“ říká Pavlína Lavičková z plzeňské pobočky M&M Reality a dodává: „Byt 1+1 v původním stavu, který by v únoru 2020 stál 1,9 milionu, je aktuálně prodejný za 2,2 milionu. U bytů 2+1 po rekonstrukci ceny stouply na 3 až 3,5 milionu korun a u 4+1 po rekonstrukci se aktuálně běžně pohybují nad 4 miliony. Během loňského roku ceny v Plzni vzrostly zhruba o 10 procent.“

Zlevní špatné a luxusní nemovitosti

Na druhou stranu, realitní makléři vidí i prostor pro zlevnění. „Je pravděpodobné, že na trhu zlevní především extrémy – tedy buď nemovitosti, které jsou ve špatném technickém stavu nebo v nezajímavé lokalitě, či naopak velké nemovitosti. Prémiový segment a střední proud budou cenu držet, a dokonce růst, a to především díky nezměněné poptávce,“ dodává Hendrik Meyer.
Podobného názoru je i Jan Martina, podle něhož bude pokračovat započatá redukce cen u některých předražených nemovitostí. Horkotěžko už teď budou lidé kupovat například byt 3+1 v pražském panelovém domě před rekonstrukcí za více než 6 milionů korun, jako to bylo stále ještě možné na začátku roku 2020. Ale plošný pokles cen nemá za současných zmíněných podmínek na trhu opodstatnění,“ uvádí příklad.
Někde už dokonce nemovitosti zlevňovaly. Portál Bezrealitky.cz si například všímá snížení cen domů v některých hůře dostupných lokalitách Středočeského kraje. Obecně totiž platí, že růst by mohly hlavně ceny domů v dobrých dojezdových vzdálenostech od velkých měst. Nebo domů, které mohou sloužit jako druhé domovy obyvatelům metropole. Případně domů, které je možné využívat jako rekreační objekty.

Táhnou domy a byty v přírodě

Poptávka po nemovitostech k odpočinku je ostatně jedním z velkých trendů posledního roku. S ohledem na pandemii totiž lidé začali přehodnocovat svůj životní styl a do popředí zájmu se teď dostávají byty a domy na periferiích.
Zájem o developerské projekty mimo větší města se podle Jiřího Kučery ze společnosti Luxent – Exclusive Properties téměř zdvojnásobil.  „V posledních měsících jsme zaregistrovali obrovskou poptávku po rodinných domech, bytech s předzahrádkou, ale i pozemcích. Minulý rok tak jednoznačně nastolil nový trend ‚úniku z měst‘, který přímo souvisí s dobou covidovou,“ dodává. I tento trend může tlačit na ceny u vybraných nemovitostí.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Na co si dát pozor při využití advokátní úschovy peněz při převodu nemovitosti?

Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *