EUR 24.495

USD 21.737

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.737

Text: Monika Lukešová

01. 08. 2018

Rostou ceny bytů v České republice i kvůli Airbnb? V New Yorku prý ano

 

Finanční správa si hodlá posvítit na lidi, kteří vydělávají na krátkodobých pronájmech. Stát přichází na daních o nemalé peníze, a navíc to může zvyšovat ceny bytů. Finanční úřad už začal rozesílat dopisy lidem, kteří byty přes Airbnb pronajímají. Krátkodobé pronájmy netrápí jen Českou republiku, ale například i New York. 


Vedení města New York se nelíbí, že prázdninové ubytování, jako je Airbnb, značně zvyšují nájmy i ceny nemovitostí. Radní chtějí proti tomu zasáhnout. Každý, kdo svůj byt nabízí ke krátkodobému pronájmu, se nově bude muset zaregistrovat do speciálního registru a podávat pravidelná hlášení.
Za neuvedení nemovitosti v registru hrozí majiteli sankce až 1500 dolarů, což je zhruba 33 tisíc korun. Rada města tak kopíruje opatření, které zavedli v San Francisku, kdy pak počet bytů ke krátkodobým pronájmům klesl na polovinu.
Krok radnice nás nepřekvapuje, protože rada dostala v rámci příspěvků na kampaň statisíce dolarů od hotelového průmyslu. Chce ochránit výdělky velkých hotelů, namísto svých občanů, kterým krátkodobé pronájmy pomáhají s placením účtů,“ uvedla mluvčí společnosti Airbnb Liz DeBold Fuscová.

Finanční správa si došlápne na pronajímatele i v ČR

Česká republika má spíš problém v tom, že pronajímatelé neodvádí daně, a stát tak přichází o nemalé peníze. V rozeslaných dopisech od Finanční správy jsou pronajímatele vyzváni, aby doložili, že své příjmy z pronájmů v minulých letech řádně zdanili. Jen v Praze je přes Airbnb pronajímáno na 18 tisíc nemovitostí. Tyto pronájmy svým majitelům podle studie vynáší přes dvě miliardy korun ročně. Vládní analýza vypočítala, že daně z Airbnb mohou každý rok vynášet až půl miliardy korun. Daně většina pronajímatelů neplatí. To chce ale stát změnit.
Jestliže Finanční správa bude odvádění daní za krátkodobé pronájmy poctivě kontrolovat, odradí tím mnoho pronajímatelů. „Dojde k samoregulaci, a tím část majitelů raději pronajme byt dlouhodobě nebo, ho prodá. Sníží se tak poptávka po těchto nemovitostech a ve městě zůstanou hlavně nemovitosti majitelů, kteří to řeší férově, profesionálně, a zaměřují se také na lepší klientelu. Tím se zmenší počet stížností spoluobčanů právě na Airbnb a nebude třeba zavádět žádné nové regulace,“ dodává David Bureš, specialista na investiční nemovitosti.

Český finančák může požádat Irskou daňovou správu o pomoc

Na některé platby v rámci AirBnB se vztahuje DPH a zákon o DPH je velmi dobře propojený skrze celou Evropskou unii, a tedy i do Irska, kde sídlí Airbnb. Tak se nechá hodně věcí propojit a dohledat. „Pro Finanční správu je tedy v případě podezření možné požádat Irskou daňovou správu o poskytnutí údajů a oni jí jsou povinni poskytnout,“ dodává Bureš. Tak se pravděpodobně česká finanční správa dostala k potřebným údajům.
Pronajímat byt přes AirBnB se vyplatí jen v Praze a navíc v centru dění. Ani tak se nemusí pronájem vyplatit.  „Pokud se podíváme na data ČSÚ, tak zjistíme, že zahraniční turista v Praze stráví průměrně 2,3 noci. To znamená, že pro plný výdělek je nutné ubytovat až 15 návštěv (hostů může být klidně výrazně více) za měsíc. Toto číslo je velmi obtížně dosažitelné i při skvělé lokalitě bytu, konkurenceschopně nastavené ceně i bezvadné propagaci. Nehledě na další vícenáklady, které to s sebou nese,“ podotýká Evžen Korec, generální ředitel Ekospol.
V České republice jsou ceny bytů stále na vzestupu. „Jakékoliv regulace jsou vždy velmi ošemetná věc, nicméně je pravda, že pronájmy typu Airbnb díky vyšší výnosnosti zvyšují ceny nemovitostí,“ říká Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX. I když vliv na ceny nebude zas tak veliký jako v New Yorku.

Proti krátkodobým pronájmům zbrojí i sousedi

Přijet někam na dovolenou a tam si pronajmout byt nebo pokoj je paráda. Ale na druhou stranu bydlet v domě, kde jsou takhle byty pronajímány, není úplně procházka růžovou zahradou.
Bydlení v domě, kde je více bytů na krátkodobý pronájem, také nebývá úplně příjemné kvůli velké fluktuaci a nočnímu hluku,“ dodává Zachystal.
Za sousedy se staví i návrh Pirátů, který zveřejnili už v květnu. Ti navrhují, aby společenství vlastníků mohlo po dohodě zamítnout podnikání přes Airbnb ve svém domě.
Návrh pirátů také vychází vstříc požadavkům obyvatel domu, které může ‘hotel v bytě sousedů’ obtěžovat. Ten, kdo bude chtít podnikat v ubytování, by to měl nahlásit společenství vlastníků. Jeho souhlas bude potřebovat každý, kdo bude chtít dát byt na Airbnb na více než 60 dnů,” navrhují Piráti.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Trendy – vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, změny v prodeji a mylné vize o práci z domova

Situace na trhu s nemovitostmi přinesla v uplynulých dvou letech kvůli koronakrizi změny několika trendů. Změny se týkají rezidenčních i komerčních nemovitostí. Schůzky v souvislosti s nákupem nemovitosti totiž probíhají povětšinou online a na podpis smluvních dokumentů je potřeba více času. Navíc enormně vzrostla poptávka po rezidenčním bydlení a nemovitostech jako investici.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 01. 2022

Nových bytů se v Brně vloni prodalo nejvíce za posledních 13 let

Rezidenční trh v Brně zažil v uplynulém roce období plné extrémů. Prodalo se rekordní množství nových bytů od ekonomické krize – celkem 1192, a to i navzdory turbulentnímu vývoji hypotečních sazeb. Rekordní byly také investice kupujících do nových bytů. Celkem lidé za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Po dlouhé době se ovšem zlepšila […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 01. 2022

Analýza: Cenový úprk českých domů a bytů

Zdánlivě okurková sezona mezi Vánoci a Silvestrem přinesla balík velmi pozoruhodných údajů o vývoji indexu cen nemovitostí v loňském třetím čtvrtletí. Hlavní – a dosti překvapivá – zpráva je, že ceny nemovitostí v Česku ve zmiňovaném období meziročně vzrostly o masivních 22 procent. Řeč je o indexu cen bytových nemovitostí neboli house price index, HPI, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *