EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

19. 10. 2023

0 komentářů

Rozhovor: Až klesnou úrokové sazby, nůžky mezi poptávkou a nabídkou se opět rozevřou

 

Realitní trh zamrznul. V Praze se rozjíždí minimum nových developerských projektů, úroky hypotečních úroků zůstávají příliš vysoko a ceny stavebních materiálů neklesají. Jak se na to dívá Tomáš Chrobák ze společnosti SUR REAL Investments, která se zabývá prodejem investičních apartmánů v Alpách?

Loading 

Je podle vás vhodná doba pro investici do nemovitostí?

Předpokládám, že v nejbližších 6–12 měsících bude situace velmi podobná jako v průběhu letošního roku, tedy trh s nemovitostmi bude “zamrzlý”. Kupující budou čekat, až hypoteční sazby klesnou na snesitelnou úroveň cca 3 – 3,5 %, což ještě potrvá. Developeři nebudou ochotni jít výrazně s cenami dolů, a to i z důvodu, že se jim do nákladů promítlo nárazové prudké zdražení stavebních materiálů všeho druhu, ke kterému došlo v loňském roce. Šance na oživení nemovitostního trhu přijde až s toužebně očekávaným návratem inflace k cílové hladině 2 % a poklesem úrokových sazeb.

Jak si vedou v této době investice do nemovitostí? Jsou stále oblíbené?

Co se týká investic do zahraničních nemovitostí, na které se specializujeme, je obliba stále vysoká. Významnou roli v uplynulých měsících hrála geopolitická situace a motiv “bezpečné země”, jako je Rakousko nebo Švýcarsko. Pokud jde o nemovitosti v tuzemsku, je situace na trhu rezidenčních nemovitostí samozřejmě poznamenána propadem poptávky v důsledku růstu úrokových sazeb a související stagnací či poklesem cen. V případě komerčních nemovitostí je situace určitě lepší.

Vidíte například nějaké zajímavosti stran lokalit?

Vzhledem k zaměření naší firmy (prodej investičních apartmánů) sledujeme se zájmem propad cen nemovitostí v rekreačních oblastech, jako jsou Krkonoše a Šumava. Jeho přímým důsledkem je zvýšený zájem o chalupy a apartmány v zemích, kde je realitní trh dlouhodobě bez výkyvů a úrokové sazby poloviční oproti Česku. Typickým případem je i Rakousko, na které se specializujeme.

Jak vidíte realitní trh v Praze do budoucna?  

Objem prodaných bytů ve městech kolem Prahy – jako je například Benešov nebo Neratovice – výrazně vzrostl, takže trend “vykašlat se na Prahu” je jasně viditelný. Bude ale spíše krátkodobý – jak nabídka bydlení v těchto městech, tak dopravní kapacita ve smyslu dojíždění do Prahy za prací má své limity.

Kdy vysoký zájem opadne? Potká se někdy v Praze poptávka s nabídkou?

K přibližování nabídky a poptávky dochází do značné míry teď. Ke krátkodobě rovnovážnému stavu však trh dospěl tak, že poptávka po nových bytech citelně klesla a prodává se výrazně méně a za nižší ceny než před 12 měsíci. Jakmile klesnou úrokové sazby na snesitelnou úroveň a hypoteční trh se rozhýbe, tak se nůžky mezi poptávkou a nabídkou opět rozevřou.

REKLAMA

Jak vidíte budoucnost realitního trhu v Praze vy osobně?

Nijak pozitivně. Jakmile budou hypoteční úvěry dostupné, ceny za bydlení začnou opět růst. Z dlouhodobého hlediska by tento trend mohl zabrzdit jen skokový nárůst nabídky, například efektivní regulace AirBnb nebo změna větších kancelářských projektů na byty v důsledku poklesu poptávky po kancelářích. V to ale moc nevěřím.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *