EUR 24.885

USD 23.151

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.885

USD 23.151

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

19. 10. 2023

0 komentářů

Rozhovor: Až klesnou úrokové sazby, nůžky mezi poptávkou a nabídkou se opět rozevřou

 

Realitní trh zamrznul. V Praze se rozjíždí minimum nových developerských projektů, úroky hypotečních úroků zůstávají příliš vysoko a ceny stavebních materiálů neklesají. Jak se na to dívá Tomáš Chrobák ze společnosti SUR REAL Investments, která se zabývá prodejem investičních apartmánů v Alpách?

Loading 

Je podle vás vhodná doba pro investici do nemovitostí?

Předpokládám, že v nejbližších 6–12 měsících bude situace velmi podobná jako v průběhu letošního roku, tedy trh s nemovitostmi bude “zamrzlý”. Kupující budou čekat, až hypoteční sazby klesnou na snesitelnou úroveň cca 3 – 3,5 %, což ještě potrvá. Developeři nebudou ochotni jít výrazně s cenami dolů, a to i z důvodu, že se jim do nákladů promítlo nárazové prudké zdražení stavebních materiálů všeho druhu, ke kterému došlo v loňském roce. Šance na oživení nemovitostního trhu přijde až s toužebně očekávaným návratem inflace k cílové hladině 2 % a poklesem úrokových sazeb.

Jak si vedou v této době investice do nemovitostí? Jsou stále oblíbené?

Co se týká investic do zahraničních nemovitostí, na které se specializujeme, je obliba stále vysoká. Významnou roli v uplynulých měsících hrála geopolitická situace a motiv “bezpečné země”, jako je Rakousko nebo Švýcarsko. Pokud jde o nemovitosti v tuzemsku, je situace na trhu rezidenčních nemovitostí samozřejmě poznamenána propadem poptávky v důsledku růstu úrokových sazeb a související stagnací či poklesem cen. V případě komerčních nemovitostí je situace určitě lepší.

Vidíte například nějaké zajímavosti stran lokalit?

Vzhledem k zaměření naší firmy (prodej investičních apartmánů) sledujeme se zájmem propad cen nemovitostí v rekreačních oblastech, jako jsou Krkonoše a Šumava. Jeho přímým důsledkem je zvýšený zájem o chalupy a apartmány v zemích, kde je realitní trh dlouhodobě bez výkyvů a úrokové sazby poloviční oproti Česku. Typickým případem je i Rakousko, na které se specializujeme.

Jak vidíte realitní trh v Praze do budoucna?  

Objem prodaných bytů ve městech kolem Prahy – jako je například Benešov nebo Neratovice – výrazně vzrostl, takže trend “vykašlat se na Prahu” je jasně viditelný. Bude ale spíše krátkodobý – jak nabídka bydlení v těchto městech, tak dopravní kapacita ve smyslu dojíždění do Prahy za prací má své limity.

REKLAMA

Kdy vysoký zájem opadne? Potká se někdy v Praze poptávka s nabídkou?

K přibližování nabídky a poptávky dochází do značné míry teď. Ke krátkodobě rovnovážnému stavu však trh dospěl tak, že poptávka po nových bytech citelně klesla a prodává se výrazně méně a za nižší ceny než před 12 měsíci. Jakmile klesnou úrokové sazby na snesitelnou úroveň a hypoteční trh se rozhýbe, tak se nůžky mezi poptávkou a nabídkou opět rozevřou.

Jak vidíte budoucnost realitního trhu v Praze vy osobně?

Nijak pozitivně. Jakmile budou hypoteční úvěry dostupné, ceny za bydlení začnou opět růst. Z dlouhodobého hlediska by tento trend mohl zabrzdit jen skokový nárůst nabídky, například efektivní regulace AirBnb nebo změna větších kancelářských projektů na byty v důsledku poklesu poptávky po kancelářích. V to ale moc nevěřím.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *