Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Statistika: ceny bytů ve třech největších městech vzrostly za poslední dekádu až o 114 %

Růst cen bytů za 10 let

redakce hypoindex.cz

Za posledních 10 let stoupaly ceny bydlení raketovou rychlostí, alespoň ve třech největších českých městech. Z dat realitního portálu RealityMIX vyplývá, že v Praze vzrostla za poslední dekádu průměrná cena bytu o 98 %, v Brně dokonce o 114 % a Ostravany stojí nákup bytu v průměru o 60 % více než před deseti lety. Obdobně jsou na tom také ceny pronájmů.

Zatímco v březnu roku 2010 si mohli Pražané pořídit byt v průměru za „pouhých“ 4 196 223 korun českých, v březnu tohoto roku by je vyšel už nezměrně dráž – přesněji na 8 291 236 korun. Ještě výraznější cenový nárůst zaznamenává druhé největší město České republiky, Brno. Ceny bytů zde stouply o neuvěřitelných 114 %, tedy z původních 2 678 537 korun na 5 724 003 korun.

„Nárůst cen bytů v poslední dekádě způsobilo hned několik faktorů. Vedle neustále rostoucí poptávky po vlastním bydlení se jedná o demografický trend, zejména pokračující přesun obyvatelstva do velkých měst. Zpomaluje a prodlužuje se také výstavba nových bytů, méně významnou roli hraje růst cenové hladiny,“ komentuje statistiky spolumajitel portálu RealityMIX, Jan Štěp.

„V Praze lze čekat, že se lidé budou zbavovat bytů, které dříve využívali pro krátkodobé pronájmy. Spolu s dalšími dopady koronakrize tak předpokládáme krátkodobý pokles cen. Z dlouhodobého hlediska je ale klíčová především rychlost výstavby, a tedy to, jak bude vypadat nový stavební zákon. Nicméně jak potvrdili instituce, které mají na starost rozvoj Prahy, Brna a Ostravy – nový návrh stavebního zákona rozvoj velkých měst spíše omezuje,“ dodává Štěp.

Také si přečtěte: Je lepší nemovitost prodat, nebo pronajmout?

Růst cen bytů za 10 let

Ceny nájmů rostly o desítky procent

Obdobně jako ceny prodejů jsou na tom i ceny pronájmu bytů v Praze, kde za poslední dekádu vzrostly v průměru o 90 %, tedy z 12 932 na 24 583 korun. Nesrovnatelně lepší je situace v Brně, kde pronájmy zdražily za posledních deset let o 40 % (z původních 11 298 na 15 784 korun). Nejnižší cenový nárůst je pak možné zaznamenat v Ostravě, kde cena pronájmu vzrostla průměrně o 25 % (z původních 8 674 na 10 826 korun českých).

„Pronájmy ve třech největších českých městech za posledních deset let rostly především proto, že se české ekonomice dařilo. Rostla obliba pořizování investičních bytů – ve velkých městech hojně využívaných i ke krátkodobým pronájmům v rámci Airbnb. V případě Prahy pak svou roli sehrála rovněž velká poptávka ze strany zahraniční klientely a investorů, pro které jsou zdejší ceny oproti Západu stále lákavé,“ komentuje stav nájemního bydlení Štěp.

„Předpokládáme však, že ceny pronájmů v Praze, Brně a Ostravě v budoucnosti klesnou, a to zejména kvůli pokračující pandemii koronaviru a uvolnění značného množství bytů z krátkodobých pronájmů,“ zakončuje.

Růst cen bytů za 10 let


O RealityMIX: RealityMIX.cz je jeden z nejstarších realitních portálů v České republice, jenž k inzerci využívají jak realitní kanceláře, tak i developeři a ostatní uživatelé, kteří chtějí nabídnout svou nemovitost k prodeji či pronájmu. Svým uživatelům nabízí vysokou návštěvnost a díky široké nabídce nástrojů umožňuje rychlý a efektivní prodej nemovitostí. Portál RealityMIX vznikl v roce 2006 jako služba pro uživatele portálu centrum.cz. V současné době se jedná o hlavní produkt společnosti DALTEN media s. r. o., která se specializuje na komplexní nabídku produktů a služeb pro realitní kanceláře, developery a realitní makléře.

Metodika: Data pochází z interní databáze portálu RealityMIX. Jsou získávána průběžně pomocí cen nabídek zveřejněných na tomto portálu. Díky tomu, že na RealityMIX inzerují jak největší realitní kanceláře, tak střední podniky i jednotlivci, je možné data vztáhnout na celý realitní trh. Data se skládají z celkového počtu cca 45.000 nemovitostí. Sběr dat probíhá již od roku 2010.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Statistika: ceny bytů ve třech největších městech vzrostly za poslední dekádu až o 114 %”

 1. platy napsal:

  V roce 2010 jsem vydelaval 15k cisteho za mesic, nyni vydelavam 30k cisteho za mesic. Tak mozna ta Praha je o 14% mimo.

  1. platy napsal:

   A Ostrava brutalne podhodnocena.

   1. Karel napsal:

    taky mi prijde Ostrava mega dole, je treba kupovat byty dokud jsou za tak krasne ceny. Jeste s hypotekama skoro zadarmo. mozna vice nez zdarmo kdyz jsou dost pod inflaci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *