EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

Statistika: ceny bytů ve třech největších městech vzrostly za poslední dekádu až o 114 %

 

Za posledních 10 let stoupaly ceny bydlení raketovou rychlostí, alespoň ve třech největších českých městech. Z dat realitního portálu RealityMIX vyplývá, že v Praze vzrostla za poslední dekádu průměrná cena bytu o 98 %, v Brně dokonce o 114 % a Ostravany stojí nákup bytu v průměru o 60 % více než před deseti lety. Obdobně jsou na tom také ceny pronájmů.

Loading 


Zatímco v březnu roku 2010 si mohli Pražané pořídit byt v průměru za „pouhých“ 4 196 223 korun českých, v březnu tohoto roku by je vyšel už nezměrně dráž – přesněji na 8 291 236 korun. Ještě výraznější cenový nárůst zaznamenává druhé největší město České republiky, Brno. Ceny bytů zde stouply o neuvěřitelných 114 %, tedy z původních 2 678 537 korun na 5 724 003 korun.

„Nárůst cen bytů v poslední dekádě způsobilo hned několik faktorů. Vedle neustále rostoucí poptávky po vlastním bydlení se jedná o demografický trend, zejména pokračující přesun obyvatelstva do velkých měst. Zpomaluje a prodlužuje se také výstavba nových bytů, méně významnou roli hraje růst cenové hladiny,“ komentuje statistiky spolumajitel portálu RealityMIX, Jan Štěp.
„V Praze lze čekat, že se lidé budou zbavovat bytů, které dříve využívali pro krátkodobé pronájmy. Spolu s dalšími dopady koronakrize tak předpokládáme krátkodobý pokles cen. Z dlouhodobého hlediska je ale klíčová především rychlost výstavby, a tedy to, jak bude vypadat nový stavební zákon. Nicméně jak potvrdili instituce, které mají na starost rozvoj Prahy, Brna a Ostravy – nový návrh stavebního zákona rozvoj velkých měst spíše omezuje,“ dodává Štěp.

Také si přečtěte: Je lepší nemovitost prodat, nebo pronajmout?
Růst cen bytů za 10 let

Ceny nájmů rostly o desítky procent

Obdobně jako ceny prodejů jsou na tom i ceny pronájmu bytů v Praze, kde za poslední dekádu vzrostly v průměru o 90 %, tedy z 12 932 na 24 583 korun. Nesrovnatelně lepší je situace v Brně, kde pronájmy zdražily za posledních deset let o 40 % (z původních 11 298 na 15 784 korun). Nejnižší cenový nárůst je pak možné zaznamenat v Ostravě, kde cena pronájmu vzrostla průměrně o 25 % (z původních 8 674 na 10 826 korun českých).

„Pronájmy ve třech největších českých městech za posledních deset let rostly především proto, že se české ekonomice dařilo. Rostla obliba pořizování investičních bytů – ve velkých městech hojně využívaných i ke krátkodobým pronájmům v rámci Airbnb. V případě Prahy pak svou roli sehrála rovněž velká poptávka ze strany zahraniční klientely a investorů, pro které jsou zdejší ceny oproti Západu stále lákavé,“ komentuje stav nájemního bydlení Štěp.
„Předpokládáme však, že ceny pronájmů v Praze, Brně a Ostravě v budoucnosti klesnou, a to zejména kvůli pokračující pandemii koronaviru a uvolnění značného množství bytů z krátkodobých pronájmů,“ zakončuje.

REKLAMA

Růst cen bytů za 10 let


O RealityMIX: RealityMIX.cz je jeden z nejstarších realitních portálů v České republice, jenž k inzerci využívají jak realitní kanceláře, tak i developeři a ostatní uživatelé, kteří chtějí nabídnout svou nemovitost k prodeji či pronájmu. Svým uživatelům nabízí vysokou návštěvnost a díky široké nabídce nástrojů umožňuje rychlý a efektivní prodej nemovitostí. Portál RealityMIX vznikl v roce 2006 jako služba pro uživatele portálu centrum.cz. V současné době se jedná o hlavní produkt společnosti DALTEN media s. r. o., která se specializuje na komplexní nabídku produktů a služeb pro realitní kanceláře, developery a realitní makléře.
Metodika: Data pochází z interní databáze portálu RealityMIX. Jsou získávána průběžně pomocí cen nabídek zveřejněných na tomto portálu. Díky tomu, že na RealityMIX inzerují jak největší realitní kanceláře, tak střední podniky i jednotlivci, je možné data vztáhnout na celý realitní trh. Data se skládají z celkového počtu cca 45.000 nemovitostí. Sběr dat probíhá již od roku 2010.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Musím chodit na schůze SVJ?

Koronavir lokálně zlevnil byty

Průměrná cena bytů – měřeno na celorepublikové úrovni – v srpnu stagnovala. Podle aktuálních dat serveru RealityČechy.cz se byty v srpnu nabízely v průměru za 3,67 mil. Kč. Celorepublikové průměry do jisté míry vychylují ceny nemovitostí v Praze, kde průměrná cena bytů v srpnu činila 6,43 mil. Kč. Ve zbývajících krajích ČR se ceny pohybují […]

Text: Luboš Svačina

14. 09. 2020

Kalkulačka - spočítejte si - finanční výpočty - matematika

Dosáhnete na hypotéku až vzrostou sazby?

Vlastní bydlení se pomalu stává výsadou bohatých. A bude hůř! Česká národní banka (ČNB) od října opět zkrouhne hypotéky. Na průměrný byt o rozloze 60 m2 nedostáhne průměrně vydělávající člověk v Praze ani v Brně. Kolik musíte vydělávat, abyste si mohli splnit sen o vlastním bydlení? A co když vzrostou hypoteční sazby?

Text: Jana Zámečníková

26. 06. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • platy

  30 září, 2020

  V roce 2010 jsem vydelaval 15k cisteho za mesic, nyni vydelavam 30k cisteho za mesic. Tak mozna ta Praha je o 14% mimo.

  Odpovědět

 • platy

  30 září, 2020

  A Ostrava brutalne podhodnocena.

  Odpovědět

 • Karel

  6 listopadu, 2020

  taky mi prijde Ostrava mega dole, je treba kupovat byty dokud jsou za tak krasne ceny. Jeste s hypotekama skoro zadarmo. mozna vice nez zdarmo kdyz jsou dost pod inflaci

  Odpovědět