EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Luboš Svačina

14. 09. 2020

Koronavir lokálně zlevnil byty

 

Průměrná cena bytů – měřeno na celorepublikové úrovni – v srpnu stagnovala. Podle aktuálních dat serveru RealityČechy.cz se byty v srpnu nabízely v průměru za 3,67 mil. Kč. Celorepublikové průměry do jisté míry vychylují ceny nemovitostí v Praze, kde průměrná cena bytů v srpnu činila 6,43 mil. Kč. Ve zbývajících krajích ČR se ceny pohybují spíše od 2,5 do 3,5 mil. Kč. 


V meziročním srovnání však ceny bytů i nadále rostou. Celorepublikový průměr stoupl oproti loňsku o 11,5 % výše. Loni v srpnu průměrná cena bytů činila 3,29 mil. Kč. A ochlazení, poněkud překvapivě, nepřinesla ani pandemie koronaviru. Ve většině regionů České republiky ceny bytů po mírné březnové korekci dál rostou. Výjimkou jsou pouze 2 regiony.
Koronavir lokálně zlevnil byty

Ne všude ceny bytů rostou

Prvním z nich je Karlovarský kraj, kde průměrná cena bytů v březnu vystoupala na 2,48 mil. Kč. Nyní se tam byty nabízejí o 100 000 Kč levněji. Tím druhým regionem, který se vymyká celorepublikovým statistikám, je poněkud překvapivě hlavní město Praha. Vrcholu zde ceny dosáhly v již zmíněném březnu (6,69 mil. Kč) a od té doby ceny klesly o více než 260 000 Kč. Aktuální průměr za Prahu činí 6,43 mil. Kč. V ostatních krajích ceny stagnují, ale častěji spíše rostou.
Koronavir lokálně zlevnil byty

„Pokles cen v Praze si vysvětlujeme ochlazením turistického ruchu, který přinesl zásadní změnu do trhu krátkodobých pronájmů a pravděpodobně i částečně oslabil poptávku po investičních bytech. V Karlovarském kraji je pokles cen dlouhodobější a tam je příčinou spíše odliv zahraničních vlastníků a převis nabídky nad poptávkou,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se zabývá poradenstvím v oblasti financování bydlení.

Pokles sazeb hypoték zlepšuje dostupnost bydlení

Navzdory pokračujícímu růstu cen nemovitostí míra finanční dostupnosti bydlení se mírně zlepšuje. Příčinou je pokles úrokových sazeb hypoték, které za posledních 12 měsíců klesly o více než půl procentního bodu. Index dostupnosti bydlení, který od roku 2009 mapuje, jak velkou část příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotéky, v srpnu klesl na 44,8 %. Loni navzdory nižší průměrné ceně bytů (3,29 mil. Kč) byl tento index o celý procentní bod výše (45,8 %).
Ve většině krajů ČR se index dostupnosti bydlení se aktuálně pohybuje v rozmezí od 30 – 40 %. Výjimkou je pouze Praha (71,1 %), Jihomoravský (44,7 %) a Královéhradecký kraj (40,2%). Na opačném konci je pak Ústecký a Moravskoslezský kraj.
Podmínky pro pořízení vlastního bydlení jsou mimo Prahu stále ještě relativně dobré. Problémem je omezení dostupnosti hypoték v některých bankách a nedostatek vhodných nemovitostí ke koupi. Otázkou zůstává, co s realitním trhem a poptávkou udělá další kolo opatření proti šíření koronaviru, které právě startuje.
Koronavir lokálně zlevnil byty
Koronavir lokálně zlevnil byty
Zdroj: Golem Finance, Realityčechy.cz

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

dostupnost vlastního bydlení

Bude se dostupnost vlastního bydlení dále zhoršovat?

foto: Shutterstock Ceny bytů neustále zdražují. Před rokem při začátku koronavirové epidemie se předvídalo mnohé, třeba že realitní trh zpomalí a bydlení bude lépe dostupné. Jak ale ukázal rok s kovidem, zrovna realitní kanceláře na tom moc netratily. A rozhodně nemají v dnešní době problém udat nemovitosti. Naopak se jim stále hůře hledají nové nemovitosti, […]

Text: Hana Bartušková

22. 04. 2021

Český hypoteční a realitní trh 2020

Co přinesl rok 2020 nemovitostem (kromě koronaviru)?

Právě končící rok byl zvláštní v mnoha okolnostech. Pandemie koronaviru přinesla omezení řady ekonomických činností a ekonomickou recesi, zároveň také digitalizaci a online fungování mnoha lidských činností. Hypoteční trh rostl, stejně tak rostly i ceny nemovitostí. Daně oproti tomu klesaly a stejně tak klesaly i daňové odpočty. Jaké byly zásadní změny, které přinesl rok 2020 […]

Text: Hana Bartušková

31. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.