EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Luboš Svačina

14. 09. 2020

1 komentář

Koronavir lokálně zlevnil byty

 

Průměrná cena bytů – měřeno na celorepublikové úrovni – v srpnu stagnovala. Podle aktuálních dat serveru RealityČechy.cz se byty v srpnu nabízely v průměru za 3,67 mil. Kč. Celorepublikové průměry do jisté míry vychylují ceny nemovitostí v Praze, kde průměrná cena bytů v srpnu činila 6,43 mil. Kč. Ve zbývajících krajích ČR se ceny pohybují spíše od 2,5 do 3,5 mil. Kč.

Loading 


V meziročním srovnání však ceny bytů i nadále rostou. Celorepublikový průměr stoupl oproti loňsku o 11,5 % výše. Loni v srpnu průměrná cena bytů činila 3,29 mil. Kč. A ochlazení, poněkud překvapivě, nepřinesla ani pandemie koronaviru. Ve většině regionů České republiky ceny bytů po mírné březnové korekci dál rostou. Výjimkou jsou pouze 2 regiony.
Koronavir lokálně zlevnil byty

Ne všude ceny bytů rostou

Prvním z nich je Karlovarský kraj, kde průměrná cena bytů v březnu vystoupala na 2,48 mil. Kč. Nyní se tam byty nabízejí o 100 000 Kč levněji. Tím druhým regionem, který se vymyká celorepublikovým statistikám, je poněkud překvapivě hlavní město Praha. Vrcholu zde ceny dosáhly v již zmíněném březnu (6,69 mil. Kč) a od té doby ceny klesly o více než 260 000 Kč. Aktuální průměr za Prahu činí 6,43 mil. Kč. V ostatních krajích ceny stagnují, ale častěji spíše rostou.
Koronavir lokálně zlevnil byty

„Pokles cen v Praze si vysvětlujeme ochlazením turistického ruchu, který přinesl zásadní změnu do trhu krátkodobých pronájmů a pravděpodobně i částečně oslabil poptávku po investičních bytech. V Karlovarském kraji je pokles cen dlouhodobější a tam je příčinou spíše odliv zahraničních vlastníků a převis nabídky nad poptávkou,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se zabývá poradenstvím v oblasti financování bydlení.

Pokles sazeb hypoték zlepšuje dostupnost bydlení

Navzdory pokračujícímu růstu cen nemovitostí míra finanční dostupnosti bydlení se mírně zlepšuje. Příčinou je pokles úrokových sazeb hypoték, které za posledních 12 měsíců klesly o více než půl procentního bodu. Index dostupnosti bydlení, který od roku 2009 mapuje, jak velkou část příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotéky, v srpnu klesl na 44,8 %. Loni navzdory nižší průměrné ceně bytů (3,29 mil. Kč) byl tento index o celý procentní bod výše (45,8 %).
Ve většině krajů ČR se index dostupnosti bydlení se aktuálně pohybuje v rozmezí od 30 – 40 %. Výjimkou je pouze Praha (71,1 %), Jihomoravský (44,7 %) a Královéhradecký kraj (40,2%). Na opačném konci je pak Ústecký a Moravskoslezský kraj.
Podmínky pro pořízení vlastního bydlení jsou mimo Prahu stále ještě relativně dobré. Problémem je omezení dostupnosti hypoték v některých bankách a nedostatek vhodných nemovitostí ke koupi. Otázkou zůstává, co s realitním trhem a poptávkou udělá další kolo opatření proti šíření koronaviru, které právě startuje.
Koronavir lokálně zlevnil byty
Koronavir lokálně zlevnil byty
Zdroj: Golem Finance, Realityčechy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Růst nájmů 2021

Inflace roste, ceny nemovitostí rostou, připravte se na růst nájmů

Českou republiku zaplavila inflace. Za poslední rok se projevila především v růstu cen bytů, teď už si ji ale můžeme všimnout i běžně v obchodech. Téměř dva roky s koronavirem a uvolněnou fiskální politikou, která jen tak mimochodem pouštěla do ekonomiky helikoptérové peníze, si totiž konečně řekly svou cenu. A ta je opravdu rostoucí.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2021

Daňové přiznání k nemovitosti

Bude se dostupnost vlastního bydlení dále zhoršovat?

foto: Shutterstock Ceny bytů neustále zdražují. Před rokem při začátku koronavirové epidemie se předvídalo mnohé, třeba že realitní trh zpomalí a bydlení bude lépe dostupné. Jak ale ukázal rok s kovidem, zrovna realitní kanceláře na tom moc netratily. A rozhodně nemají v dnešní době problém udat nemovitosti. Naopak se jim stále hůře hledají nové nemovitosti, […]

Text: Hana Bartušková

22. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *