EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Monika Lukešová

16. 07. 2018

2 komentáře

Růst cen bytů zpomaluje. I tak jde v některých lokalitách o nedosažitelný luxus

 

Podle evropského statistického úřadu Eurostat meziroční růst cen bytů a domů v České republice během prvního čtvrtletí zmírnil. I přes to jsou ceny nemovitostí desáté nejvyšší v Evropské unii, kde se ceny v průměru zvýšily o 4,7 procenta.

Loading 


V České republice tempo cenového růstu podle Eurostatu v prvním čtvrtletí výrazně zpomalilo, když kleslo z dvojciferných hodnot na meziroční růst 7,7 procenta. Realitní trh se tedy uklidňuje, ale i tak jsou ceny stále vysoké.
Vlastní bydlení se v některých lokalitách stalo nedostižným luxusem. Jedním z faktorů ovlivňující “zpomalení“ trhu jsou jak postupně se zvyšující úroky hypotečních úvěrů, ale i další regulativ ze strany bank jako je požadavek na poměr mezi dlužnou částkou a příjmem žadatele,“ uvedl Jaroslav Nedvěd z RE/MAX Anděl.
Česká národní banka vydala další doporučení na omezení poskytování hypotečních úvěrů, které začne platit od října. Chtěla tím i dosílit snížení cen nemovitostí. Zdá se ale, že tento zásah nebyl zapotřebí.
V prvním až třetím čtvrtletí loňského roku rostly ceny nemovitostí v ČR nejrychleji ze všech států EU. Růst cen nemovitostí začal brzdit už před půl rokem, proto jsou další opatření České národní banky (ČNB), která od října výrazně omezí dostupnost hypoték pro podstatnou část českých domácností, zcela zbytečná a nesystémová,“ řekl Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.
Důvodem růstu cen bytů byla podle odborníků hlavně velká poptávka a nízká nabídka nemovitostí. Problémem jsou špatné předpisy a zdlouhavá práce úředníků. Povolovací procesy totiž trvají neúměrně dlouhou dobu, což by se snad také mělo změnit.
„Poslední dva roky byly z pohledu nenasycení poptávky a hladu po koupi nemovitostí poněkud divoké. Nyní se já osobně těším na období vyrovnaného trhu, který by mohl realitní trh malinko konsolidovat,“ doplnil Jiří Rájek z Era Reality.
Pravděpodobně bude chvíli trvat, až se vyrovná nabídka a poptávka domů a bytů, ale tempo růstu bude zpomalovat a ceny bytů a domů stagnovat. Rychlý a výrazný pokles však odborníci neočekávají.

Zájem je i o rekreační objekty

I když jsou ceny bytů stále vysoké, největší zájem je o dobře pronajmutelné, likvidní menší byty  v dobře vybavených a dostupných lokalitách.
Výrazně se nám vrátil i zájem o rekreační objekty, které klienti pořizují často jako druhou nemovitost, případně jako cenově dostupnější nemovitost s možností trvalého bydlení. Dalším „horkým“ zbožím poslední doby jsou díky často nedostatečným parkovacím kapacitám, placeným zónám i touze lidí po komfortu a pohodlí garážová stání a garáže,“ řekl Jaroslav Nedvěd.

Jak je to v ostatních zemích?

V prvním čtvrtletí nejvíce zdražily byty a domy v Lotyšsku, a to o 13,7 procenta. Desetiprocentní tempo pak zaznamenal realitní trh na Slovinsku, Irsku, Portugalsku, Slovensku a v Maďarsku. V Itálii a ve Švédsku naopak klesly ceny bytů o 0,4 procenta.
V meziročním i v mezičtvrtletním srovnání je Česká republika na desátém místě s růstem o 2,3 procenta. V celé EU ceny stouply v průměru o 0,7 procenta. Naopak největší pokles byl na Maltě, a to o 4,7 procenta.
Češi jsou svéráz oproti zvyklostem v západní části Evropy. Chceme kupovat, vlastnit. Nájemní bydlení se bere spíše jako přechodné, taková z nouze cnost. Díky regulaci od ČNB a Bank bude více lidí nucena vyhledat nyní nájemní bydlení,“ uvedl Jiří Rájek.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Tomáš Prčík

  16 července, 2018

  Při vší úctě k článku i Eurostatu. Velice by mě zajímalo, kde vzdal Eurostat v polovině července data o realisovaných cenách nemovitostí v Česku za 2. čtvrtletí.

  Odpovědět

 • Monika Lukešová

  16 července, 2018

  Pardon, moje chyba. Nikoli Eurostatu. Některé zdroje uvádějí druhé čtvrtletí, ale jedná se určitě o první čtvrtletí letošního roku. V článku je to opraveno. Děkuji za upozornění. Hezký den.

  Odpovědět