EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Sen o vlastním bydlení se postupně rozplývá. Zpřísnění hypoték nejspíš zvedne i nájmy

 

Česká národní banka oznámila zpřísnění hypotečních úvěrů, takže od října bude získat hypoteční úvěr ještě těžší. Dluh žadatele by neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (ukazatel DTI) a současně na splátku dluhu by měl vynaložit maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu (ukazatel DSTI). Říkáte si, že se vás zpřísnění hypoték netýká, protože se poohlížíte po nájemním bydlení? Jenže se můžete mýlit. Omezení hypoték se nejspíš dotkne i nájemního bydlení.

Loading 


Nové opatření se dotkne především obyvatel Prahy, Brna a některých dalších měst, kde jsou ceny nemovitostí vysoké. Pokud zájemce nově získá hypotéku v maximální hodnotě odpovídající devítinásobku čistého ročního příjmu s tím, že splátka nesmí přesáhnout 45 procent z čistého měsíčního příjmu, zásadně se tím omezí výběr nemovitostí. Většina obyvatel velkých měst tak bude mít problém dosáhnout i na malý byt, což přirozeně povede k výraznému zvýšení poptávek po pronájmu. To ostatně sledujeme již nyní. Dá se předpokládat, že s rostoucí poptávkou se bude zvyšovat i cena pronájmů ve velkých městech,“ okomentoval změny na hypotečním trhnu Milan Žák, generální ředitel RE/MAX.

Hypotéka bude luxus

Zvedat se tedy budou nejspíš i nájmy a nemovitosti budou čím dál víc nedostatkové zboží. Tedy alespoň ve větších městech. Možností tedy je, hledat si bydlení mimo velká města. Předměstí Prahy budou pravděpodobně zažívat boom, protože mladí lidé moc jiných možností mít nebudou. Pokud jim ovšem nebudou ručit jinou nemovitostí třeba rodiče, případně je nenechají u sebe nadále bydlet. Další možností je vzít si hypoteční úvěr s partnerem.
D(S)TI mohou omezit přístup tzv. singles (jednotlivců) s nižším příjmem (např. mladých lidí na začátku kariéry) a mladých rodin s dětmi žijících z jednoho příjmu k hypotékám, a tudíž i k bydlení v Praze a Brně a jejich okolí, kde ceny nemovitostí jsou vzhledem k příjmům vysoké. Ve zbytku Čech to nebude vzhledem k nižším cenám nemovitostí zas tak velký problém. I pro mladé zde je ale řešení, a to žádat o úvěr společně s partnerem nebo požádat o finanční pomoc rodinu,“ uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank.

Celý život v nájmu?

Lidé žijící sami, nebo mladé rodiny budou odkázáni na nájemní bydlení. Možná v nájmu stráví i celý život. Pokud se bude ekonomice i spotřebitelům dařit, ceny nájmů porostou ve velkých městech rychleji.
Opatření omezí především v Praze vlastnické bydlení, posílí pozici investorů a velké množství zájemců o nové bydlení vyžene do nájmu. Ceny nájemného se ale budou v důsledku takto vyvolané poptávky zvedat a ti, kdo budou řešit bydlení, tak budou za nájem platit dokonce více než za splátku hypotéky,“ uvedla ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
V jiných Evropských městech je běžné bydlet v nájmu a vlastnictví bytu je nejen pro ty bohatší, ale také pro ty, kteří se nechtějí nebo nemohou stěhovat kvůli práci. U nás je vlastnictví bytu znakem jisté prestiže. Což se ale pravděpodobně brzy změní.

Jak to bude dál?

Ačkoli úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou, stále jsou na příznivé úrovni. V dubnu byla průměrná úroková sazba 2,51 procenta, přitom rekord je podle Fincentrum Hypoindex 5,82 procenta. Omezení hypoték začne platit až od října, takže očekáváme, že zájem o hypotéky v prázdninových měsících poroste, což není obvyklé. K ochlazení trhu nejspíš dojde ke konci letošního roku a rekordních čísel v oblasti hypoték se letos pravděpodobně nedočkáme.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *