EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

S realitkou nebo bez aneb Jak je výhodnější prodat byt

 


 

Bezpečnost a lepší zisk

Realitní kanceláře tvrdí, že dokáží nemovitost prodat výhodněji, než prodejce, který si celou transakci bude vyřizovat sám. Za posledních šest měsíců podle statistik Annonce realitní kanceláře nabízejí byty o rozloze 70 až 80 metrů čtverečních v průměru za částku lehce přesahující dva miliony korun. Přímí majitelé prý na svých prodejích tratí. Podobné byty prodávají za necelý milion a půl korun.

Prodej bytu přes realitní kancelář je v mnoha případech výhodnější, nejen s ohledem na výslednou prodejní cenu. Tyto společnosti poskytují například i potřebný právní servis, navíc mají povědomí o trhu a zkušenosti s tím, kde a jak nemovitost efektivně inzerovat. Naproti tomu přímý prodávající cenu své nemovitosti zprvu nadhodnotí a později ve snaze ji rychle prodat zase podhodnotí. Pokus o úsporu na provizi pro realitní kancelář se tak v mnoha případě může obrátit proti samotnému majiteli nemovitosti,“ zmiňuje Petr Langer, odborník ANNONCE na segment realit. „Je však třeba dodat, že realitní kanceláře prodávají větší byty, proto je průměrná nabízená částka při vzájemném srovnání výrazně vyšší,“ podotýká.

Dalším důležitým plusem pro realitní kanceláře je bezpečnost a úleva od některých povinností. Realitní kanceláře prodej v podstatě vyřídí celý za vás. „V první řadě jde o bezpečnost daného prodeje, kvalitní RK zajistí špičkový právní servis a dobrou smluvní dokumentaci, zajistí úschovu peněz nebo ji zprostředkuje, postará se, pokud zájemce chce, o vhodné financování, což v důsledku pro prodávajícího může urychlit celý obchod. Kvalitní RK zajistí rozsáhlou inzerci a prezentaci nemovitosti. A v neposlední řadě zastupuje prodávajícího a chrání jeho zájmy,“ uvedl Martin Fojtík z Fincentrum Reality.

Bez realitek to také jde

Druhým táborem jsou zastánci prodeje nemovitostí podle vlastních pravidel. Jsou to ti, které už rovnou u inzerátů píší, aby je realitní kanceláře se zájmem o zprostředkování prodeje nekontaktovali. Odpůrci realitních kanceláří říkají, že je možné si bez těchto služeb vyjednat  i mnohem lepší podmínky a mít celý proces pod vlastní kontrolou. Navíc takový prodejce nemusí platit provizi realitní kanceláři a okamžitě cenu nemovitosti snížit o 3–6 %, což bude mít vliv na rychlost transakce.

Bez služeb realitní kanceláře se rozhodla prodat svůj byt i Petra z Prahy. Hlavním důvodem je nedůvěra, kterou získala právě při koupi nyní prodávaného bytu. „Po zkušenosti s koupí bytu přes realitní kancelář nevěříme hlavně právníkům, kteří s realitními kancelářemi spolupracují. Proto jsme se rozhodli prodat si byt sami. Zatím našeho rozhodnutí nelitujeme,“ shrnuje Petra.

REKLAMA

Byt ale neprodává úplně sama, respektive s manželem. Na pomoc si vzala jen právníka, který podle jejích slov za 20 tisíc korun vyřeší všechny smlouvy, kolky, štítky a je stále na telefonu. Když si případně neví Petra s něčím rady, může mu kdykoli zavolat. Navíc realitní kanceláře si za prodej nemovitosti často říkají o poplatek v minimální hodnotě pěti procent z ceny bytu.

Výhody i nevýhody mají obě formy prodeje. Záleží, na kolik si ceníte svého času a jak moc chcete nechat na někom jiném, aby vám odfiltroval opravdové zájemce od těch, kteří vám chtějí za byt nabídnout třeba o milion méně. Pokud se rozhodnete svěřit prodej nemovitosti do rukou realitní kanceláře, pečlivě zvažte její výběr. Ptejte se na reference a mějte jasno v tom, co vlastně od těchto služeb očekáváte.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • pf

  11 září, 2014

  Ono je velký rozdíl v nabízené ceně a v prodejní ceně. Realitka může nabízet klidně za 5 mil, ale za kolik pak prodá je jiná věc. :)

  Odpovědět

 • Tomáš Morávek

  4 ledna, 2015

  Obecně nelze říci jestli se vyplatí inzerovat s realitní kanceláří či bez ní, vždy záleží na schopnostec každého jedince jak na prodej spěchá a jestli je schopný si svépomocí případně nemovitost prodat. Existují sice portály jako bezrealitky.cz, kde můžete inzerovat

  zdarma, nicméně nemovitost stejně někdo musí předvést a málokdy má prodejce čas. Zároveň se však vyhnete placení provizi RK, nicméně zkuste si někdy promluvit s dobrým realitním makléřem, ten jistě poví co všechno práce obnáší a za co všechno je provize

  vyplácena.

  Tomáš Morávek
  Oblibenereality.cz
  800 737 313
  http://www.obli­benereality.cz/

  Odpovědět

 • Karel

  5 ledna, 2015

  Za mě to je bez realitky. S RK jsem se setkal při nákupu bytu a při pronájmu. Při nákupu jsem oslovil několik RK a rozdíl v přístupu makléřů byl až hrozivý. O smlouvách, které nabízejí RK ani snad nemá výnam psát, stejně si na to musíte vzít právníka, aby jste pak nelitovali nějakého slovíčka ve smlouvě. Spíš než vědět na co má klient RK právo by měl vědět jaké informace o daném bytě by měl mít. Bohužel většinou je klient RK „tlačen“ do rychlého podpisu kvůli údajným zájemcům (pak daný byt vidíte x týdnů stále v nabídce).
  Byt koupený přes RK jsme koupili s 10% slevou a co jsem si povídal s makléřem je to normální, že nabízená cena je nadsazená, co kdyby se někdo našel a koupil to :)

  Odpovědět

 • Daniel

  16 ledna, 2020

  Chystáme se s manželkou konečně odstěhovat z Prahy, prodával jste někdo v Praze nemovitost? poradíte mi na co si dávat pozor?

  Odpovědět

 • Jirka

  19 ledna, 2020

  Také bych potřeboval poradit, jak v Praze co nejrychleji vyřešit prodej bytu, potřebujeme rychle peníze, ale zase nechceme prodat rychle a nevýhodně.

  Odpovědět

 • Tomáš Kocourek

  21 ledna, 2020

  Mohu doporučit z vlasntní zkušenosti, pokud potřebujete v Praze rychle prodat byt nebo dům, tak realitní kancelář Edox reality, která nabízí odkup do 24 hodin.

  Odpovědět

 • Adam

  22 ledna, 2020

  Též mám zkušenosti s touto realitní kanceláří, dostal jsem od nich zálohu 3 miliony ještě před prodejem, nutně jsem potřeboval peníze.

  Odpovědět

 • Šimon

  17 prosince, 2020

  S realitkou je to podle mě jistější, smlouvy jsou právně ošetřené, a žádná z těch větších realitek by si nedovolila udělat nějakou levotu https://www.info.cz/byznys/petr-morcinek-duveru-ceskym-spotrebitelum-oplacime-25395.html i když člověk stejně nikdy neví.

  Odpovědět