Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Šedesáti rodinám hrozí vystěhování z domů, za které dvakrát zaplatili

Monika Lukešová

Vidina levného bydlení před 21 lety nalákala mnoho zájemců. V roce 1993 firma H-System inzerovala výstavbu levných domků a lidé nabídce věřili. V roce 1997 společnost ale zkrachovala. Okradeným klientům zbyly jen oči pro pláč. Noční můra se táhne od roku 2001 a pořád není jasno, jak to všechno bude. Lidé přitom své bydlení zaplatili již dvakrát.

Až 60 rodinám zase hrozí vystěhování z domů, za které už dvakrát zaplatili. Nejprve „majitelé“ levných domů přišli o peníze ihned po krachu H-Systemu a podruhé tehdy, když investovali do dostavby rozpracovaného projektu a infrastruktury. Okradení totiž založili Stavební bytové družstvo Svatopluk a své domy dostavěli. Jenže správce konkurzní podstaty se změnil a domy šly před rokem do dražby. Soudní spor o domy zkrachovalé společnosti v Horoměřicích u Prahy se táhne už 13 let.

Zlý sen trvá a lidé se z něj stále nemohou probudit. O návrhu konkurzních správců na vystěhování bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-System se bude opět rozhodovat 28. srpna. „K soudu chodíme už 13 let a stále nevíme, jestli se budeme muset vystěhovat, ačkoli jsme za domy už zaplatili dvakrát a navíc do nich během uplynulých 16 let nemálo investovali. Byli bychom rádi, kdyby už soud vynesl v souladu s dobrými mravy verdikt, ale jsme trochu skeptičtí. Už 13 let je scénář stejný: první instance vynese rozhodnutí, jedna ze stran se odvolá a vrchní soud případ vždy vrátí zpátky,“ popsal Martin Junek, zástupce Stavebního bytového družstva Svatopluk, které sdružuje většinu klientů H-Systemu, a zároveň jeden z podvedených klientů společnosti H-System. 

Nejen, že lidé přišli o peníze před několika lety. Teď jim navíc hrozí, že přijdou i o finance, které vložili do dostavby svých domů. „Místo vysněných domů jsme před 15 lety přebírali jen základové desky. S tehdejším správcem konkurzní podstaty jsme se v rámci družstva dohodli na výstavbě i dostavbě celého projektu. Se souhlasem státu lidé tedy z vlastních peněz domy dostavěli. Bylo to zhruba 200 lidí, celkové investice tvoří takřka 100 milionů korun. Navíc se nejednalo jen o dostavbu domů, investovali jsme například do stavby silnic, chodníků a inženýrských sítí. V případě, že soud, respektive zástupce státu, který před 15 lety dostavbu a užívání bytů povolil, rozhodne v náš neprospěch, hrozí 56 rodinám, že skončí jako bezdomovci a o veškeré peníze, které do projektu daly, přijdou. Současné zákony navíc ani nezaručují případné poskytnutí náhradního bydlení,“ popsal Martin Junek.

Rodiny čeká soud, a pokud rozhodne o vystěhování, lidé prý v domech nenechají vůbec nic. Chystají se vystěhovat se vším všudy. I s koupelnami, kuchyněmi, okny, dokonce i s rozvody a odpadním potrubím.

Loňská amnestie pomohla viníkům

Kontroverzní amnestie Václava Klause z minulého roku se týkala i tří manažerů H-Systemu. Ti byli obviněni z miliardového podvodu při stavbě rodinných domů. Nejvyšší soud ale minulý rok v září odmítl případ obnovit a potvrdil tak, že Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma uniknou trestu. Dokonce ani nemuseli poškozeným zaplatit vzniklou škodu.

„V důsledku té amnestie je anulován odsuzující rozsudek nad manažery, to znamená, že se vyhnou své povinnosti zaplatit škodu, protože v civilním řízení bez odsuzujícího rozsudku je to nevymahatelné,“ reagovala tehdy na verdikt právní zástupkyně poškozených Hana Marvanová.

 

Anketa: Sledujete slovenský hypoteční a realitní trh?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *