EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Text: Milan Vodička

08. 02. 2021

0 komentářů

Situace ve stavebnictví zdraží nemovitosti

 

Stavební produkce v roce 2020 reálně meziročně klesla o 7,7 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 0,3 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 5,9 %. Bylo zahájeno meziročně o 8,9 % bytů méně. Dokončeno bylo o 5,4 % bytů méně.

Loading



 


„Stavební produkce v roce 2020 meziročně klesla o 7,7 %. Omezení se projevila zejména v pozemním stavitelství, kdy v průběhu roku docházelo k omezování provozu firem z důvodů nedostatku pracovní síly, váznoucí poptávky či administrativní nepřipravenosti staveb. S problémy se potýkala zejména nová výstavba. Práce na rekonstrukcích a modernizacích tolik zasaženy nebyly,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Stavělo se i dokončilo méně bytů

„Výsledky ve stavebnictví jsou žalostné a povedou k dalšímu zhoršení dostupnosti bydlení v České republice. Bohužel se výrazně snížil počet zahájených i dokončených bytů, což bude vytvářet nedostatek na realitním trhu vedoucí k dalšímu růstu cen nemovitostí,“ komentuje loňské výsledky hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V loňském roce bylo vydáno pouze 85.987 stavebních povolení, což bohužel podle BHS nebude stačit na zásadní změnu situace na realitním trhu. Počet zahájených bytů se meziročně snížil o 8,9 procenta na 35.253 bytů a počet dokončených bytů meziročně klesl o 5,4 procenta na 34.433 bytů. „To v situaci chabé nabídky na realitním trhu povede k dalšímu růstu cen nemovitostí. Tím se opět zhorší dostupnost bydlení v naší zemi,“ doplnil Štěpán Křeček.
Podle Komerční banky pozemnímu stavitelství neprospívá především výrazná míra nejistoty ohledně dalšího vývoje, neboť řada stavebních projektů vyžaduje delší dobu na realizaci. Firmy v tuto chvíli neinvestují, což se také odráží v nižší poptávce po stavebních pracích. Ty zřejmě nepoptávají ani domácnosti, když návštěvy stavebních firem v jejich obydlích komplikuje pokračující důraz na sociální distancování. Stavební firmy navíc stále trápí nedostatek pracovních sil, když chybí dělníci ze zahraničí.
Výhled pro stavebnictví zůstává prozatím spíše pesimistický. Nejbližší měsíce budou zřejmě ještě ve znamení striktních omezení pohybu a potkávání a nejistota zůstane také zvýšená, což poptávce po stavebních pracích prospívat nebude. Infrastrukturní investice vlády navíc významně omezí zimní počasí. Stejně jako pro celou ekonomiku tak lze výraznější oživení stavební produkce očekávat až v druhé půli roku,“ předpovídá Martin Gürtler, ekonom Komerční banky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

drahé bydlení v Praze

Jak moc je drahé bydlení v Praze a jak moc na venkově

Bydlení v hlavním městě je drahé a stále dražší. V různých statistikách vychází Praha jako jedna z nejdražších metropolí v Evropě. Na nákup nového bydlení potřebujete až 25 ročních platů a splátka hypotéky může vylézt až k 50 000 měsíčně, a to při nákupu nového bytu 3+1. U starších bytů je to levnější, ale i […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *