Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Spořitelny inzerují nedosažitelný úrok: až 5,58 % p.a.

Zelená procenta - euro - dům

Dušan Šídlo

Stavební spořitelny se při vábení klientů uchylují k obtížně pochopitelným marketingovým praktikám. Kolik stavební spoření ve skutečnosti vydělá?

Stavební spoření je nejznámější finanční produkt, o kterém má povědomí téměř každý. Nikoho tak nezaskočíte otázkou, jak vysoká je státní podpora nebo jaký úrok stavební spořitelny připisují. Ne každý však již dokáže odpovědět na jednoduchou otázku, kolik mu stavební spoření vydělá, tedy kolik činí roční úroková míra za celé stavební spoření. Přitom toto číslo je potřebné pro vzájemné porovnání nabídek jednotlivých spořitelen a ostatních finančních produktů. 

Stavební spořitelny: vyděláme 3,4 % až 5,58 % p.a.

Rozdíly v inzerátech stavebních spořitelen jsou nemalé. Nejnižší úrok inzeruje Stavební spořitelna České spořitelny, která na svých webových stránkách uvádí celkové zhodnocení až 3,4 % ročně. Takto nízké číslo není překvapením, neboť spořitelna připisuje nejnižší úrok ze všech spořitelen, a to 1 %. To, zda je tato informace na webu spořitelny jednoduše k dohledání, ponechme stranou. Nejvyšší zhodnocení uvádí stavební spořitelna Wüstenrot, která se v masivní reklamní kampani chlubí zhodnocením až 5,58 %. Je to však dosažitelné zhodnocení? Bohužel nikoliv.

Úrok 5,58 % nikdo nezíská

Výnos inzerovaný touto stavební spořitelnou nikdo nezíská. Je totiž spočten za nereálných předpokladů. Jednak není počítáno s poplatkem za uzavření smlouvy, přitom tato spořitelna v tuto chvíli žádnou akci odpuštění poplatku pro dospělé klienty neinzeruje. I při uzavření smlouvy přes internet je účtován poplatek ve výši 50 % úhrady. Dále není ve výpočtu zohledněn poplatek za vedení smlouvy, který činí 25 Kč měsíčně, a tento poplatek odpustit nelze. Rovněž se nepočítá s daní 15 % z připisovaných úroků. Výsledné zhodnocení, které bere v úvahu poplatky a daně, je tedy výrazně nižší.

Wüstenrot stavební spořitelna bohužel není jediná, která vyvolává v klientech nereálné představy. Rovněž Českomoravská stavební spořitelna se chlubí efektivní úrokovou sazbou až 5,4 %, jenže opět do svého výpočtu nezahrnuje poplatky a daně.

Jaký je reálný úrok?

Kolik tedy stavební spoření vydělá? Efektivní úroková sazba by měla brát v úvahu veškeré poplatky i daňové zatížení. Roční hrubé zhodnocení se pohybuje nejvýše mezi 4 až 4,5 %, a to v závislosti na poplatcích dané spořitelny. Vezmeme-li v úvahu daň z úroku, sníží se roční úrok zhruba na 3,7 % až 4,2 %. I to však není špatné.

Nejvyšší zhodnocení aktuálně nabízí Modrá pyramida, přestože se paradoxně nechlubí nejvyšším úrokem na trhu. Je to dané tím, že do cílové částky 200 tisíc korun vrací v rámci právě probíhající akce poplatek za uzavření smlouvy.

Jaký je závěr? Stavební spoření se na spoření s šestiletým časovým horizontem stále vyplatí, některé spořitelny by si však měly odpustit praktiky, které dle mého názoru hraničí s klamáním spotřebitelů. Ti bohužel nemohou spoléhat na informace od samotných spořitelen a na rady sdělované na jejich přepážkách. Vše si musí propočítat a nejvýhodnější nabídku nalézt sami, popřípadě využít služeb slušného finančního poradce.


TIP NA VÁNOČNÍ DÁREK

Více o praktikách nejen stavebních spořitelen, ale i dalších finančních institucí, čtěte v knize Dušana Šídla „Jak nás podvádějí aneb Pravda o finančním trhu a penzijní reformě“.

Anketa: Máte uzavřené stavební spoření?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

6 komentářů k článku “Spořitelny inzerují nedosažitelný úrok: až 5,58 % p.a.”

 1. Pavel napsal:

  Je tu ještě jedno ale.

  Roční zhodnocení 3,7–4,2% p.a. je podmíněno 6-letou fixací a dodržením podmínek pro státní injekci. A někdo snad ví jak se bude vyvíjet peněžní trh třeba za tři roky? Jaký bude příspěvek státu třeba za rok?

 2. FP napsal:

  vysvetleni pojmu

  Je u ČSST úrok až 3,4% p.a. nebo jen 1% p.a. Autor si plete pojmy s dojmy… Nejdříve by se měl odborně vzdělat, aby mohl psát kvalitní články!

  1. Radek napsal:

   Re: vysvetleni pojmu

   Vysvětlení pro vás: „celkové zhodnocení až 3,4 % ročně“ neboli efektivní úrok či efektivní zhodnocení zahrnuje všechny výnosy, nejen z úrokové sazby, která činí u SSČS 1 % p.a., ale i ze státního příspěvku a jeho zhodnocení, sníženo o zaplacené poplatky a daň.

 3. Pepa napsal:

  stav.spoření vs. spoř.účet

  Nic proti autorovým „úpravám“ výpočtů úroků jejich snížením o poplatky (vstupní, měsíční) a o daň z úroků. Ale úplně stejně přeci je inzerován např. úrok u spořících účtů všech bank – tam taky úrok nezohledňuje zdanění a případné poplatky s daným účtem související. Takže se stavebním spořitelnám nedivím, že toto nezohledňují, když je to i u jiných typů účtů stejné…

  1. Tomáš napsal:

   Re: stav.spoření vs. spoř.účet

   Na spořicím účtu žádné poplatky nejsou, když člověk jen spoří. Takže jste mimo.

  2. Radek napsal:

   Re: stav.spoření vs. spoř.účet

   Banky na spořicím účtu inzerují úrok. Nikoli čistý či efektivní úrok či efektivní zhodnocení. Stavební spořitelny, kdyby inzerovaly úrok, musí uvádět 1 – 2,2 %. To se jim nechce, tak do výnosu rozpočítají všechno, ale jaksi už si nevzpomenou na náklady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *