EUR 24.755

USD 23.747

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.755

USD 23.747

Text: Dušan Šídlo

17. 12. 2013

6 komentářů

Spořitelny inzerují nedosažitelný úrok: až 5,58 % p.a.

 


 

Stavební spoření je nejznámější finanční produkt, o kterém má povědomí téměř každý. Nikoho tak nezaskočíte otázkou, jak vysoká je státní podpora nebo jaký úrok stavební spořitelny připisují. Ne každý však již dokáže odpovědět na jednoduchou otázku, kolik mu stavební spoření vydělá, tedy kolik činí roční úroková míra za celé stavební spoření. Přitom toto číslo je potřebné pro vzájemné porovnání nabídek jednotlivých spořitelen a ostatních finančních produktů. 

Stavební spořitelny: vyděláme 3,4 % až 5,58 % p.a.

Rozdíly v inzerátech stavebních spořitelen jsou nemalé. Nejnižší úrok inzeruje Stavební spořitelna České spořitelny, která na svých webových stránkách uvádí celkové zhodnocení až 3,4 % ročně. Takto nízké číslo není překvapením, neboť spořitelna připisuje nejnižší úrok ze všech spořitelen, a to 1 %. To, zda je tato informace na webu spořitelny jednoduše k dohledání, ponechme stranou. Nejvyšší zhodnocení uvádí stavební spořitelna Wüstenrot, která se v masivní reklamní kampani chlubí zhodnocením až 5,58 %. Je to však dosažitelné zhodnocení? Bohužel nikoliv.

Úrok 5,58 % nikdo nezíská

Výnos inzerovaný touto stavební spořitelnou nikdo nezíská. Je totiž spočten za nereálných předpokladů. Jednak není počítáno s poplatkem za uzavření smlouvy, přitom tato spořitelna v tuto chvíli žádnou akci odpuštění poplatku pro dospělé klienty neinzeruje. I při uzavření smlouvy přes internet je účtován poplatek ve výši 50 % úhrady. Dále není ve výpočtu zohledněn poplatek za vedení smlouvy, který činí 25 Kč měsíčně, a tento poplatek odpustit nelze. Rovněž se nepočítá s daní 15 % z připisovaných úroků. Výsledné zhodnocení, které bere v úvahu poplatky a daně, je tedy výrazně nižší.

Wüstenrot stavební spořitelna bohužel není jediná, která vyvolává v klientech nereálné představy. Rovněž Českomoravská stavební spořitelna se chlubí efektivní úrokovou sazbou až 5,4 %, jenže opět do svého výpočtu nezahrnuje poplatky a daně.

Jaký je reálný úrok?

Kolik tedy stavební spoření vydělá? Efektivní úroková sazba by měla brát v úvahu veškeré poplatky i daňové zatížení. Roční hrubé zhodnocení se pohybuje nejvýše mezi 4 až 4,5 %, a to v závislosti na poplatcích dané spořitelny. Vezmeme-li v úvahu daň z úroku, sníží se roční úrok zhruba na 3,7 % až 4,2 %. I to však není špatné.

REKLAMA

Nejvyšší zhodnocení aktuálně nabízí Modrá pyramida, přestože se paradoxně nechlubí nejvyšším úrokem na trhu. Je to dané tím, že do cílové částky 200 tisíc korun vrací v rámci právě probíhající akce poplatek za uzavření smlouvy.

Jaký je závěr? Stavební spoření se na spoření s šestiletým časovým horizontem stále vyplatí, některé spořitelny by si však měly odpustit praktiky, které dle mého názoru hraničí s klamáním spotřebitelů. Ti bohužel nemohou spoléhat na informace od samotných spořitelen a na rady sdělované na jejich přepážkách. Vše si musí propočítat a nejvýhodnější nabídku nalézt sami, popřípadě využít služeb slušného finančního poradce.


TIP NA VÁNOČNÍ DÁREK

Více o praktikách nejen stavebních spořitelen, ale i dalších finančních institucí, čtěte v knize Dušana Šídla „Jak nás podvádějí aneb Pravda o finančním trhu a penzijní reformě“.

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Levné peníze a drahé byty

Uplynulé roky se nesly ve znamení levných peněz. Inflace cen domů a bytů nejen v Česku trhala rekordy. Opět jednou se ukázala závislost cen domů a bytů na úrokové míře a měnové politice.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

30. 06. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022

Trh nemovitostí je volatilní, tendence nákupů i pronájmů pomalu míří k západním zvykům

Finanční stav trhu nemovitostí v České republice je v posledních několika letech značně turbulentní. Vznikají desítky nových developerských projektů, nových rodinných domů a bytových jednotek. Raketově rostoucí inflace, ještě podpořená pocovidovým obdobím, válečným konfliktem na Ukrajině a vysokou poptávkou po bytech, však tlačí ceny nemovitostí do nebes.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Pavel

  17 prosince, 2013

  Roční zhodnocení 3,7–4,2% p.a. je podmíněno 6-letou fixací a dodržením podmínek pro státní injekci. A někdo snad ví jak se bude vyvíjet peněžní trh třeba za tři roky? Jaký bude příspěvek státu třeba za rok?

  Odpovědět

 • FP

  17 prosince, 2013

  Je u ČSST úrok až 3,4% p.a. nebo jen 1% p.a. Autor si plete pojmy s dojmy… Nejdříve by se měl odborně vzdělat, aby mohl psát kvalitní články!

  Odpovědět

 • Radek

  17 prosince, 2013

  Vysvětlení pro vás: „celkové zhodnocení až 3,4 % ročně“ neboli efektivní úrok či efektivní zhodnocení zahrnuje všechny výnosy, nejen z úrokové sazby, která činí u SSČS 1 % p.a., ale i ze státního příspěvku a jeho zhodnocení, sníženo o zaplacené poplatky a daň.

  Odpovědět

 • Pepa

  17 prosince, 2013

  Nic proti autorovým „úpravám“ výpočtů úroků jejich snížením o poplatky (vstupní, měsíční) a o daň z úroků. Ale úplně stejně přeci je inzerován např. úrok u spořících účtů všech bank – tam taky úrok nezohledňuje zdanění a případné poplatky s daným účtem související. Takže se stavebním spořitelnám nedivím, že toto nezohledňují, když je to i u jiných typů účtů stejné…

  Odpovědět

 • Radek

  19 prosince, 2013

  Banky na spořicím účtu inzerují úrok. Nikoli čistý či efektivní úrok či efektivní zhodnocení. Stavební spořitelny, kdyby inzerovaly úrok, musí uvádět 1 – 2,2 %. To se jim nechce, tak do výnosu rozpočítají všechno, ale jaksi už si nevzpomenou na náklady.

  Odpovědět

 • Tomáš

  19 prosince, 2013

  Na spořicím účtu žádné poplatky nejsou, když člověk jen spoří. Takže jste mimo.

  Odpovědět