EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024

1 komentář

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

 

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Loading 

Zdražovat budou všechny lokality, některé více, jiné méně. Růst cen v tomto roce bude rychlejší především v atraktivních lokalitách a to rychlostí až dvouciferného růstu. Jednociferného růstu se ale dočkají také reality tzv. second-handové, panelákové byty před rekonstrukcí a rodinné domy se špatným dojezdem do velkých měst.

Vlastní bydlení bude výsada jen vyšší třídy. Nemovitosti v ČR dosáhly nejvyšší úrovně v poměru k průměrné mzdě v Evropě. Průměrný Čech by musel šetřit 15 let a více při průměrné mzdě, aniž by utratil jedinou korunu, aby si pořídil průměrný byt. Pro lidi, kteří potřebují bydlení, ať už kvůli stěhování od rodičů, nebo z jiného důvodu, budou mít problém vlastní bydlení sehnat,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel realitního portálu Videobydleni.cz.

Dostupnost bydlení v ČR může vzrůst jedině při rapidním růstu reálné mzdy. Tedy vyšším růstu bohatství a životní úrovně. Dobrých nemovitostí k bydlení je málo, ale rapidní korekce nás nečeká. Znamená to, že optimista, když počká na lepší výkon české ekonomiky v následujících letech, může se dočkat lepší dostupnosti bydlení. Pesimista si pravděpodobně najde výhodný pronájem, kam „uklidí“ svou rodinu.

Start v nájmu

Startovací byty už jsou a nadále budou ty nájemní. Developeři nebudou chtít na trh vrhat větší množství bytů, a to především z důvodu možného poklesu prodejní ceny. Své rezidenční celky se nyní trendově budou snažit stavět pro nájemní bydlení,“ uvádí Jakub Veverka a dodává, že hlad po vlastním bydlení je typický pro Českou republiku. V jiných zemích ceny nemovitostí dosahují takových cen, že nájemní bydlení je samozřejmost a vlastní bydlení jen výsadou bohatých lidí.

Hypotéky zlevňují

Oproti tomu hypotéky klesají, ale i když si zájemce o vlastní nemovitost chce vypomoci hypotékou, stejně musí mít našetřeno většinou značnou částku a k tomu mít dobrou práci, aby mohl hypotéku splácet. Těchto lidí je na trhu v současné době též omezené množství.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Galetta

    23 května, 2024

    To by mi ve své podstatě tak nevadilo. Dvacetiletí lidé si pak často nevědí s vlastním bydlením rady, takže ať si to zkusí v nájmu. Ostatně zde https://www.livli.cz/kategorie/obyvaci-pokoj-717/ seženou levné vybavení do obýváku a můžou bydlet. Jako startovací bydlení podle mě naprosto ideál a podle mě to dobře supluje takové to bydlení u rodičů. Na druhou stranu pak musí být prostor proto, aby si mohli třeba ve třiceti na to vlastní bydlení sáhnout.

    Odpovědět