EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Petr Zámečník

20. 05. 2014

1 komentář

Stavební spořitelny opět snížily úroky

 


 

Stavební spoření je považováno za výhodnou formu odkládání úspor. Ovšem jeho výhodnost postupně klesá. Po snížení státního příspěvku na 10 % z naspořené částky s maximem 2 000 Kč ročně dostalo první ránu. Současné nízké úrokové sazby vedou i stavební spořitelny ke snižování úročení nabízeného klientům. A zatímco ještě v dubnu nabízely 2% úročení tři z pěti stavebních spořitelen, aktuálně zůstává poslední.

Poplatky přitom stavební spořitelny drží na stále stejné úrovni. Za vedení účtu stavebního spoření zaplatíte minimálně 300 Kč ročně, a pokud neuzavřete smlouvu v některé z akcí či přes internet, nevyhnete se ani poplatku 1 % z cílové částky za uzavření smlouvy.

Tabulka 1: Poplatek za uzavření smlouvy a roční vedení účtu

 

Poplatek za sjednání smlouvy

Poplatky za roční vedení účtu

ČMSS

1%

330 Kč

MPSS

1%

325 Kč

RSTS

1%

320 Kč

SSČS

1%*

310 Kč

WSTS

1%

300 Kč

 * Při uzavření přes internet 495 Kč.

Poznámka: Poplatky za roční vedení účtu včetně poplatku za zaslání výpisu, pokud není elektronický výpis zasílán zdarma.

Zdroj: Stavební spořitelny

Základní úrokové sazby stavebních spořitelen klesají. Nejnižší bez možnosti navýšení v rámci nějaké akční nabídky či programu nabízí Buřinka (SSČS) ve výši 1 % ročně, nejvyšší (zatím) úroky připisuje Wüstenrot – stavební spořitelna.

Tabulka 2: Základní úrokové sazby spořicích tarifů stavebních spořitelen

 

Úroková sazba

ČMSS

1,50%

MPSS

1,00%

RSTS

1,50%

SSČS

1,00%

WSTS

2,00%

Zdroj: Stavební spořitelny

Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) nabízí základní úrokovou sazbu 1,5 %. Klient ovšem může dosáhnout i vyššího výnosu. Musí ale pravidelně spořit, nebo si uzavřít program Variabilní spoření, kde ale dosáhne na bonus nižší. Při programu Pravidelné spoření může získat úrokový hrubý výnos až 2,25 % za 9 let, u Variabilního spoření za šest let obdrží úročení 1,65 %.

Tabulka: Bonus Pravidelného spoření v tarifu Variant

Výše úrokového bonusu

Minimální doba spoření

10 % připsaných úroků (roční výnos cca 1,65 %)

4 roky

20 % připsaných úroků (roční výnos cca 1,8 %)

6 let

50 % připsaných úroků (roční výnos cca 2,25 %)

9 let

Zdroj: ČMSS

Podmínkou Pravidelného spoření je minimální vklad ve sjednané výši. Klient si může předplatit, ale na účtu musí mít vždy částku odpovídající minimálním vkladům. Pokud ji během 4 až 9 let nebude mít, ztratí na bonus nárok.

U Variabilního spoření musí klient naspořit za 6 let minimálně 40 tis. Kč. V takovém případě dostane bonus 10 % k připsaným úrokům.

Tip: ČMSS vypoví starší smlouvy. Stačí nespořit pravidelně

Modrá pyramida

Modrá pyramida (MPSS) nabízí aktuální základní úročení ve výši 1 %. V rámci marketingových akcí ovšem u některých produktů připisuje úrokový bonus.

U Moudrého spoření, Mopíska, Mopy Juniora, Spoření třetího věku a Prodloužení 6+ zvýší úrokovou sazbu o 0,7 procentního bodu na 1,7 %, pokud naspořená částka nepřekročí 500 tis. Kč. U Prodloužení 3+ činí bonus za stejných podmínek jen 0,5 procentního bodu.

Tip: Modrá pyramida se zbavuje starých smluv

Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) nabízí jednotnou úrokovou sazbu u spořicího tarifu 1,5 %. Poplatky za vedení účtu ale mohou být vyšší. U starších tarifů po vázací době je schopna účtovat i dvojnásobek. K tomu může přičíst ještě 21 Kč při zaslání papírového místo elektronického výpisu.

Tip: Stavební spoření: Další kolo výpovědí „drahých“ klientů

Stavební spořitelna České spořitelny

Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS) byla první stavební spořitelnou, která snížila úrokovou sazbu na spořicích účtech i mimo úvěrové tarify na 1 % ročně. Toho se drží i nadále. Vzhledem k absenci bonusů k jejímu zvýšení nabízí nejnižší úrokové sazby na trhu.

Při uzavření smlouvy přes internet je ochotna snížit poplatek za sjednání smlouvy z 1 % cílové částky na 495 Kč.

Tip: Buřinka vypovídá drahé klienty. Našla mezeru v zákonech

Wüstenrot – stavební spořitelna

Wüstenrot – stavební spořitelna (WSTS) nabízí aktuálně nejvyšší úročení. 2% roční úrok ale podle sdělení Pavla Vaňka, předsedy představenstva a generálního ředitele WSTS, nebude nabízen již příliš dlouho. V průběhu několika týdnů až měsíců připravuje stavební spořitelna jeho snížení.

Poplatky za roční vedení mohou být u Wüstenrotu až dvojnásobné u smluv se zvýhodněním uzavřených do roku 2007. Zároveň může připočítat 30 Kč, pokud výpis odesílá v papírové místo elektronické podobě.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Anna Bašková

    24 května, 2014

    Dobrý den. Moje matka má naspořené peníze na stavebním spoření, už 2× navyšovala CČ, protože se blížilo přespoření, do toho má i penzijní připojištění u stejných společností. Stavební spoření samozřejmě nebude používat na bytové účely, ale půjde do dědického řízení. Chci se zeptat, zda by nebylo vyhodnější tuto částku ze stavebního spoření (250tis) převést do penzijního připojištění a mít vše na jedné smlouvě a mít určené pozůstalostní osoby a jejich podíly? Děkuji, můj e-mail ownage46@centrum­.cz. Anna Bašková

    Odpovědět