EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Stavebnictví se probouzí. Táhne ze dna i bytovou výstavbu

 

Stavebnictví se v letošním roce celkem daří. Došlo i na rozmach bytové výstavby. V dubnu se stavební produkce meziročně zvýšila o 8,9 procenta. Vzrostl i počet stavebních povolení a začalo se stavět dokonce o 34,2 procenta více bytů než loni ve stejnou dobu. Údaje vyplývají z dat Českého statistického úřadu.

Loading 


Během dubna stavební úřady vydaly meziročně o 5,5 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 18,6 procenta. V meziročním srovnání bylo v dubnu zahájeno o 34,2 procent bytů více. Dokončeno bylo v tomto období o 26,5 procent bytů více než loni v dubnu.
Ve čtvrtém měsíci letošního roku se dařilo i bytové výstavbě v Praze. Developeři zahájili stavbu hned 557 bytů v bytových domech. Jenže to stále není dost a v metropoli nadále výstavba značně pokulhává za poptávkou.
Od začátku roku se v hlavním městě v bytových i rodinných domech začalo stavět celkem 1835 nových bytů. Prvenství v tomto ohledu s výrazným náskokem udržuje Středočeský kraj s 2265 zahájenými byty. Praze na záda dýchá také Jihomoravský kraj se 1786 zahájenými byty. Dávno tak jsou pryč časy, kdy dvě třetiny nové bytové výstavby v Česku připadalo na Prahu. Hlavní město o tento náskok dávno přišlo,“ doplnil Evžen Korec, generální ředitel Ekospolu.
Vzrostl i počet dokončených bytů, takže by nabídka volných bytů mohla o něco vzrůst. V dubnu 2019 meziročně vzrostl počet hotových bytů o 26,5 procenta a činil 2 736 bytů. V rodinných domech však došlo k poklesu dokončených bytů o 4,6 procenta, ale v bytových domech vzrostl počet dokončených bytů více jak trojnásobně. Nárůst byl ovlivněn hlavně nízkým počtem dokončených bytů v minulém roce.
Výhled pro stavební sektor zůstává pozitivní i po zbytek letošního roku. Po loňském růstu o vysokých 9,8 %, však stavebnictví přidá už jen 4,3 %. Důvodem nižší dynamiky však nebude nižší počet zakázek ale nedostatek pracovní síly, která by je mohla realizovat,“ dodala Jana Steckerová z Komerční banky.

Loni firmy provedly stavební práce v hodnotě 502 miliard korun

ČSÚ také zveřejnil celkovou hodnotu stavebních prací za rok 2018. Nejvíce stavebních prací bylo na území hlavního města Prahy a s větším odstupem následoval Jihomoravský kraj. V loňském roce stavební práce meziročně vzrostly o 10,7 procenta a překonaly hodnotu 500 miliard korun.
Většinou se stavěly nové nemovitosti. Stavební firmy staví nejvíce v kraji svého sídla a často také směřují své stavební aktivity do sousedních regionů. „Nejvíce stavebních příležitostí je v Praze a některé podniky zde odpracují značnou část svých zakázek. Jedná se například o stavaře ze Středočeského nebo Libereckého kraje. Společnosti z Karlovarského kraje naopak mimo svůj region téměř necestují a řadí se k největším stavebním „patriotům“. Na území vlastního kraje v loňském roce provedly 80 % zakázek,“ řekla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.

Ceny stavebních prací rostou

Během posledních dvou let průměrná cena stavebních prací na metr čtvereční vzrostla za u kancelářských projektů o 50 procent a u bytových dokonce až o 70 procent. Důvodem je hlavně zoufalý nedostatek lidí ve stavebnictví.
„Stavebnictví směřuje k postupné sebevraždě celého odvětví,“ uvedl Radim Passer s tím, že každý rok ve stavebnictví odejde do důchodu 7 500 pracovníků, které ale nikdo nenahrazuje. „To je nesmírně nebezpečný vývoj. Kvalitu práce snižuje vedle korupce právě nedostatek pracovníků. Tohle ale nemůžou vyřešit podnikatelé, to musí vyřešit vláda,“ řekl.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Až 120 milionů Evropanů žije v nezdravých budovách

Společnosti z více než 120 zemí, které tvoří přes 70 % celosvětového HDP, se zavázaly, že kolem roku 2050 dosáhnou uhlíkové neutrality. Jednou z hlavních podmínek k dosažení tohoto cíle je přechod na udržitelné stavebnictví. Na jeho vrub jde v Evropě polovina spotřebovaných materiálů a energie, třetina spotřebované vody a třetina vytvořeného odpadu. Stavební sektor […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 11. 2022

Energie ženou ceny stavebních materiálů vzhůru

Ceny stavebních materiálů poslední dva roky výrazně rostou. Jen cihelné bloky napříč trhem za posledních devět měsíců podražily o 22 procent. Od roku 2020 o 44 procent. Zlevňování ale v nadcházejícím roce nelze očekávat. Důvodem jsou především vysoké ceny energií. Do konce tohoto roku by ale ceny cihel už růst neměly. 

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 10. 2022

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *