EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Byty v Praze jsou stále dražší, menší a méně dostupné

 

Zdálo se, že se blýská na lepší časy, ale opak je pravdou. Ceny bytů nadále rostou. Problém je hlavně v tom, že se byty připravují, ale nestaví. Na papíře jich mají developeři mnoho, ale výstavba je hudbou budoucnosti.

Loading 


Bytů v prodeji je podle developerů tak málo, že rozdíl mezi nabídkou a poptávkou vyhnal ceny pražských bytů nad 106 tisíc korun. Z připravovaných developerských projektů se jich totiž nakonec realizuje jen málo. Podle Českého statistického úřadu se loni v Praze postavilo jen 2 700 bytů. Nutná je také obnova bytového fondu. Některé byty jsou staré a měly by se rekonstruovat. Stejně tak dispozice bytů byla v minulosti jiná.
V posledních letech roste počet lidí, kteří žijí sami a vyhledávají tak menší byty. O malometrážní nemovitosti mají zájem i investoři, kteří je pak nadále pronajímají právě lidem, kteří žijí sami a nemají ještě našetřeno na vlastní bydlení.
Pokud se bude stavět stejně pomalým tempem jako například v loňském roce, stačí byty v přípravě na celých nadcházejících 20 let. Za posledních 10 let se povoluje v průměru 2 400 bytů ročně. Trvalo by tedy 40 let, aby byty, které jsou zatím jen na papíře, prošly povolovacím procesem a zařadily se do prodeje.
V Praze je potřeba ročně postavit zhruba deset tisíc nových bytů. Povoluje se jich ale jen čtvrtina. Přitom neustále přibývá obyvatel, kteří hledají nové bydlení a je také třeba obnovovat bytový fond, který zastarává. Navíc mezi Pražany je stále více jednočlenných domácností, a to má také vliv na poptávku. Velkou roli hrají i investiční byty kupované pro účely dalšího pronájmu,“ řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Na bydlení se musí šetřit

Podle nového Indexu dostupnosti bydlení společnosti Central Group musí průměrný Pražan šetřit na nový byt o velikosti 70 metrů čtverečních 14,6 roku. Podle výpočtů developera se dostupnost bydlení zhoršuje, protože ještě před rokem stačilo 13,8ročních platů a přesně před čtyřmi lety dokonce jen něco málo přes deset ročních platů.
Graf 1: Index dostupnosti bydlení Central Group

Zdroj: výpočet Central Group na základě údajů o průměrné mzdě (ISPV) a cenách bytů (Central Group, Trigema, Skanska Reality), průměrná hrubá měsíční mzda v Praze je 42 478 Kč měsíčně, cena průměrného nového 70 m2 bytu v Praze 7 438 589 Kč

Nájem nebo hypotéka?

Otázka, která trápí mnohé (nejen mladé) lidi shánějící bydlení je: Vlastní nebo nájemní bydlení? Čím dál víc lidí bydlí samo a založení rodiny se často odkládá. Podle Indexu by za běžný byt o velikosti 1+kk dal člověk celý svůj hrubý příjem za sedm let. Měsíčně by ho pak splátka hypotéky vyšla na 12 589 korun měsíčně. Za stejně velký byt by podle dostupných dat zaplatil ještě o 930 korun více. Problém je ale hlavně počáteční investice, kterou zájemce o hypotéku do nového bydlení musí vložit.
Tabulka 1: Hypotéka vs. nájem

Zdroj: Central Group
Ačkoli průměrné mzdy rostou, nestíhají držet tempo s růstem cen bytů. Obzvlášť v Praze, kde jsou sice nejvyšší platy, ale také nejvyšší ceny nemovitostí. Nabídková cena nového bytu v Praze je momentálně více než 106 tisíc korun za metr čtverečný. Ceny se zvyšují hlavně kvůli omezené nabídce bytů, kterých je málo v důsledku zdlouhavých povolovacích procesů. 
A jak to bude dál? Odborníci se shodují, že ceny bytů jen tak neklesnou. Rostou totiž i ceny pozemků, stavebních prací a materiálu. Kdyby byla dostatečná nabídka bytů, mohl by se růst cen bytů aspoň zastavit.
Nová výstavba má velký ekonomický význam pro stát. Jen z každého nového bytu v Praze stát inkasuje na daních téměř jeden milion korun. Při zhruba 5000 prodaných bytech v loňském roce je to tedy kolem pěti miliard korun. A to jen z bytů a jenom v Praze,“ poznamenal Kunovský.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *