EUR 23.825

USD 21.929

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.825

USD 21.929

Nastane konec Airbnb tak, jak ho známe?

 

Pokud právě hledáte pronájem v Praze, možná jste si toho za poslední měsíc všimli. Těch příležitostí k nájmu je hromada. Jsou to většinou byty na luxusní adrese, v centru města, výjimkou není ani nabídka přímo na Staroměstském náměstí či jinde přímo v centru. Některé ty nájmy odpovídají cenově stávající nabídce v těchto lokalitách, jiné jsou ale o dost levnější a za cenu panelákového bytu na kraji Prahy si můžete teď vybírat i z nájmů v úzkém centru Prahy. Trh s nájmy totiž zaplavila nabídka Airbnb. 


Se zastavením cestovního ruchu a se zavřením českých hranic se totiž zastavil i příliv zahraničních turistů a pronajímatelé Airbnb raději vrátili byty krátkodobého pronájmu na trh pronájmu dlouhodobého, aby nemuseli své podnikání úplně odepsat. Někteří pocítili výpadek příjmů opravdu hodně a na pronájem své nemovitosti dost spěchají. Takové inzeráty poznáte, nabízí při rychlém jednání slevu a klidně vám i měsíční nájem odpustí.

Vrátí se turisté brzy?

Zároveň je ve vzduchu otázka, jestli a kdy se do Prahy turisté vrátí. Řada nabídek na pronájem těchto AirBnB je tak často na smlouvu na dobu určitou, na půl roku, na rok, jen na pár měsíců. Protože až se turisté zase vrátí, tak na krátkodobém pronájmu je určitě možno vydělat více než na tom dlouhodobém.
Přitom je ale možné realisticky čekat, že pohyb turistů bude ještě pár měsíců omezen státní regulací (naší i dalších států), ale především také celkovou cestovatelskou náladou. Nebo si fakt všichni myslíme, že za pár týdnů bude po viru a roztočí se zase naplno cestovatelské šílenství a prodloužené víkendy po celé Evropě?
Pravděpodobně asi ne, řada lidí bude postiženo ekonomicky, alespoň minimálně, a cestování si nejspíše dobře rozmyslí. Je také otázka, co udělá několikaměsíční nucená přestávka s dalšími subjekty cestovního ruchu. Aerolinky začaly omezovat velikost svých flotil, některé rovnou ohlásily bankrot. Hotely a restaurace na tom nejsou o moc líp. Kolik jich tady ještě zůstane v pokoronavirové éře?
Je tak možné předpokládat, že pokoronavirová obnova nebude až tak procházka růžovým sadem a že se cestovní ruch nejspíše na svou předkoronavirovou úroveň bude dostávat i několik měsíců. Ostatně jak ukazuje vývoj z Číny, tak tam se sice věci vrací do starých kolejí, ale čínští turisté stále více zvažují možnosti domácích destinací, oproti těm v Evropě. Opravdu se všichni čínští turisté vrátí do evropských destinací, až epidemie pomine? Nebo jim to spíš bude chvilku trvat, pár měsíců, rok, pár let?

Co na to všechno stát?

Česká vláda a i větší města v této situaci vycítili svou šanci. Airbnb (a mimochodem i další části sdílené ekonomiky) vznikalo živelně a jakoby na pozadí běžného ekonomického života. Nebylo to úplně oficiální podnikání, ale nebyla to asi součást šedé ekonomiky. Airbnb tak vznikalo postupně, bez příslušné státní regulace. Ta přišla až poté, když státní autority začaly reagovat na vznikající problémy spojené s tímto typem pronájmu.
Stejně tak stát teď reaguje na rozšířenost, oblíbenost a částečnou anonymitu ubytovací služby. Senát už schválil novelu zákona o cestovním ruchu, která zakazuje anonymní služby Airbnb a zavádí důsledné sledování poskytovatelů služeb a také poskytování informací o uzavřených ubytovacích smlouvách. To vše by mělo přinést lepší trasování případných nakažených turistů.
O slovo se v této situaci hlásí i Praha, která dlouhodobě usiluje o omezení služeb Airbnb. Viní je totiž za příliš vysoké pražské nájemní bydlení, za zhoršení dostupnosti nájemních bytů a také za vylidňování pražského centra. Nejlépe, kdyby Praha měla možnost krátkodobé ubytování omezit či rovnou zakázat, a nejlépe, aby tato možnost byla zákonně ukotvená.
Je tak možné, že s dlouhotrvajícím útlumem cestovního ruchu a postupující kodifikací se pronajímatelům Airbnb brzy více vyplatí poskytovat spíše tradiční dlouhodobý pronájem, než se hnát za vidinou rychlého zisku z cizinců. Dopady koronaviru na realitní trh pronájmů by tam mohl být mnohem více trvalejší, než se dnes předpokládá.

Není to jen Praha

Podobnou situaci je možné pozorovat ve všech větších turistických městech Evropy a vlastně po celém světě. V severní Itálii, v Barceloně nebo Madridu, v Irsku i v Paříži a Londýně. Všude došlo k utlumení pronájmu přes Airbnb a klasické trhy s dlouhodobými pronájmy zaznamenaly hromady nových nabídek.
Zároveň se objevila iniciativa samotného Airbnb a volné byty se začaly nabízet zdravotníkům jako útočiště, pokud se bojí, že by mohli nakazit svou rodinu, a nechtějí raději ani chodit domů. Teď můžou luxusně přespat v nejbližším Airbnb, nebudou nosit domů kapénky z nemocnice a možná to budou mít do práce i blíž.
Přičemž samotné Airbnb se vzdalo rezervačních poplatků a apeluje na pronajímatele, aby tyto byty pronajímali zdarma nebo alespoň za výhodnou cenu. Airbnb se tak vrací částečně ke svým kořenům, kdy tomu, kdo něco potřebuje, nabízí něco, co jiný v tuto chvíli nevyužívá. Bez požadavku na rychlý zisk a bez nutnosti vydělat si.
Stejně tak se objevily i hlasy, že Airbnb jako takové by se mělo vrátit ke svému původnímu účelu nabízet byty, které krátkou dobu nevyužívá majitel, nebo části bytů, které nejsou obývané. Že by Airbnb mělo začít opět fungovat jako platforma sdílení nevyužitého s přidanou hodnotou občasného výdělku. Že by se Airbnb mělo přestat soustředit na rychlé peníze v turisticky atraktivních lokalitách a místo toho se věnovat autentickým zážitkům a sdílení jako dříve.
Tak uvidíme. Kam myslíte, že se Airbnb v dalších měsících až letech vydá?

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

regulováno Airbnb

Bude Airbnb stále více regulováno?

Airbnb, sdílená platforma pro pronájem bytů v rámci cestovního ruchu, zažilo menší zemětřesení před dvěma lety začátkem koronavirové pandemie. Turisté skokově ubyli, poptávka po krátkodobém ubytování se limitně blížila k nule a majitelé bytů z Airbnb raději nabídli své byty k běžným pronájmům. Jen aby realizovali alespoň nějaké zisky.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 05. 2022

Růst nájmů 2021

Inflace roste, ceny nemovitostí rostou, připravte se na růst nájmů

Českou republiku zaplavila inflace. Za poslední rok se projevila především v růstu cen bytů, teď už si ji ale můžeme všimnout i běžně v obchodech. Téměř dva roky s koronavirem a uvolněnou fiskální politikou, která jen tak mimochodem pouštěla do ekonomiky helikoptérové peníze, si totiž konečně řekly svou cenu. A ta je opravdu rostoucí.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *