EUR 25.010

USD 22.024

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 22.024

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 01. 2024

Tepelná čerpadla na černé listině regulované složky, nekompetence nebo plán

 

Domácnosti s tepelnými čerpadly budou jednou z nejvíce postižených skupin vlivem navýšení regulované složky za energie. Výrazně se jich s ohledem na spotřebované množství elektřiny dotkne nárůst poplatků za distribuci, který přesahuje 140 procent. U tepelných čerpadel dochází také k jednomu z největších nárůstů platby za jističe ze všech sazeb.

Loading



 

Snaha o využívání levnějšího alternativního zdroje se tak těmto domácnostem vrací jako bumerang. Kvůli paradoxnímu nárůstu nákladů se někteří uživatelé mohou vrátit zpět k plynu.

Regulovaná složka ceny energií v letošním roce stoupne jak firmám, tak domácnostem. V případě maloodběrů se přitom budeme moci setkat se zajímavým paradoxem. Ten se týká zdrojů vytápění, které domácnosti využívají, primárně tepelných čerpadel.

Pro distribuční sazbu D57d, která je určená pro domácnosti s tepelným čerpadlem jako hlavním zdrojem vytápění, totiž dochází v roce 2024 k výraznému růstu distribuční složky na faktuře. Ta je vázaná na každou spotřebovanou megawatthodinu. Meziroční nárůst této složky bude pro domácnosti u dvou největších distributorů přesahovat 100 procent. U toho, který pokrývá největší území, tedy společnosti ČEZ, půjde o nárůst o 143 procent. Zatímco minulý rok u této společnosti činila distribuční složka necelých 180 korun za megawatthodinu, letos bude mířit až ke 438 korunám.

S ohledem na zmíněný nárůst to pro domácnosti s tepelným čerpadlem může znamenat navýšení nákladů i o více než 10 tisíc korun ročně. Růst distribuční složky se samozřejmě bude týkat i domácností, které elektřinou třeba jen svítí a jsou v sazbě D02d. Ty však elektřiny spotřebují pouze nižší jednotky megawatthodin za rok, celkový nárůst tak pro ně může být okolo pouhých 1000 korun. U domácností s tepelným čerpadlem však může být spotřeba – a tedy také náklady v distribuční složce – i desetkrát vyšší.

REKLAMA

Není to přitom tak dlouho, co započal obrovský boom poptávky po těchto zařízeních. Jejich prodeje skokově stouply ze 3 tisíc na 40 tisíc zařízení ročně. Se začátkem konfliktu na Ukrajině došlo i k veřejným apelům, které doporučovaly omezit plyn, a s ohledem na diferenciaci zdrojů podporovaly přechod na tepelná čerpadla. Domácnosti k tomu mohly využít i řady dotačních titulů státu.

Ve finále se tak k tomuto řešení uchylovaly nejen majitelé nových nemovitostí, kde tepelné čerpadlo často dává maximální smysl, ale i ti uživatelé, kteří ve svém domě dlouhodobě využívali plyn. Svoji nemovitost tak zpravidla neměli na efektivní fungování tepelného čerpadla správně dimenzovanou. Trh zachvátila velká panika a boom tepelných čerpadel se teď řadě jejich uživatelů může nepříjemně vrátit.

Vysoký nárůst u jističů pro tepelná čerpadla

Zajímavým paradoxem je také skutečnost, že v případě tepelných čerpadel můžete pozorovat jeden z největších meziročních nárůstů u platby za jističe. Zatímco například u zmíněné sazby D02d lze počítat do letošního roku s mírnými poklesy, u jističů v sazbě D57d dochází letos u dvou největších distributorů k nárůstu o 15 procent. V minulosti se přitom růst pohyboval jen okolo 2 procent.

Snaha svézt se na vlně dotací a obavy z nedostatku plynu vyřešit alternativním obnovitelným zdrojem se tak mnohým domácnostem letos v distribuční složce vrátí jako bumerang. Ve finále totiž příliš neušetří. U těch, kteří se dříve rozhodli přejít z plynu na tepelné čerpadlo, se přitom dá očekávat i snaha vrátit se k původnímu zdroji. Často může dávat větší smysl nejen z pohledu ekonomiky, ale i efektivity vytápění.

Autor: Pavel Urubek, jednatel společnosti MJEnergie

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Náklady na bydlení stále výrazně rostou. O kolik si připlatíte?

Náklady vlastnického bydlení v březnu meziročně vzrostly o 3,6 procenta, což způsobily hlavně rostoucí ceny nových nemovitostí. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,3 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 3,6 procenta), vodného (+ 4,2 procenta), stočného (+ 3,7 procenta) a tepla a teplé vody (+ 4,5 procenta).

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025

Komentář: Proč mají vyšší sazby hypoték v aktuální době smysl?

V posledních letech jsme byli svědky nebývale vysokých úrokových sazeb, které vedly mnoho lidí k tomu, že své volné prostředky raději ukládali na spořicí účty nebo termínované vklady. Tyto produkty nabízely solidní zhodnocení bez nutnosti podstupovat investiční rizika. Situace se však mění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2025

Jarní boom hypoték, objem překročil 27 miliard

V březnu poskytly banky a stavební spořitelny nové hypotéky za 27,2 miliardy Kč. Oproti únoru aktivita objemově zesílila o 29 %, což částečně odpovídá sezónnímu vlivu, ale i pokračujícímu sílícímu trendu. Pokud hypotéky udrží dynamiku z posledních dvou měsíců, objem nových hypoték v roce 2025 může dosáhnout úrovně 291 miliard Kč, o čtvrtinu více než v loňském […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025