Středa 24. února. Svátek má Matěj.

Ubytovali byste uprchlíky? Nakonec jich ČR přijme 1 500

František Veselý

Téma uprchlíci hýbe celou Evropou. Lidí, kteří se snaží najít štěstí buď v České republice, nebo v jiné evropské zemi, rapidně přibývá. Někteří přes naši republiku chtějí jen projít, jiní se tu chtějí usadit. Jenže co s takovým přívalem lidí budeme dělat? A co vy, vzali byste si třeba uprchlickou rodinu k sobě do domu, jak navrhuje Pavel Bělobrádek, šéf KDU-ČSL?

Zatím je v plánu obnovit bývalý uprchlický tábor na úpatí Moravskoslezských Beskyd v obci Vyšní Lhoty. Kapacita je zhruba 600 lůžek a uprchlický tábor tam byl zřízen od poloviny 90. let do roku 2009. Od té doby je objekt opuštěn. Tamní obyvatelé zatím nic nenamítají. Na soužití s cizinci jsou prý zvyklí.

Další možnost je přidat nová lůžka v táborech v Kostelci nad Orlicí a Havířově. Organizace pro pomoc uprchlíkům má zkušenosti z minulosti, kdy přicházely tisíce uprchlíků z bývalé Jugoslávie a Čečenska a stát platil majitelům penzionů, kde mohli utečenci přebývat.

Každopádně Pavel Bělobrádek také navrhuje, aby i lidé ubytovali nějaké uprchlíky. Uvidíme, jestli sám pan šéf KDU-ČSL půjde příkladem a nějakou Syrskou rodinu si nastěhuje k sobě domů. A co vy, ubytovali byste uprchlíky u sebe doma?

Ne v ČR, ale u hranic

Německo je velká země, ale i tak se snaží uprchlíky odsunout co nejblíž hranicím jiných států. Němci plánují umístit až 1 500 uprchlíků podél saských hranic s Ústeckým krajem. Například příhraniční Altenberg jich má podle německé kvóty na rozdělení běženců přijmout 70. Podle iDNES.cz by zařízení pro uprchlíky tamní radnice ráda zřídila z bývalé německé celnice pár set metrů od českých hranic na Cínovci.

Česko si chce uprchlíky vybírat

Ve středu 8. července vláda rozhodla, že Česká republika přijme během dvou let 1 500 uprchlíků, z toho 400 ještě letos. Přes tisíc uprchlíků pak ČR přijme z Řecka a Itálie, další čtyři stovky lidí z táborů, které nejsou na území Evropské unie, jako je Jordánsko a Kurdistán.

„My chceme deklarovat našim partnerům, že migranty, kteří k nám přicházejí a budou se integrovat do společnosti, chceme vybrat. Chceme znát jejich historii, chceme udělat bezpečnostní sken a v té druhé fázi azylového řízení, kdy by tady zůstávali, tak využijeme nabídky Charity a farností. Ale ne v první fázi. Ti lidé musí projít standardním azylovým řízením a získat tady nějaký statut,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz ministr vnitra Milan Chovanec.

Problémem ale nemusejí být jen lidé, kteří dostanou status uprchlíka a legálně budou pobývat v České republice. Starosti obyvatelům ČR a policie mohou přidělat ti, kteří budou hranice přecházet nelegálně.  

Otázkou, které většinu lidí znepokojuje, také je, zda se bude ohlížet na to, že je uprchlík muslim, křesťan, případně jiného vyznání. Po zprávách o řádění Islámského státu, teroristických útocích atd. je jasné, že toto kritérium bude mnohé zajímat. Podle toho se ale uprchlíci přijímat nebudou.

Sdružení Islám v ČR nechceme značně protestuje proti tomu, aby země přijímala islámské uprchlíky. Iniciativa dokonce sesbírala a do Poslanecké sněmovny doručila 145 tisíc podpisů proti povinným kvótám pro rozdělení uprchlíků, které nakonec na úrovni Evropské unie neprošly.

Zohledňovat se naopak ale bude, jakou má uprchlík profesi a jaká je jeho šance na uplatnění na českém pracovním trhu.

Anketa: Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *