EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: František Veselý

10. 07. 2015

1 komentář

Ubytovali byste uprchlíky? Nakonec jich ČR přijme 1 500

 


 

Zatím je v plánu obnovit bývalý uprchlický tábor na úpatí Moravskoslezských Beskyd v obci Vyšní Lhoty. Kapacita je zhruba 600 lůžek a uprchlický tábor tam byl zřízen od poloviny 90. let do roku 2009. Od té doby je objekt opuštěn. Tamní obyvatelé zatím nic nenamítají. Na soužití s cizinci jsou prý zvyklí.

Další možnost je přidat nová lůžka v táborech v Kostelci nad Orlicí a Havířově. Organizace pro pomoc uprchlíkům má zkušenosti z minulosti, kdy přicházely tisíce uprchlíků z bývalé Jugoslávie a Čečenska a stát platil majitelům penzionů, kde mohli utečenci přebývat.

Každopádně Pavel Bělobrádek také navrhuje, aby i lidé ubytovali nějaké uprchlíky. Uvidíme, jestli sám pan šéf KDU-ČSL půjde příkladem a nějakou Syrskou rodinu si nastěhuje k sobě domů. A co vy, ubytovali byste uprchlíky u sebe doma?

Ne v ČR, ale u hranic

Německo je velká země, ale i tak se snaží uprchlíky odsunout co nejblíž hranicím jiných států. Němci plánují umístit až 1 500 uprchlíků podél saských hranic s Ústeckým krajem. Například příhraniční Altenberg jich má podle německé kvóty na rozdělení běženců přijmout 70. Podle iDNES.cz by zařízení pro uprchlíky tamní radnice ráda zřídila z bývalé německé celnice pár set metrů od českých hranic na Cínovci.

Česko si chce uprchlíky vybírat

Ve středu 8. července vláda rozhodla, že Česká republika přijme během dvou let 1 500 uprchlíků, z toho 400 ještě letos. Přes tisíc uprchlíků pak ČR přijme z Řecka a Itálie, další čtyři stovky lidí z táborů, které nejsou na území Evropské unie, jako je Jordánsko a Kurdistán.

REKLAMA

„My chceme deklarovat našim partnerům, že migranty, kteří k nám přicházejí a budou se integrovat do společnosti, chceme vybrat. Chceme znát jejich historii, chceme udělat bezpečnostní sken a v té druhé fázi azylového řízení, kdy by tady zůstávali, tak využijeme nabídky Charity a farností. Ale ne v první fázi. Ti lidé musí projít standardním azylovým řízením a získat tady nějaký statut,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz ministr vnitra Milan Chovanec.

Problémem ale nemusejí být jen lidé, kteří dostanou status uprchlíka a legálně budou pobývat v České republice. Starosti obyvatelům ČR a policie mohou přidělat ti, kteří budou hranice přecházet nelegálně.  

Otázkou, které většinu lidí znepokojuje, také je, zda se bude ohlížet na to, že je uprchlík muslim, křesťan, případně jiného vyznání. Po zprávách o řádění Islámského státu, teroristických útocích atd. je jasné, že toto kritérium bude mnohé zajímat. Podle toho se ale uprchlíci přijímat nebudou.

Sdružení Islám v ČR nechceme značně protestuje proti tomu, aby země přijímala islámské uprchlíky. Iniciativa dokonce sesbírala a do Poslanecké sněmovny doručila 145 tisíc podpisů proti povinným kvótám pro rozdělení uprchlíků, které nakonec na úrovni Evropské unie neprošly.

Zohledňovat se naopak ale bude, jakou má uprchlík profesi a jaká je jeho šance na uplatnění na českém pracovním trhu.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Letošní rok bude pro hypotéky přelomový

V oblasti hypotečních úvěr můžeme letošní rok bez nadsázky označit za přelomový. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pokračující snižování úrokových sazeb hypoték, které jde ruku v ruce se snižováním základní sazby ze strany České národní banky. Druhým důvodem je platnost novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta jasně definuje účelně vynaložené […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petr

    27 února, 2022

    Na ukraine se po 8 letech opět strili, tenhle maras ma na svedomi par zmrdu, kteri budou situaci sledovat pekne ze sveho baracku nekde v bezpeci. Tak tidle by zaslouzili okamzite jednu….o tech nasich debilcich co jsou ve vlade se radsi ani nezminuji…ukraincu je mi lito, pokud bude moznost tak par uprchlikum poskytnu bydleni u sebe doma…takze tak nejak….

    Odpovědět