EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Text: Veronika Hejná

27. 03. 2023

0 komentářů

Ubytování přes Airbnb: Musíte nemovitost rekolaudovat?

 

V souladu s metodikou Ministerstva pro místní rozvoj mohou stavební úřady kontrolovat, zda poskytování krátkodobého ubytování neporušuje stavební zákon. Tomu, kdo zákon poruší, hrozí až půlmilionová pokuta. Kdy se na poskytovatele vztahuje povinnost rekolaudace? 

Loading



 

Bydlení nebo ubytování?

Pokud majitel nemovitost poskytuje její část nebo celou nemovitost ke krátkodobému ubytování, nejedná se o nájemní vztah. Pro poskytování ubytovacích služeb musí majitel disponovat příslušným živnostenským oprávněním, pro nájem nemovitosti není živnostenské oprávnění potřeba. Rozdíl mezi nájmem a ubytováním spočívá mimo jiné v tom, že s ubytováním jsou spojeny další služby.

„Zatímco nájem saturuje potřebu bydlení, ubytování pak saturuje potřebu přechodného ubytování a služby s tím spojené (zpravidla úklid prostor či vybavení nemovitosti hygienickými potřebami,“ připomíná Petr WaleczkoMinisterstva pro místní rozvoj ČR.

Kontrola ze stavebního úřadu

Podle Metodické pomůcky ministerstva může stavební úřad zahájit na podnět šetření, zda je nemovitost užívána ke schválenému účelu. Tento podnět podá buďto živnostenský úřad, nebo i kdokoliv jiný – typicky soused nebo městská policie. Stavební úřad pak prověřuje příslušnou dokumentaci a může při kontrole užívání stavby provést i kontrolní prohlídku.

Pokud by byla stavba užívána k jinému než povolenému účelu, vyzve stavební úřad vlastníka stavby k ukončení činnosti. Vlastník ale může také požádat o rekolaudaci – o tom ho stavební úřad poučí.

REKLAMA

„Vydaná metodika MMR pro stavební úřady a její uplatňování může pomoci účinně zabránit tomu, aby se velké množství bytů, zejména v centru Prahy, změnilo v hotelové apartmány, což má negativní dopad na ceny bydlení, a navíc způsobuje vylidňování centra města a obtěžuje stávající obyvatele, kteří trvale v domech bydlí,“ komentuje metodiku pražská radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová.

K jakému účelu je stavba užívána?

Vyhláška o obecných požadavcích na využívání území rozlišuje mezi stavbou pro bydlení, stavbou ubytovacího zařízení a stavbou pro rodinnou rekreaci. Rozlišovacími kritérii jsou účel a doba užívání těchto staveb.Pro rozhodnutí, zda je nutno přistoupit k rekolaudaci, je třeba vyhodnotit, jaká část nemovitosti je využívána pro trvalé bydlení, případně zda slouží k ubytování občasně nebo trvale.

„Je nutné rozlišovat, zda se jedná o poskytování ubytovacích služeb v bytech či rodinných domech a stavbách pro rodinnou rekreaci. Dalším kritériem je pak skutečnost, zda je k ubytovacím službám užívána celá nemovitost nebo poskytovatel ubytování v nemovitosti současně bydlí a k ubytování přenechává pouze její část. Jedním z kritérií je pak i skutečnost, zda vlastník nemovitost využívá k poskytování ubytování pouze občasně nebo trvale. Pokud by vlastník trvale využíval celou nemovitost k poskytování ubytovacích služeb, je nezbytné, aby nemovitost byla kolaudována jako ubytovací zařízení,“ vysvětluje Petr Walezcko.

Ačkoliv generální pravidlo stanovit nelze, zásadní je, aby stavba byla užívána v souladu s určeným účelem. Případná nutnost změny účelu užívání vyplývá z úmyslu vlastníka stavbu určitým způsobem užívat, anebo z faktického užívání. Rozhodující není ani to, zda nemovitost inzeruje na platformě typu Airbnb, rozhodujícím je vždy převažující účel užívání.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

Vyšší daň z nemovitosti poškodí hlavně důchodce a mladé rodiny bez vlastního bytu

Minulý týden vypršel termín pro řádné uhrazení daně z nemovitosti, která letos řadu domácností nepříjemně zaskočila. I když se v průměru zvedá o osmdesát procent, v důsledku loni schváleného konsolidačního balíčku, řada domácností se musí smířit i s jejím vícenásobným nárůstem. Najdou se i tací, kteří loni platili zhruba tisícovku ročně, ale letos už na dani odvedou přibližně čtyři […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *