EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

07. 03. 2023

0 komentářů

Umístění FVE panelů do památkových zón přestává být tabu. Jaká jsou pravidla?

 

Je možné instalovat fotovoltaické panely i v památkové zóně? Doposud bylo něco takového spíše tabu. Z metodické pomůcky Národního památkového ústavu připravené ve spolupráci s Ministerstvem kultury však vyplývá, že je to – při splnění určitých podmínek – možné.

Loading 

Klimatické změny a potřeba výstavby OZE

Jak uvádí sám Národní památkový ústav, řešení klimatické krize je nezbytné, ale nesmí přivodit krizi kulturního dědictví. Je tak třeba najít dlouhodobě udržitelný přístup pro instalaci fotovoltaických zařízení a zároveň „nesmí dojít k rezignaci na ochranu a zachování architektonického dědictví a jeho kulturních hodnot.“ Celková plocha památkově chráněných území v současnosti pokrývá přibližně 2,5 % rozlohy ČR.

„Věřím, že metodika Národního památkového ústavu transparentně a dostatečně srozumitelně přispěje k objektivnímu posuzování možnosti umístění fotovoltaických systémů v památkově chráněných územích České republiky,“ uvedla při představení metodiky veřejnosti generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. Ačkoliv metodický materiál není právně závazný, má pomoci sjednotit rozhodovací praxi v ČR.

Kulturní památky nebo ochrana území?

Posuzování instalace fotovoltaických panelů vyplývá ze zákona o státní památkové péči. Ten rozlišuje jednak kulturní památky (tj. objekty), anebo chráněná území (památkové rezervace a památkové zóny). Důvody právní ochrany se u památek a území odlišují.

„Ze skutečnosti, že do zákona je zavedena ochrana území, vyplývá, že chráněny jsou specifické hodnoty území, nejen vybrané objekty. Zároveň platí, že většina objekt v památkově chráněném území se na jeho hodnotách podílí,“ připomíná Státní památkový ústav v metodickém materiálu. U památkově chráněných území tak nedostačuje posouzení dotčeného objektu, ale je třeba posuzovat v kontextu celého území.

U kulturních památek je podle NPÚ umísťování fotovoltaických zdrojů obecně nežádoucí a každou instalaci je třeba posoudit individuálně. Povolena bude pouze ve specifických a výjimečných situacích, a to za podmínky, že systém bude pohledově skrytý. Umístění v chráněném území orgán státní památkové péče posoudí opět individuálně, a to dle stupně a charakteru chráněného území. U památkových rezervací a památek Světového dědictví je fotovoltaika opět nežádoucí. „Případné výjimky se týkají velmi specifických případů (v památkových rezervacích), např. novostaveb či atypických řešení při obnově moderní architektury. Umístění tohoto zařízení je možné pouze v situacích, kdy by jeho zamítnutí nebylo důvodné, protože nedochází ke konfliktu s kulturně-historickými hodnotami,“ připomíná Státní památkový ústav. V ochranných pásmech je umístění fotovoltaiky považováno za akceptovatelné, nedojde-li k narušení pohledové hodnoty území nebo kulturní památky.

REKLAMA

Instalace FVE v památkových zónách je možná, při splnění podmínek

Při umisťování fotovoltaických zařízení do památkových zón je metodický materiál méně přísný. Doposud úřady umístění fotovoltaik spíše zamítaly, nově jsou dána pravidla po posuzování, kdy je umístění možné. Fotovoltaickou elektrárnu má na své střeše i Národní divadlo, které je kulturní památkou.

To je totiž obecně možné, pokud nenaruší kulturně-historické hodnoty. Význam zde hraje celkový pohled. „Pro osazení FVZ jsou potenciálně akceptovatelné areály nebo ucelené části chráněných území, které se vymykají charakteru památkově chráněného území (…), například objekty s plochou střechou. Příkladem mohou být novostavby, panelové stavby, výškové stav by, industriální areály (včetně brownfieldů), velkovýrobní zemědělské a skladové areály, přízemní garáže ve vnitroblocích a další,“ píše NPÚ.

NPÚ připouští umístnění i na šikmé střechy, pokud půjde o instalaci na odvrácenou pohledovou stranu (pohledově neakcentovanou). V dnešní době, kdy existují i fotovoltaické tašky, může úřad památkové péče stanovit dodatečné podmínky pro vzhled fotovoltaického zařízení, umístění ale obecně nevylučuje.
Fotovoltaika v památkové zóně

Zdroj : Národní památkový ústav

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *