EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

Text: Monika Lukešová

12. 09. 2012

0 komentářů

V srpnu bylo nejvíce osobních bankrotů v historii. A bude hůř

 


 

Meziročně se počet osobních bankrotů zvýšil o 53 procent. „Více než třetina z celkového počtu osobních bankrotů vyhlášených od ledna 2008 připadá na letošních osm měsíců. Počet osobních bankrotů by mohl do konce letošního roku vystoupat až na 17 000 případů,“ uvedla vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau, a. s., Věra Kameníčková.

V srpnu se také zvýšil počet návrhů na osobní bankroty. V osmém měsíci letošního roku jich bylo podáno 2 050, což je o 119 více než v předchozím měsíci. Meziročně se počet návrhů na insolvenční řízení zvýšil o 45 procent.

Nejvíce bankrotářů bylo v srpnu ve Středočeském kraji, tedy 257. Naopak nejméně osobních bankrotů v kraji Vysočina (41) a v Pardubickém a Libereckém kraji (shodně po 59 bankrotech). 

graf-os-bankrot-srpen  Zdroj: CCB

Zasílání upomínek pomůže věřitelům

Od příštího roku bude muset věřitel zasílat dlužníkům upomínky, pokud bude chtít získat i náklady na právní zastoupení. Tzv. předžalobní výzvu bude muset zaslat minimálně sedm dní před podáním žaloby k soudu. Novela zákona začne platit pravděpodobně od příštího roku, dlužníci si nyní stěžují, že žádnou upomínku nedostali. Samozřejmě to často řeší tím, že si doporoučený dopis nevyzvedli, nebo bydlí na jiné adrese.

REKLAMA

Předpokladem pro úspěšné fungování této novely v praxi je i určitá disciplína ze strany občanů, kteří musí po každém stěhování aktualizovat adresu nejen u různých institucí, ale i u svých věřitelů,“ upozorňuje Rostislav Kovář z bezplatné právní poradny poradnaveritele.cz na praktický dopad novely.

Dlužníci se často domnívají, že pokud se k nim dopis nedostane, nemusí žádný dluh splácet. Opak je ale pravdou a takové situace často končí návštěvou exekutora.

V případě, že věřitel bude chtít po dlužníkovi uhradit i náklady soudního řízení, bude muset doložit, že dlužníkovi předžalobní upomínku zaslal.

V této souvislosti bych rád upozornil, že podle schválené novely se počítá lhůta ode dne odeslání výzvy věřitelem a rozhoduje tak datum na podacím lístku. Neznamená to tedy, že dlužník má na dorovnání dluhu 7 dní od převzetí upomínky. Naopak – pokud si doporučenou poštu vyzvedne až 10 dní od chvíle, co mu byla zásilka uložena na poště, může již několik dní jeho případ ležet u soudu,“ varuje před mylnou interpretací novely Kovář. 

REKLAMA

 

 

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.