Úterý 14. července. Svátek má Karolína.

V srpnu bylo nejvíce osobních bankrotů v historii. A bude hůř

Monika Lukešová

Během srpna dosáhl počet osobních bankrotů 1 628 případů, což je o 383 případů více než v červenci. Je to nejvíc od doby, kdy u nás začal platit insolvenční zákon. Na konci letošního roku se celkový počet může vyšplhat až na 17 tisíc případů. Údaje vyplývají z analýzy společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Meziročně se počet osobních bankrotů zvýšil o 53 procent. „Více než třetina z celkového počtu osobních bankrotů vyhlášených od ledna 2008 připadá na letošních osm měsíců. Počet osobních bankrotů by mohl do konce letošního roku vystoupat až na 17 000 případů,“ uvedla vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau, a. s., Věra Kameníčková.

V srpnu se také zvýšil počet návrhů na osobní bankroty. V osmém měsíci letošního roku jich bylo podáno 2 050, což je o 119 více než v předchozím měsíci. Meziročně se počet návrhů na insolvenční řízení zvýšil o 45 procent.

Nejvíce bankrotářů bylo v srpnu ve Středočeském kraji, tedy 257. Naopak nejméně osobních bankrotů v kraji Vysočina (41) a v Pardubickém a Libereckém kraji (shodně po 59 bankrotech). 

graf-os-bankrot-srpen  Zdroj: CCB

Zasílání upomínek pomůže věřitelům

Od příštího roku bude muset věřitel zasílat dlužníkům upomínky, pokud bude chtít získat i náklady na právní zastoupení. Tzv. předžalobní výzvu bude muset zaslat minimálně sedm dní před podáním žaloby k soudu. Novela zákona začne platit pravděpodobně od příštího roku, dlužníci si nyní stěžují, že žádnou upomínku nedostali. Samozřejmě to často řeší tím, že si doporoučený dopis nevyzvedli, nebo bydlí na jiné adrese.

Předpokladem pro úspěšné fungování této novely v praxi je i určitá disciplína ze strany občanů, kteří musí po každém stěhování aktualizovat adresu nejen u různých institucí, ale i u svých věřitelů,“ upozorňuje Rostislav Kovář z bezplatné právní poradny poradnaveritele.cz na praktický dopad novely.

Dlužníci se často domnívají, že pokud se k nim dopis nedostane, nemusí žádný dluh splácet. Opak je ale pravdou a takové situace často končí návštěvou exekutora.

V případě, že věřitel bude chtít po dlužníkovi uhradit i náklady soudního řízení, bude muset doložit, že dlužníkovi předžalobní upomínku zaslal.

V této souvislosti bych rád upozornil, že podle schválené novely se počítá lhůta ode dne odeslání výzvy věřitelem a rozhoduje tak datum na podacím lístku. Neznamená to tedy, že dlužník má na dorovnání dluhu 7 dní od převzetí upomínky. Naopak – pokud si doporučenou poštu vyzvedne až 10 dní od chvíle, co mu byla zásilka uložena na poště, může již několik dní jeho případ ležet u soudu,“ varuje před mylnou interpretací novely Kovář. 

 

 

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *