EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Ve třetím čtvrtletí ceny nemovitostí stagnovaly. Pozemky mírně rostou

 


 

Při prodeji nebo nákopu nemovitosti samozřejmě záleží první řadě na lokalitě. V Praze se ceny bytů nehýbou. Je to hlavně kvůli trvalé a relativně vyvážené poptávce a nabídce. Obecně je realitní trh v Praze silnější, než v ostatních lokalitách. Mimo hlavní město šli tedy prodejci s cenou o něco níž, ale ani tyto poklesy nejsou žádnou markantní změnou.

„Ceny bytů v Praze v uplynulém čtvrtletí prakticky stagnovaly. Oproti tomu mimopražské regiony zaznamenaly větší pohyby. Ve Středočeském kraji došlo k mírnému zvýšení cen, Plzeňský a Jihomoravský kraj naopak zaznamenaly mírný pokles. Na Vysočině, v Moravskoslezském a Libereckém kraji mírně vzrostly ceny starších zděných bytů, zatímco u těch panelových stagnovaly,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Podle HB Indexu nejvíce rostly ceny malometrážních bytů. Naopak ceny u velkých bytů 4+kk nebo 4+1 mírně klesly. Uplynulé čtvrtletí také přálo novostavbám, respektive větší poptávce po nich. Lidé si chtěli koupit nové byty hlavně v Praze, kde byla poptávka tažena například zájmem cizinců, ale také v Brně. Ceny novostaveb v Praze v segmentu 40 – 50 tis. Kč / m2 vzrostly o dvě až tři procenta.

Kupující se stále pohlížejí hlavně po menších bytech, tedy o rozloze 2+1 a o velikosti kolem 60 m2. Výhodou těchto bytů je, že i když patří mezi ty menší a často se kupují jako startovací, dá se v nich bydlet i s jedním malým potomkem a využít tak nemovitost delší dobu. Takové byty se také dobře prodávají jako investice na okamžitý pronájem a do budoucna pro své potomky.

Rodinné domy stagnují už tři roky

Od ledna 2010, kdy vznikl HB Index se ceny rodinných domů prakticky nepohnuly ani o jedno procento. „Na trhu je možné vysledovat stagnaci poptávky po standardních rodinných domech. Velmi malý zájem trvá i o dražší domy nad pět milionů korun, v Praze nad osm milionů. I nadále je velký zájem o RD vhodné k rekonstrukci a o rekonstrukce a výstavbu energeticky úsporných domů, což je způsobeno také vlivem dotačních programů. I přes celkové zvrácení trendu poklesu cen však přetrvával negativní lokální vliv letošních červnových povodní na cenový vývoj,“ vysvětluje Petr Němeček.

REKLAMA

Ceny nemovitostí ovlivňuje jak politická situace, tak i přírodní katastrofy. V červnu tak změnily hodnoty pozemků ničivé povodně. Na severu Čech se v podstatě zastavil realitní trh kvůli rasovým nepokojům.

„Povodně v uplynulém čtvrtletí lokálně ovlivnily také ceny pozemků. Menší zájem byl jak o lokality se zvýšenou hrozbou povodní a záplav, tak i o ty se špatnou dopravní dostupností. Největší poptávka byla naopak o lokality v okrajových částech a okolí velkých měst. Pozemky nadále vnímáme jako výhodnou formu investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Navíc HB INDEX již přes 2 roky vykazuje trvalý mírný růst cen pozemků, od roku 2010 přes 15 procent. Celkově se pak jedná o nejstabilnější segment v oblasti rezidenčních nemovitostí,“ říká k jejich cenám Petr Němeček.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *