Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Ve třetím čtvrtletí ceny nemovitostí stagnovaly. Pozemky mírně rostou

Monika Lukešová

Během třetího čtvrtletí ceny nemovitostí nezaznamenaly žádné velké změny. Podle HB Indexu Hypoteční banky ceny bytů a rodinných domků zaznamenaly růst o 0,2 procentního bodu a ceny pozemků pokračovaly v pozvolném setrvalém růstu, tentokrát o 0,9 pcb.

Při prodeji nebo nákopu nemovitosti samozřejmě záleží první řadě na lokalitě. V Praze se ceny bytů nehýbou. Je to hlavně kvůli trvalé a relativně vyvážené poptávce a nabídce. Obecně je realitní trh v Praze silnější, než v ostatních lokalitách. Mimo hlavní město šli tedy prodejci s cenou o něco níž, ale ani tyto poklesy nejsou žádnou markantní změnou.

„Ceny bytů v Praze v uplynulém čtvrtletí prakticky stagnovaly. Oproti tomu mimopražské regiony zaznamenaly větší pohyby. Ve Středočeském kraji došlo k mírnému zvýšení cen, Plzeňský a Jihomoravský kraj naopak zaznamenaly mírný pokles. Na Vysočině, v Moravskoslezském a Libereckém kraji mírně vzrostly ceny starších zděných bytů, zatímco u těch panelových stagnovaly,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Podle HB Indexu nejvíce rostly ceny malometrážních bytů. Naopak ceny u velkých bytů 4+kk nebo 4+1 mírně klesly. Uplynulé čtvrtletí také přálo novostavbám, respektive větší poptávce po nich. Lidé si chtěli koupit nové byty hlavně v Praze, kde byla poptávka tažena například zájmem cizinců, ale také v Brně. Ceny novostaveb v Praze v segmentu 40 – 50 tis. Kč / m2 vzrostly o dvě až tři procenta.

Kupující se stále pohlížejí hlavně po menších bytech, tedy o rozloze 2+1 a o velikosti kolem 60 m2. Výhodou těchto bytů je, že i když patří mezi ty menší a často se kupují jako startovací, dá se v nich bydlet i s jedním malým potomkem a využít tak nemovitost delší dobu. Takové byty se také dobře prodávají jako investice na okamžitý pronájem a do budoucna pro své potomky.

Rodinné domy stagnují už tři roky

Od ledna 2010, kdy vznikl HB Index se ceny rodinných domů prakticky nepohnuly ani o jedno procento. „Na trhu je možné vysledovat stagnaci poptávky po standardních rodinných domech. Velmi malý zájem trvá i o dražší domy nad pět milionů korun, v Praze nad osm milionů. I nadále je velký zájem o RD vhodné k rekonstrukci a o rekonstrukce a výstavbu energeticky úsporných domů, což je způsobeno také vlivem dotačních programů. I přes celkové zvrácení trendu poklesu cen však přetrvával negativní lokální vliv letošních červnových povodní na cenový vývoj,“ vysvětluje Petr Němeček.

Ceny nemovitostí ovlivňuje jak politická situace, tak i přírodní katastrofy. V červnu tak změnily hodnoty pozemků ničivé povodně. Na severu Čech se v podstatě zastavil realitní trh kvůli rasovým nepokojům.

„Povodně v uplynulém čtvrtletí lokálně ovlivnily také ceny pozemků. Menší zájem byl jak o lokality se zvýšenou hrozbou povodní a záplav, tak i o ty se špatnou dopravní dostupností. Největší poptávka byla naopak o lokality v okrajových částech a okolí velkých měst. Pozemky nadále vnímáme jako výhodnou formu investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Navíc HB INDEX již přes 2 roky vykazuje trvalý mírný růst cen pozemků, od roku 2010 přes 15 procent. Celkově se pak jedná o nejstabilnější segment v oblasti rezidenčních nemovitostí,“ říká k jejich cenám Petr Němeček.

 

Anketa: Klesnou ještě ceny bytů v důsledku krize?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *