EUR 24.660

USD 25.565

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.660

USD 25.565

Text: Monika Lukešová

11. 11. 2013

0 komentářů

Ve třetím čtvrtletí ceny nemovitostí stagnovaly. Pozemky mírně rostou

 


 

Při prodeji nebo nákopu nemovitosti samozřejmě záleží první řadě na lokalitě. V Praze se ceny bytů nehýbou. Je to hlavně kvůli trvalé a relativně vyvážené poptávce a nabídce. Obecně je realitní trh v Praze silnější, než v ostatních lokalitách. Mimo hlavní město šli tedy prodejci s cenou o něco níž, ale ani tyto poklesy nejsou žádnou markantní změnou.

„Ceny bytů v Praze v uplynulém čtvrtletí prakticky stagnovaly. Oproti tomu mimopražské regiony zaznamenaly větší pohyby. Ve Středočeském kraji došlo k mírnému zvýšení cen, Plzeňský a Jihomoravský kraj naopak zaznamenaly mírný pokles. Na Vysočině, v Moravskoslezském a Libereckém kraji mírně vzrostly ceny starších zděných bytů, zatímco u těch panelových stagnovaly,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Podle HB Indexu nejvíce rostly ceny malometrážních bytů. Naopak ceny u velkých bytů 4+kk nebo 4+1 mírně klesly. Uplynulé čtvrtletí také přálo novostavbám, respektive větší poptávce po nich. Lidé si chtěli koupit nové byty hlavně v Praze, kde byla poptávka tažena například zájmem cizinců, ale také v Brně. Ceny novostaveb v Praze v segmentu 40 – 50 tis. Kč / m2 vzrostly o dvě až tři procenta.

Kupující se stále pohlížejí hlavně po menších bytech, tedy o rozloze 2+1 a o velikosti kolem 60 m2. Výhodou těchto bytů je, že i když patří mezi ty menší a často se kupují jako startovací, dá se v nich bydlet i s jedním malým potomkem a využít tak nemovitost delší dobu. Takové byty se také dobře prodávají jako investice na okamžitý pronájem a do budoucna pro své potomky.

Rodinné domy stagnují už tři roky

Od ledna 2010, kdy vznikl HB Index se ceny rodinných domů prakticky nepohnuly ani o jedno procento. „Na trhu je možné vysledovat stagnaci poptávky po standardních rodinných domech. Velmi malý zájem trvá i o dražší domy nad pět milionů korun, v Praze nad osm milionů. I nadále je velký zájem o RD vhodné k rekonstrukci a o rekonstrukce a výstavbu energeticky úsporných domů, což je způsobeno také vlivem dotačních programů. I přes celkové zvrácení trendu poklesu cen však přetrvával negativní lokální vliv letošních červnových povodní na cenový vývoj,“ vysvětluje Petr Němeček.

REKLAMA

Ceny nemovitostí ovlivňuje jak politická situace, tak i přírodní katastrofy. V červnu tak změnily hodnoty pozemků ničivé povodně. Na severu Čech se v podstatě zastavil realitní trh kvůli rasovým nepokojům.

„Povodně v uplynulém čtvrtletí lokálně ovlivnily také ceny pozemků. Menší zájem byl jak o lokality se zvýšenou hrozbou povodní a záplav, tak i o ty se špatnou dopravní dostupností. Největší poptávka byla naopak o lokality v okrajových částech a okolí velkých měst. Pozemky nadále vnímáme jako výhodnou formu investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Navíc HB INDEX již přes 2 roky vykazuje trvalý mírný růst cen pozemků, od roku 2010 přes 15 procent. Celkově se pak jedná o nejstabilnější segment v oblasti rezidenčních nemovitostí,“ říká k jejich cenám Petr Němeček.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022

Analýza: Strašák v podobě cenových a inflačních doložek mizí ze smluv

Společnost Home Portal, která po celé ČR poskytuje služby zejména zájemcům o novostavby, dle aktuální analýzy kupních smluv developerů zjistila, že developeři masivně ustoupili od cenových a inflačních doložek. V době, kdy klesá zájem o nemovitosti, umocnila krize obezřetnost kupujících, kteří doložky začali více řešit, a developeři jim tak ustupují.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.