EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

15. 07. 2022

2 komentáře

Vlastní bydlení se vyplácí i přes růst úrokových sazeb a inflace

 

Stále více rodin aktuálně stojí před rozhodnutím, jestli se pouštět do koupě vlastní nemovitosti i přes růst úrokových sazeb, které ke konci června ČNB zvýšila již na 7 procent. Tíživé situaci rodinného hospodaření nepřidává ani inflace, která se pohybuje již kolem 17 %. Díky celorepublikovému růstu cen nemovitostí je ale stále zajímavé investovat do vlastního bydlení, a to i v menších městech.

Loading



 

„Klíčová informace pro zájemce o vlastní bydlení či zájemce o investiční byt je ta, že úroková sazba je stále dvakrát menší než inflace. Koupě nemovitosti tak může být zajímavým nástrojem uložení financí či ochrany před inflací,“ říká Jan Vitvera, obchodní ředitel společnosti Home Portal.

Propagátoři nájemního bydlení často zapomínají na to, že optikou současné měsíční platby sice vychází nájem většinou lépe v daný moment srovnání, ale bude tomu tak i za 20 let? Nájemné může vzrůst na dvojnásobek, kdežto vypočtená měsíční splátka za hypotéku zůstává v čase víceméně stejná až do splacení úvěru. K tomu je nutno také připočítat růst hodnoty nemovitosti.

„Hypotéce a vlastnímu bydlení nahrává růst hodnoty samotné nemovitosti. Za poslední dekádu vzrostla hodnota nemovitostí ve vybraných lokalitách o dvoj až trojnásobek původní kupní ceny. To je dáno i nedostačující výstavbou, za kterou mohou pomalé schvalovací procesy a často falešný boj s developery ze strany komunálních politiků proti jakékoliv výstavbě,“ vysvětluje Jan Vitvera.

I v případě že hypoteční úvěr na vlastní bydlení bude dražší než nájemné v době koupě, tak v horizontu cca 10–15 let se situace otáčí ve prospěch hypotečního úvěru. Nemluvě o tom, že při ročním odpočtu na dani se dá z hypotéky ušetřit až 22.500 Kč.

Klienti, kteří nehledají investici, ale vlastní bydlení se na vlastnictví dívají také očima svého budoucího já. Po 30 letech člověk bydlící v nájmu nemá nic, kdežto ten, který splatil svůj hypoteční úvěr, se stává vlastníkem nemovitosti s násobně vyšší hodnotou než v době koupě a která jej může na stáří zaopatřit, či ji předá svým dětem k užívání.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

drahé bydlení v Praze

Jak moc je drahé bydlení v Praze a jak moc na venkově

Bydlení v hlavním městě je drahé a stále dražší. V různých statistikách vychází Praha jako jedna z nejdražších metropolí v Evropě. Na nákup nového bydlení potřebujete až 25 ročních platů a splátka hypotéky může vylézt až k 50 000 měsíčně, a to při nákupu nového bytu 3+1. U starších bytů je to levnější, ale i […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Lutak

    15 července, 2022

    Celosvetová príručka realitného investora: Ak je ročný nájom taký, že by tá suma po 15 rokoch splatila nehnuteľnosť v ktorej bývam, som na nule. Ak naopak má cena nehnuteľnosti hodnotu 10 ročného nájmu, treba kupovať. V ČR sa bavíme bežne o 30 až 35 násobku. Druhý pohľad, banke na 5 mil. úvere preplatíte cez 3 milióny. Ak tie 3 mil. budem priebežne ukladať a konzervatívne investovať, budem mať na konci viac než 5 mil., čiže nie, neoplatí sa to žiadnym pohľadom, jedine ak človek počíta že sa vrátia úroky pod 2%. O čom úprimne pochybujem keď historický trend je 6% a viac.

    Odpovědět

  • tak

    16 července, 2022

    dobrý den, a jste si opravdu jistí tím, že splátka hypotéky zůstává po celou dobu splatnosti stejná? jestli ona se spíš nemění podle úroků v okamžiku refinancování.

    Odpovědět