EUR 24.370

USD 22.523

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.370

USD 22.523

Text: Karel Pučelík

29. 06. 2021

0 komentářů

Vrátí se do Prahy zlatá éra krátkodobých pronájmů?

 

Zdroj: Pixabay.com
Nabídku krátkodobých pronájmů pandemická krize zasáhla nejvíce. Má už teď segment nejhorší za sebou? Podle průzkumu by se mohla vrátit i na předkrizovou úroveň.

Loading 


Jedním ze segmentů, na které koronavirová pandemie dopadla nejvíce, je turismus a ubytovací služby. Mizející poptávka se přitom nevyhnula ani krátkodobým pronájmům a nejznámější platformě Airbnb. V Praze se tak do dlouhodobé nabídky (minimálně několikaměsíční) dostala řada bytů (nebo zůstala prázdná), která by jinak byla využívána právě takto, čímž se portfolio rozšiřovalo a klesaly i ceny. Pro ilustraci: těsně před vypuknutím pandemie na začátku roku 2020 bylo na Airbnb k dispozici přes 13 tisíc nemovitostí, zatímco dnes je jich jen něco přes pět a půl tisíce.

Návrat do tří let?

Otázkou však je, jak se bude situace odvíjet do budoucna. Statistiky mohou přinést trochu optimismu a postupně se vrací možnosti cestovat. Výhledu situace krátkodobých pronájmů v Praze se věnoval i nový průzkum společnosti ACORD Invest, která se na předpovědi dotazovala mezi vysokoškolsky vzdělanými Čechy. Podle výsledků více než polovina respondentů (51 procent) očekává, že se poptávka po krátkodobém ubytování v centru Prahy dostane na předkrizovou úroveň poměrně brzy, a to konkrétně do tří let.
Přibližně pětina (více než 20 procent dotázaných) je ještě odvážnější. Předpokládá totiž, že návrat na někdejší čísla nastane dokonce už v příštím roce.  Mezi respondenty se ale našlo 16 procent skeptičtějších hlasů, které si myslí, že návrat turistů do krátkodobých pronájmů v metropoli bude trvat déle než 3 roky. Dalších deset procent v návrat na historická čísla a rekordy nevěří vůbec.
„Veřejnost pokles poptávky po krátkodobých nájmech v centru Prahy zaregistrovala. Předpokládá však, že se jedná spíše o krátkodobý výkyv. Bydlení zde zůstává stále atraktivní,“ uvádí Serge Mayer, člen představenstva ACORD Invest.

Investice se i tak vyplatí

Možnosti pronájmu samozřejmě hrají roli i v rozhodování, zda do nákupu nemovitosti nejen v centru hlavního města investovat. Průzkum však naznačuje, že vliv krátkodobých pronájmů zase není až tak vysoký. 65 procent respondentů uvedlo, že investice by byla atraktivní, i kdyby se předcovidová doba již nevrátila.
„Oproti předchozím rokům jsme zaznamenali změnu poměru poptávajících investorů. Poklesl zájem cizinců žijících v zahraničí, naopak se zvýšil zájem tuzemských investorů, případně Čechů žijících v zahraničí. Lze předpokládat, že se tak stalo i kvůli komplikacím způsobeným nemožností prohlídky nemovitosti či cestováním mezi jednotlivými zeměmi,“ vysvětluje Mayer.
Jak se situace na trhu vyvine, bude třeba ještě týdny či měsíce počkat. Spotřebitelské chování se zdá být i v jiných oborech krizí poznamenané, navíc není jedinou proměnnou ve vzorci. Důležitý bude také vývoj pandemie i společenská a politická situace. Už před covidem se o situaci kolem krátkodobých pronájmů poměrně vášnivě diskutovalo.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Brusel chystá další nesmyslný diktát – zákaz plynových kotlů pro domácnosti

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *