EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Za rekonstrukci lidé v průměru utratí 1,2 milionu korun

 


 

Rekonstrukci si plánují převážně lidé do 40 let a obvykle projde rekonstrukcí celý byt nebo dokonce dům. Důležitý je také finanční plán. Raději si ale dejte nějaké peníze stranou a náklady na rekonstrukci si rovnou o třetinu navyšte. Stává se, že při úpravách dotyčný zjistí, že nemá dost peněz. A mít například nově vykachlíkovanou koupelnu a záchod ne rozhodně nevypadá jako ze žurnálu.

„Češi jsou národem kutilů a zároveň jsou známí tím, že se jen velmi neradi stěhují. Způsob, jak částečně změnit a vylepšit své bydlení, je tedy často rekonstrukce. Nejčastěji ji naplánují na letní měsíce, aby měli alespoň částečně jistotu příznivějšího počasí. Průměrná částka, kterou si Češi na rekonstrukci půjčí u Hypoteční banky, je téměř jeden a čtvrt milionu korun. U rodinných domů se však výše investovaných prostředků blíží dvěma milionům, a to zejména ve větších městech,“ uvádí Jana Wolfová, ředitelka marketingové komunikace Hypoteční banky.  

Na rekonstrukci se chystá kde kdo

Rovnou celou svou nemovitost chce v nejbližších třech letech zrekonstruovat skoro 24 procent respondentů. Někteří lidé stále ještě bydlí v bytech, kde je umakartové jádro. To se chystá předělat až 13 procent lidí. Zmodernizovat jeden pokoj chce zhruba 15 procent lidí, po nové koupelně touží 14 procent a po kuchyni 7 procent.

Rekonstrukce bude levnější, pokud k práci přizvete šikovné kamarády nebo rodinu. Svépomocí upravuje svou nemovitost až 44 procent lidí. Jen každý desátý nechá kompletně celou práci na externí firmě.

„Z našeho výzkumu vyplynulo, že téměř polovina z lidí plánujících rekonstrukci ji chce alespoň částečně financovat úvěrem, zejména hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření. Část z nich tak tímto způsobem doplní vlastní úspory, část úvěrem financuje celou rekonstrukci,“ vysvětluje Jana Wolfová.

REKLAMA

Na vylepšení domů si v průměru lidé půjčují kolem 1,2 milionu korun. Zvelebit si byt je levnější. Průměrná částka se pohybuje kolem 800 tisíc korun. Nejdražší rekonstrukce jsou v Praze, kde je také průměrná nejvyšší pořizovací cena bytu. Pražané za zmodernizování nemovitosti zaplatí kolem 1,9 milionu korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *