EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Za rekonstrukci lidé v průměru utratí 1,2 milionu korun

 


 

Rekonstrukci si plánují převážně lidé do 40 let a obvykle projde rekonstrukcí celý byt nebo dokonce dům. Důležitý je také finanční plán. Raději si ale dejte nějaké peníze stranou a náklady na rekonstrukci si rovnou o třetinu navyšte. Stává se, že při úpravách dotyčný zjistí, že nemá dost peněz. A mít například nově vykachlíkovanou koupelnu a záchod ne rozhodně nevypadá jako ze žurnálu.

„Češi jsou národem kutilů a zároveň jsou známí tím, že se jen velmi neradi stěhují. Způsob, jak částečně změnit a vylepšit své bydlení, je tedy často rekonstrukce. Nejčastěji ji naplánují na letní měsíce, aby měli alespoň částečně jistotu příznivějšího počasí. Průměrná částka, kterou si Češi na rekonstrukci půjčí u Hypoteční banky, je téměř jeden a čtvrt milionu korun. U rodinných domů se však výše investovaných prostředků blíží dvěma milionům, a to zejména ve větších městech,“ uvádí Jana Wolfová, ředitelka marketingové komunikace Hypoteční banky.  

Na rekonstrukci se chystá kde kdo

Rovnou celou svou nemovitost chce v nejbližších třech letech zrekonstruovat skoro 24 procent respondentů. Někteří lidé stále ještě bydlí v bytech, kde je umakartové jádro. To se chystá předělat až 13 procent lidí. Zmodernizovat jeden pokoj chce zhruba 15 procent lidí, po nové koupelně touží 14 procent a po kuchyni 7 procent.

Rekonstrukce bude levnější, pokud k práci přizvete šikovné kamarády nebo rodinu. Svépomocí upravuje svou nemovitost až 44 procent lidí. Jen každý desátý nechá kompletně celou práci na externí firmě.

„Z našeho výzkumu vyplynulo, že téměř polovina z lidí plánujících rekonstrukci ji chce alespoň částečně financovat úvěrem, zejména hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření. Část z nich tak tímto způsobem doplní vlastní úspory, část úvěrem financuje celou rekonstrukci,“ vysvětluje Jana Wolfová.

REKLAMA

Na vylepšení domů si v průměru lidé půjčují kolem 1,2 milionu korun. Zvelebit si byt je levnější. Průměrná částka se pohybuje kolem 800 tisíc korun. Nejdražší rekonstrukce jsou v Praze, kde je také průměrná nejvyšší pořizovací cena bytu. Pražané za zmodernizování nemovitosti zaplatí kolem 1,9 milionu korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *