Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Za rekonstrukci lidé v průměru utratí 1,2 milionu korun

Monika Lukešová

Letní měsíce přejí rekonstrukcím bytů, domů, ale i chat a chalup. O prázdninách si lidé často berou dovolenou i kvůli rekonstrukcím. Podle analýzy Hypoteční banky si na úpravu domova nebo rekreačního objektu lidé půjčují v průměru částku 1,2 miliony korun.

Rekonstrukci si plánují převážně lidé do 40 let a obvykle projde rekonstrukcí celý byt nebo dokonce dům. Důležitý je také finanční plán. Raději si ale dejte nějaké peníze stranou a náklady na rekonstrukci si rovnou o třetinu navyšte. Stává se, že při úpravách dotyčný zjistí, že nemá dost peněz. A mít například nově vykachlíkovanou koupelnu a záchod ne rozhodně nevypadá jako ze žurnálu.

„Češi jsou národem kutilů a zároveň jsou známí tím, že se jen velmi neradi stěhují. Způsob, jak částečně změnit a vylepšit své bydlení, je tedy často rekonstrukce. Nejčastěji ji naplánují na letní měsíce, aby měli alespoň částečně jistotu příznivějšího počasí. Průměrná částka, kterou si Češi na rekonstrukci půjčí u Hypoteční banky, je téměř jeden a čtvrt milionu korun. U rodinných domů se však výše investovaných prostředků blíží dvěma milionům, a to zejména ve větších městech,“ uvádí Jana Wolfová, ředitelka marketingové komunikace Hypoteční banky.  

Na rekonstrukci se chystá kde kdo

Rovnou celou svou nemovitost chce v nejbližších třech letech zrekonstruovat skoro 24 procent respondentů. Někteří lidé stále ještě bydlí v bytech, kde je umakartové jádro. To se chystá předělat až 13 procent lidí. Zmodernizovat jeden pokoj chce zhruba 15 procent lidí, po nové koupelně touží 14 procent a po kuchyni 7 procent.

Rekonstrukce bude levnější, pokud k práci přizvete šikovné kamarády nebo rodinu. Svépomocí upravuje svou nemovitost až 44 procent lidí. Jen každý desátý nechá kompletně celou práci na externí firmě.

„Z našeho výzkumu vyplynulo, že téměř polovina z lidí plánujících rekonstrukci ji chce alespoň částečně financovat úvěrem, zejména hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření. Část z nich tak tímto způsobem doplní vlastní úspory, část úvěrem financuje celou rekonstrukci,“ vysvětluje Jana Wolfová.

Na vylepšení domů si v průměru lidé půjčují kolem 1,2 milionu korun. Zvelebit si byt je levnější. Průměrná částka se pohybuje kolem 800 tisíc korun. Nejdražší rekonstrukce jsou v Praze, kde je také průměrná nejvyšší pořizovací cena bytu. Pražané za zmodernizování nemovitosti zaplatí kolem 1,9 milionu korun.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *