EUR 25.115

USD 22.550

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.115

USD 22.550

Za rekonstrukci lidé v průměru utratí 1,2 milionu korun

 


 

Rekonstrukci si plánují převážně lidé do 40 let a obvykle projde rekonstrukcí celý byt nebo dokonce dům. Důležitý je také finanční plán. Raději si ale dejte nějaké peníze stranou a náklady na rekonstrukci si rovnou o třetinu navyšte. Stává se, že při úpravách dotyčný zjistí, že nemá dost peněz. A mít například nově vykachlíkovanou koupelnu a záchod ne rozhodně nevypadá jako ze žurnálu.

„Češi jsou národem kutilů a zároveň jsou známí tím, že se jen velmi neradi stěhují. Způsob, jak částečně změnit a vylepšit své bydlení, je tedy často rekonstrukce. Nejčastěji ji naplánují na letní měsíce, aby měli alespoň částečně jistotu příznivějšího počasí. Průměrná částka, kterou si Češi na rekonstrukci půjčí u Hypoteční banky, je téměř jeden a čtvrt milionu korun. U rodinných domů se však výše investovaných prostředků blíží dvěma milionům, a to zejména ve větších městech,“ uvádí Jana Wolfová, ředitelka marketingové komunikace Hypoteční banky.  

Na rekonstrukci se chystá kde kdo

Rovnou celou svou nemovitost chce v nejbližších třech letech zrekonstruovat skoro 24 procent respondentů. Někteří lidé stále ještě bydlí v bytech, kde je umakartové jádro. To se chystá předělat až 13 procent lidí. Zmodernizovat jeden pokoj chce zhruba 15 procent lidí, po nové koupelně touží 14 procent a po kuchyni 7 procent.

Rekonstrukce bude levnější, pokud k práci přizvete šikovné kamarády nebo rodinu. Svépomocí upravuje svou nemovitost až 44 procent lidí. Jen každý desátý nechá kompletně celou práci na externí firmě.

„Z našeho výzkumu vyplynulo, že téměř polovina z lidí plánujících rekonstrukci ji chce alespoň částečně financovat úvěrem, zejména hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření. Část z nich tak tímto způsobem doplní vlastní úspory, část úvěrem financuje celou rekonstrukci,“ vysvětluje Jana Wolfová.

REKLAMA

Na vylepšení domů si v průměru lidé půjčují kolem 1,2 milionu korun. Zvelebit si byt je levnější. Průměrná částka se pohybuje kolem 800 tisíc korun. Nejdražší rekonstrukce jsou v Praze, kde je také průměrná nejvyšší pořizovací cena bytu. Pražané za zmodernizování nemovitosti zaplatí kolem 1,9 milionu korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Pozor na realitní šmejdy!

„Obracíme se na vás jako spolumajitele pozemku číslo XY. Jako přímý zájemce vám nabízíme odkoupení vašeho podílu na předmětné nemovitosti. Platíme ihned, veškeré náležitosti s prodejem a přepisem nemovitosti zařídíme za vás.“ Mail či dopis s podobným obsahem v poslední době přišel snad každému vlastníkovi nemovitosti a často nejen jednou.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 09. 2024

Problémy s novým stavebním zákonem jsou mnohem hlubší, nejde jen o digitalizaci

Novelu přechodných ustanovení k novému stavebnímu zákonu (NSZ), která by se měla stát bypassem pro překlenutí současné právní nejistoty, požadují nejen stavební inženýři. Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), Českého svazu stavebních inženýrů a spolku SIA – stavitelství, inženýrství, architektura by novela měla aspoň částečně napravit problémy, které na celou oblast […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *