Pátek 24. ledna. Svátek má Milena.

Zadluženost domácností klesá. Exekucí je méně

Monika Lukešová

Po prvním čtvrtletí objem úvěrů poskytnutých rezidentským domácnostem dosáhl 1 188 mld. korun. Největší položku podle České národní banky představují úvěry na bydlení (862 mld. Kč v dubnu 2014, meziměsíční růst o 0,5 %), které tvoří 73 % z celkového objemu úvěrů poskytnutých domácnostem. Dynamika úvěrování rezidentských domácností v bankovním sektoru je však v posledních letech zpomalena.

Meziměsíčně objemy úvěrů v bankovním sektoru vzrostly o 0,2 %. Podíl úvěrů v selhání dosáhl v dubnu 2014 4,9 %. Například v dubnu roku 2008 činila tato hodnota 2,9 %. Údaje vyplývají z bankovní statistiky České národní banky.

I když se zadluženost domácností zdá vysoká, pravdou je, že mírně klesá. Snižuje se i počet exekucí, kterých bylo loni zahájené 714 tisíc, což je o 106 tisíc méně, než rok před tím. Letos pravděpodobně neporoste ani zájem o oddlužení.

„Ačkoli od roku 2009 počet návrhů na oddlužení každým rokem výrazně stoupal, v roce 2014 očekáváme spíše stagnaci těchto návrhů či jen jejich mírný nárůst,“ potvrdil Jan Malý, ohlášený společník veřejné obchodní společnosti VPI CZ.

Meziměsíčně počet osobních bankrotů klesá

Letos v květnu bylo vyhlášeno 1 414 osobních bankrotů, což je o 350 méně než v dubnu. Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 19 634 osobních bankrotů, a to je o 1 455 bankrotů více než v předchozím období. Meziročně se počet osobních bankrotů zvýšil o 6 procent.

V květnu bylo podáno 208 návrhů na bankrot obchodních společností a 828 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů. Je to o 38 návrhů na bankrot obchodních společností a 140 návrhů na bankrot fyzických podnikatelů méně než v dubnu. Nižší počet vyhlášených bankrotů podnikatelských subjektů a návrhů na ně byl ovlivněn i nižším počtem pracovních dnů v květnu,“ uvedla analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Dluhů nevzniklých z podnikání se dá zbavit, ale bude to bolet

Oddlužení je v podstatě možnost zbavit se veškerých dluhů, a to i za situace, že nebudou uhrazeny všechny dluhy v plném rozsahu. Dlužníkovi se částka z platu automaticky strhává a rozposílá věřitelům.

Člověk, který chce vyhlásit osobní bankrot, musí podat svůj insolvenční návrh spolu s návrhem na oddlužení prostřednictvím formuláře. Ten je k dispozici na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti České republiky. Povinnou přílohou návrhu je seznam majetku, závazků a listina dokládající příjmy dlužníka za poslední tři roky,“ řekl Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Pokud oddlužení soud povolí, bude dotyčný žít pět let jen z životního minima.

S žádostí o oddlužení se může na soud obrátit kdokoli, kdo dluží více věřitelům, není schopen dluhy splácet a z pravidelného příjmu může uhradit během pěti let alespoň třicet procent dluhů. „Dlužníci se však často chybně domnívají, že stačí uhradit skutečně jen 30 procent a tím oddlužení končí. Není tomu tak. Pokud se oddlužení řeší plněním splátkového kalendáře, splácí dlužník své závazky pět let, tedy 60 měsíců. V tomto období je mu pravidelně strhávána část mzdy ve výši obdobné jako při srážkách ze mzdy v rámci exekuce. Často se tak stává, že dlužník za pět let nakonec uhradí 50, 70 nebo i 100 procent všech svých závazků,“ vysvětlil Jan Malý.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *