EUR 25.070

USD 22.537

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.070

USD 22.537

Text: Petr Zámečník

13. 06. 2014

0 komentářů

Daří se nám lépe. Nesplácíme jen 4,93 % úvěrů

 


 

České domácnosti splácejí úvěry stále lépe. Je to pochopitelné. Finanční krize pomalu doznívá a do české kotliny se drobnými krůčky vrací ekonomický růst. S tím je spojena i nižší nezaměstnanost spolu s vyšší zaměstnaností a růstem příjmů. Ztráta zaměstnání je přitom jedním z hlavních důvodů, proč se lidé dostávají do zpoždění ve splátkách úvěrů.

Podíl nesplácených úvěrů na úrovni 4,93 % je nejlepším výsledkem od srpna roku 2010. Tehdy činil podíl nesplácených půjček 4,80 %, ale během jediného měsíce vyskočil na 5,20 %. Podíl nesplácených úvěrů přitom dlouhodobě klesal až do finanční krize datované od pádu investiční banky Lehman Brothers. Ani po ní ale podíl nesplácených úvěrů nedosahuje úrovní z počátku tisíciletí.

Důvodem pro snížení podílu nesplácených půjček z přelomu tisíciletí tkví v nárůstu objemu hypotečních úvěrů, které jsou dlužníky obecně lépe spláceny. Nárůstem podílu hypoték se „rozředil“ dopad nesplácených spotřebních půjček.

Graf 1: Podíl nesplácených úvěrů domácnostem celkem
nesplacene-uvery-01

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČNB

REKLAMA

Lidé mají horší platební morálku u nezajištěných úvěrů. Vedle obavy ze ztráty zástavy, kterou v případě hypoték je vlastní nemovitost, stojí ale ještě jeden důvod. Hypotéku vnímají domácnosti jako investiční úvěr, který jim umožní bydlet ve vlastním a vyhnout se platbám nájemného. Čerpají ji proto obecně především finančně gramotné a zodpovědné rodiny.

Spotřebními půjčkami lidé často řeší „nedostatek“ peněz na uspokojení současných potřeb (nákup spotřebního zboží), což z pohledu řízení rodinných financí nepatří mezi zodpovědné přístupy.  Tím se mezi příjemce spotřebních půjček dostává mnohem více méně zodpovědných dlužníků – a z těch se snáze rekrutují neplatiči.

Graf 2: Podíl nesplácených spotřebních půjček
nesplacene-uvery-02

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČNB

REKLAMA

Nesplácené úvěry u spotřebních půjček spíše stagnují. Na současné úrovně mezi 12 % a 13 % vystoupal jejich podíl z úrovní kolem 7 % v roce 2008 v průběhu dvou let. Od té doby je jejich podíl stabilní.

Graf 3: Podíl nesplácených úvěrů na bydlení
nesplacene-uvery-03

Zdroj: Vlastní zpracování z dat ČNB

Podíl nesplácených hypotečních úvěrů klesl téměř po čtyřech letech na úroveň 3 %. S rostoucí ekonomikou je výhled pozitivní a podíl problémových hypoték by mohl ještě klesnout.

REKLAMA

Nejbezpečnějšími úvěry jsou řádné úvěry ze stavebního spoření. Důvodem je, že pro jejich přiznání musí klient kromě splnění základních podmínek bonity musí spořit a musí naspořit řádově 35 – 50 % z cílové částky, tudíž má mnohem větší podíl vlastních zdrojů než u běžné hypotéky. Zároveň jsou zpravidla nižších objemů.

Stavební spoření v databázi České národní banky prošlo metodickou změnou. Úvěry i ze stavebního spoření, které jsou zajištěny nemovitostí.

Bude ještě líp?

V současné době stojíme na rozcestí. Ekonomická situace se podle statistických ukazatelů zlepšila, což by svědčilo ve prospěch budoucího snížení podílu problémových úvěrů. Na druhé straně stojí nízká inflace. Vyšší inflace pomáhá dlužníkům splácet, neboť úrokové sazby jsou po určité období pevné, stejně jako výše splátky. Při vyšší inflaci rostou ceny zboží i mzdy, přičemž s vyšší mzdou domácnosti stejná splátka zatíží rodinný rozpočet méně.

Pokud oživení vydrží a pokud se České národní bance podaří zabránit deflaci, bude se snižovat i podíl nesplácených úvěrů. Pokud ne… může nastat opětovné zhoršení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

zamrzly úrokové sazby

Proč na českém hypotečním trhu zamrzly úrokové sazby

Stala se taková zvláštní věc. Na začátku roku začínala ČNB snižovat poměrně vysoké úrokové sazby. A všeobecně se čekalo, že hypoteční sazby budou následovat. To se ale nestalo, i když ještě v lednu banky snižovaly, tak pak víceméně zafixovaly pozice. Které upravují pouze kosmeticky. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 09. 2024

Banky prodávají hypotéky jak na běžícím pásu. Tak proč by zlevňovaly?

Oproti červenci se hypoteční aktivita zvýšila o třetinu. Meziročně se objem poskytnutých hypoték zvýšil o 130 %. Srpnový objem poskytnutých hypoték (32,4 miliardy Kč) byl tak nejsilnější v letošním roce a zároveň nejsilnější od ledna roku 2022. Pokračuje oživování hypotečního trhu, vyplývá z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 09. 2024

Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují

Měřeno Swiss Life Hypoindexem zůstávají úrokové sazby hypoték stále vysoké. Jako čirá utopie se tak jeví předpovědi, že by se na konci letošního roku mohly pohybovat okolo čtyř procent. Za poslední čtyři měsíce klesla průměrná sazba jen o 0,19 procentního bodu. Těžko proto očekávat, že by se za následující čtyři měsíce snížila o 1,38 procentního […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *