Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Místo vánočních dárků řešte raději katastr. Nový občanský zákoník klepe na dveře

Monika Lukešová

Někteří se vrhli do posledních nákupů vánočních dárků, případně chutného jídla na Vánoce. Ale bez patnáctého druhu cukroví, nebo teplých ponožek se sněhulákem se mnozí z nás jistě obejdou. Co ale stojí za pozornost na konci roku je katastr nemovitostí. Není náhoda, že teď úředníci vyřizují až čtyřnásobek žádostí než obvykle.

Katastry nemovitostí po celé republice se v posledních dnech dostávají pod tlak. Důvod je jednoduchý: obavy z nového občanského zákoníku. Ten přinese řadu zásadních změn. Například kromě prodloužení doby vyřízení vkladu na katastru se také zvýší poplatek za tyto služby. Řada lidí se tak snaží využít možnosti podání žádosti o změnu v katastru nebo vyřízení dalších restů za stávajících podmínek,“ vysvětluje Jakub Hrbáč z realitní společnosti RE/MAX Plus.

Na zapsání nemovitosti do katastru je lhůta 30 dní. Důležité však je datum podání, nikoli vyřízení. Jestliže se vám podaří podat žádost na katastr do konce letošního roku, bude vše probíhat podle starých pravidel. Nezáleží už tedy na tom, jestli formálně bude žádost ukončena například až v polovině ledna.

To, že se lidé musí připravit na delší fronty, upozornil také předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře. „V těchto dnech nejsou odbaveni, jak jsou zvyklí, tedy v průměru do 15 minut. Nyní se to natahuje až na hodiny,“ připustil Večeře.

I když už nemovitost vlastníte, prověřte si raději správnost evidovaných zápisů. Můžete je získat výpisem z katastru, nebo přes internet.

Katastr zvýšil počet lidí za přepážkou

Vzhledem k tomu, že například v Brně je čekací lhůta dokonce několik hodin, je za přepážkami více lidí. „Na podatelnách, které to umožňují, jsme nasadili více zaměstnanců. Navíc pořadové lístky vydáváme až do konce pracovní doby a vyřizujeme tak dlouho, dokud ten den všechno nevyřešíme. Pracovní doba se tak může prodloužit o hodinu až dvě,“ uvedl Večeře. Očekává se, že fronty budou pokračovat až do 30. prosince, kdy bude poslední možnost vyřídit své záležitosti podle starého zákona.

Přehled největších změn v katastru:

  • Od prvního ledna dojde ke sloučení stavby a pozemku. Výsledkem bude jediná nemovitost a to pozemek, jehož součástí je samotná stavba.
  • Pokud ze zákonných důvodů nedojde ke sloučení stavby s pozemkem (pozemek a stavbu vlastní odlišní majitelé), bude mít vlastník stavby předkupní právo k pozemku a naopak.
  • Podle nové úpravy bude mít katastr nemovitostí povinnost informovat majitele nemovitosti o všech změnách, ke kterým by mělo dojít. Díky tomu vznikne nová ochranná lhůta dvacet dní od přijetí návrhu na vklad, po kterou se majitel nemovitosti může proti změnám v zápisu ohradit.
  • Bude-li zastaveno řízení například z důvodu chyb ve smlouvách, nelze řízení opravit. Po 30ti denní ochranné lhůtě může být zahájeno nové řízení.
  • Za výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí se nově bude platit. Za zákazníky bude tento krok zajišťovat banka, která si za to bude účtovat poplatek.
  • V katastru nemovitostí bude také možné evidovat zákaz převodu nemovitosti či zřízení dalšího zástavního práva.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *