EUR 25.350

USD 23.394

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.350

USD 23.394

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 01. 2024

0 komentářů

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 1.

 

Až do založení federální agentury pro bydlení (FHA – Federal Housing Administration ) v roce 1934 vlastnilo dům pouze 10 % Američanů. Dnes je vlastnictví domu pevnou součástí amerického snu i pro nižší střední třídu. Změnu nastartovalo uvedení na trh třicetileté hypotéky se zafixovanou úrokovou mírou v době Velké deprese.

Loading



 

Americký trh rezidenčních hypoték je komplexní a komplikovaná tržní džungle, v níž je finanční poradce nezbytnou podmínkou správného rozhodnutí. Hypotéky poskytují jak banky, tak nebankovní společnosti. Největší podíl na trhu má Rocket Mortgage, nebankovní firma, se 128 miliardami dolarů hypoték. Desátý největší tržní podíl drží Citizens Bank s 25 miliardami dolarů.

Obecně jsou za nejbezpečnější hypotéky považované právě hypotéky poskytnuté velkými firmami, neboť tyto firmy k nim mohou přidat i řadu dalších doprovodných služeb, jež malé banky a společnosti nemohou nabídnout. Mezi deseti největšími poskytovateli hypoték v USA tak najdeme i JPMorgan Chase, Weels Fargo, Bank of America, Loan Depot i PNC Bank.

Na trhu existují a soupeří dva základní typy hypotečních produktů. První jsou hypotéky s úrokovou mírou zafixovanou po celou dobu hypotéky. Nejznámější a nejběžnější je hypotéka s úrokovou mírou zafixovanou na 30 let. Tento typ hypotéky je v oboru také orientačním a referenčním bodem, se kterým jsou porovnávány všechny ostatní typy hypoték.

Druhým typem jsou tzv. ARM hypotéky, neboli hypotéky s proměnlivou úrokovou mírou. ARM 5/1 má úrokovou míru zafixovanou na prvních 5 let a potom se úroková míra mění každý rok podle aktuální tržní situace. ARM 10/6 je zafixována na 10 let a potom úroková míra fluktuuje každých 6 měsíců.

Hypotéky jsou poskytovány maximálně na 80 % hodnoty nemovitosti a mohou být kdykoli předčasně splaceny bez penále. Zvláštním typem je tzv. IO hypotéka, kdy zákazník splácí po určitý počet let pouze úroky a jistinu začne splácet až později. O fungování trhu a vývoji hypotečních úroků bude příští text.

REKLAMA

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *