EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 01. 2024

0 komentářů

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 1.

 

Až do založení federální agentury pro bydlení (FHA – Federal Housing Administration ) v roce 1934 vlastnilo dům pouze 10 % Američanů. Dnes je vlastnictví domu pevnou součástí amerického snu i pro nižší střední třídu. Změnu nastartovalo uvedení na trh třicetileté hypotéky se zafixovanou úrokovou mírou v době Velké deprese.

Loading 

Americký trh rezidenčních hypoték je komplexní a komplikovaná tržní džungle, v níž je finanční poradce nezbytnou podmínkou správného rozhodnutí. Hypotéky poskytují jak banky, tak nebankovní společnosti. Největší podíl na trhu má Rocket Mortgage, nebankovní firma, se 128 miliardami dolarů hypoték. Desátý největší tržní podíl drží Citizens Bank s 25 miliardami dolarů.

Obecně jsou za nejbezpečnější hypotéky považované právě hypotéky poskytnuté velkými firmami, neboť tyto firmy k nim mohou přidat i řadu dalších doprovodných služeb, jež malé banky a společnosti nemohou nabídnout. Mezi deseti největšími poskytovateli hypoték v USA tak najdeme i JPMorgan Chase, Weels Fargo, Bank of America, Loan Depot i PNC Bank.

Na trhu existují a soupeří dva základní typy hypotečních produktů. První jsou hypotéky s úrokovou mírou zafixovanou po celou dobu hypotéky. Nejznámější a nejběžnější je hypotéka s úrokovou mírou zafixovanou na 30 let. Tento typ hypotéky je v oboru také orientačním a referenčním bodem, se kterým jsou porovnávány všechny ostatní typy hypoték.

Druhým typem jsou tzv. ARM hypotéky, neboli hypotéky s proměnlivou úrokovou mírou. ARM 5/1 má úrokovou míru zafixovanou na prvních 5 let a potom se úroková míra mění každý rok podle aktuální tržní situace. ARM 10/6 je zafixována na 10 let a potom úroková míra fluktuuje každých 6 měsíců.

REKLAMA

Hypotéky jsou poskytovány maximálně na 80 % hodnoty nemovitosti a mohou být kdykoli předčasně splaceny bez penále. Zvláštním typem je tzv. IO hypotéka, kdy zákazník splácí po určitý počet let pouze úroky a jistinu začne splácet až později. O fungování trhu a vývoji hypotečních úroků bude příští text.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *