EUR 24.480

USD 24.828

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.480

USD 24.828

Text: Jana Zámečníková

26. 07. 2018

0 komentářů

Zdražování bytů pokračuje. Cena za metr atakuje 100 tisíc korun

 

Během tří let vzrostla průměrná cena prodaných bytů v Praze téměř o 70 procent. V letošním druhém čtvrtletí se vyšplhala až na 94 tisíc korun za metr čtvereční. Cena dostupných bytů atakovala hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční. Zdražování by nemělo polevit ani v nadcházejícím období. Na růstu cen má svůj díl viny i ČNB. 


V polovině loňského roku dosahovala průměrná cena prodaného bytu necelých 76 tisíc korun za metr čtverečních. Během prvního čtvrtletí se pak vyhoupla až k hranici 90 tisíc korun za metr čtvereční. A ve druhém čtvrtletí poprvé v historii tuto hranici překonala. Byty se prodávaly v průměru za 94 tisíc korun za metr čtvereční, což je meziročně o 23,9 procent více.

Rostou ceny prodaných i dostupných bytů

Průměrná cena dostupných bytů se meziročně zvýšila o 15,2 procent na 99 243 korun za metr čtvereční. Za dva roky ale vzrostla již o více než 40 procent. Vyplývá to ze společné analýzy developerů Central Group, Skanska a Trigema.
„Přestože nabídka nových bytů v posledním čtvrtletí mírně rostla, tempo navyšování cen nepolevuje. Cenové stabilizaci by pomohlo, pokud by se podařilo na trh pustit větší počet nových projektů, který by tak zájem o bydlení lépe nasytil. Do doby, než se poptávka více nevyrovná s nabídkou, bude tlak na ceny stále výrazný,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Poptávku žene i ČNB

Růst cen nových bytů kupující přesto nezastavil a prodeje mírně rostly. Po propadu na začátku roku, kdy majitele našlo pouze 1 200 jednotek, se prodeje ve druhém kvartálu letošního roku vrátily zhruba na úroveň z loňského roku a přiblížily se vrcholu z let 2015 a 2016. Za poslední tři měsíce prodali developeři celkem 1 550 nových bytů, což je meziročně o 3,3 procenta více.
Rostoucímu zájmu o vlastní bydlení pomohla zřejmě i Česká národní banka (ČNB), která se od října opět chystá zpřísnit poskytování hypoték. Lidé z obav z přísnějších pravidel pospíchají, aby koupili byt a získali hypoteční úvěr ještě za současných podmínek.
„Vyšší prodeje tak očekáváme i ve třetím čtvrtletí, pak ale bude podle všeho následovat pokles. Domnívám se, že celkově letos klesnou pražské prodeje asi o deset procent, tedy na hranici kolem pěti tisíc nových bytů,“ říká ředitel Central Group Dušan Kunovský.

Nabídka se rozšiřuje, ale stále nestačí

Nabídka developerů se během uplynulých třech měsíců rozšířila o 150 bytů na 4 350, meziročně tedy o pětinu. Za nárůstem stojí především zahájení prodeje několika větších projektů s více než 100 byty na Praze 5, 8 a 9. K optimálnímu stavu ale stále chybí zhruba dva tisíce bytů.
„Nízká nezaměstnanost a relativně dostupné hypoteční financování již několik let poptávku zvyšuje, což trh není schopen pokrýt. O bydlení v Praze je zájem, roste jak počet jejích obyvatel, tak zájemců z řad investorů. Aby se nabídka nových bytů zvýšila, musela by se jasně nastavit a dodržovat pravidla či změnit zákony, které by urychlily momentálně příliš zdlouhavý proces schvalování nové výstavby,“ říká ředitel Skanska Reality Petr Michálek.
Jak se budou vyvíjet prodeje a potažmo i ceny nových bytů v budoucnosti bude zřejmě záviset i na tom, jak lidé zareagují na zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Pokud by se tempo růstu cen udrželo na stejné úrovni jako dosud, mohly by se nové byty ještě letos prodávat za 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022

Analýza: Strašák v podobě cenových a inflačních doložek mizí ze smluv

Společnost Home Portal, která po celé ČR poskytuje služby zejména zájemcům o novostavby, dle aktuální analýzy kupních smluv developerů zjistila, že developeři masivně ustoupili od cenových a inflačních doložek. V době, kdy klesá zájem o nemovitosti, umocnila krize obezřetnost kupujících, kteří doložky začali více řešit, a developeři jim tak ustupují.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.