Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Získejte plnou státní podporu. Pošlete včas peníze na stavební spoření

Jana Zámečníková

Přípravy na Štědrý den jsou v plném proudu a čas před koncem roku se pozvolna krátí. Zbývají již jen dva týdny nejen na silvestrovská předsevzetí z minulého roku, ale také na zaplacení stavebního spoření. Nenechte si kvůli vánočnímu shonu protéct mezi prsty plnou státní podporu. Kolik, kdy a kam je nutné zaplatit, abyste o státní podporu nepřišli?

Právě státní podpora je to, co dělá ze stavebního spoření v době nízkých úrokových sazeb stále poměrně zajímavý a konkurenceschopný produkt v porovnání například s termínovanými vklady. A to i přesto, že se maximální výše státní podpory snížila od vzniku stavebního spoření v roce 1993 z prvotních 4,5 tisíce korun přes 3 tisíce korun až na dnešních maximálně 2 tisíce korun za rok.    

Zájem o stavební spoření i díky nižší státní podpoře v posledních letech značně upadá. Ke konci září evidovalo Ministerstvo financí téměř 281 nově uzavřených smluv, což představuje meziročně pokles o 23 procent. I přesto jsou lidí se stavebním spořením a nárokem na státní podporu stále miliony. Smlouvu o stavebním spoření ve fázi spoření mělo ke konci třetího čtvrtletí letošního roku více než 3,5 milionu osob.

Optimální je maximální státní podpora

Účastníci stavebního spoření mají nárok na státní podporu ve výši deseti procent z uspořené částky. Maximální státní podpora se připisuje klientům stavebních spořitelen, kteří na účet stavebního spoření vloží alespoň 20 tisíc korun do konce příslušného roku.

O státní podporu může žádat většina klientů všech stavebních spořitelen. U Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) mělo k 30. listopadu 2015 zaškrtnuto ANO v kolonce státní podpora 91,6 procent platných smluv, u Wüstenrot stavební spořitelny (WSTS) to bylo téměř 95 procent  a u Modré pyramidy stavební spořitelny (MPSS) dokonce 96 procent. Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) evidovala ke konci října 1,25 milionu smluv, ke kterým byla vázána státní podpora. Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS) žádala o státní podporu pro více než 843 tisíc smluv.

Často se klienti snaží roční uspořenou částku optimalizovat, aby získali nárok plnou státní podporu. Maximální státní podporu získalo za poslední rok 40 procent všech klientů ČMSS. Podobný podíl má i RSTS, kde šlo o přibližně 36 procent platných smluv. WSTS eviduje za loňský rok pouze tři procenta klientů, kteří o dvoutisícovou podporu žádali. U SSČS vznikl nárok na maximální možnou výši státní podpory u 42,93 procent smluv a přiznána byla u 38,30 procent smluv.

Více smluv, ale podpora jen jedna

Rozdíl mezi počtem nárokovaných a přiznaných maximálních státních podpor je dán počtem uzavřených smluv. „Někteří klienti mají více smluv, a pokud mají například smlouvu u konkurenční instituce, jsou na jednoho klienta dvě žádosti – od nás a od jiné instituce. Ministerstvo samozřejmě přizná jen jednu podporu. Tím vzniká rozdíl mezi nárokovanou a vyplacenou podporou,“ vysvětluje Pavla Kozáková z tiskového centra FSČS.

Klientovi s více uzavřenými smlouvami o stavebním spoření vzniká pouze jeden nárok na státní podporu, tedy jedna podpora na jedno rodné číslo. Pokud má uzavřeno současně několik smluv s nárokem na státní podporu, pak se mu státní podpora přiznává nejprve na smlouvy s nejstarším datem a následně na ostatní smlouvy, dokud nevyčerpá celý limit. Vloží-li například na dvě smlouvy po deseti tisících korunách, pak je státní příspěvek připsán úměrně na obě smlouvy. V případě, že naspořená částka překročí 20 tisíc korun, pak se přebytek převede pro nárok na státní příspěvek do dalších let.

Za loňský rok byla podle informací Ministerstva financí v průměru vyplacena státní podpora 1 315 korun na jednu smlouvu o stavebním spoření. Například u SSČS dosahuje průměrně vyplacená státní podpora 1 153 korun.

Peníze pošlete včas

Úspory musejí být pro uznání nároku připsány na účet stavební spořitelny nejpozději do 31. prosince 2015, a to ať už spoří klient pravidelně, nebo hodlá celou částku vložit najednou. Nejsnadnější cestou je platba převodem na účet. Platba je ale zpravidla připsána na účet během dvou pracovních dní, příkaz k úhradě proto pošlete nejdéle v úterý 29. prosince 2015. Ještě dříve je nutné zaslat platbu prostřednictvím složenky. Platba poštovní poukázkou může trvat i pět dní, abyste stihli zaslat peníze v termínu, zaplaťte stavební spoření raději ještě před Vánoci. Další možností je vklad v hotovosti na pobočkách stavebních spořitelen. Pozor je třeba dát na zkrácenou pracovní dobu, některé pobočky zavírají na Silvestra již v poledne, jiné dokonce již 30. prosince.  

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *