EUR 24.350

USD 22.998

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.350

USD 22.998

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 02. 2022

2 komentáře

Kde se zvýšila v roce 2022 daň z nemovitosti

 

Daň z nemovitosti je místní daň. Je to příjem do rozpočtu samosprávné obce. A je to právě obec, která si stanovuje výši této daně. Obec je při zvyšování daně z nemovitosti samozřejmě omezena zákonem a zákonnou výměrou této daně. Může ale tuto daň snížit či zvýšit dle úpravy místního koeficientu. 

V letošním roce přistoupilo k úpravě koeficientů větší počet obcí než loni. Obce tak reagují na situaci neustálého zdražování a pokračující inflace v české ekonomice. Zvýšenými příjmy z daně z nemovitosti chtějí kompenzovat vznikající větší výdeje v obecním rozpočtu.

Obec přitom může při výpočtu daně z nemovitosti upravovat tzv. místní koeficient i tzv. základní koeficient. Oba jsou v rozmezí od 1 do 5. Daň se poté počítá dle rozlohy nemovitosti a jejího účelu. A tato částka se násobí právě těmito koeficienty. Aktuální koeficienty můžete najít na stránkách Finanční správy.

Kde se v roce 2022 mění výše daně z nemovitosti

Výše daně z nemovitosti se změnila v roce 2022 v následujících okresních městech.

 • Jičín,
 • Olomouc,
 • Plzeň,
 • Rakovník,
 • Rychnov nad Kněžnou.

Přičemž v Jičíně a v Rychnově se daň snížila. Ostatní okresní města využila toho, že nově není nutné mít koeficient ve stejné výši pro celé katastrální území a začala rozlišovat mezi jednotlivými místními částmi. Nově také platí, že koeficient může být desetinné číslo a to s jednou desetinou. To nabízí obcím možnost diferenciace a místního rozlišení jednotlivých parcel.

REKLAMA

Nejen okresní města ale můžou měnit výši této místní daně. I malé obce v tomto roce stále častěji přistupují k úpravě místního koeficientu. Řeší tak často problémy s vypadlými příjmy do rozpočtu v minulých koronavirových letech.

Sazbu daně nemusíte znát

Jako poplatník nemusíte znát svou sazbu daně z nemovitosti ani místní koeficienty, které daň z nemovitosti zvyšují, či snižují. Kvůli vyšší nebo nižší dani také nemusíte podávat nové daňové přiznání k dani z nemovitosti. Výše daně vám totiž bude automaticky vypočítána a vyměřena podle předchozího daňového přiznání. A bude vám zaslána složenka pro řádné zaplacení daně.

Pokud vás ale výše daně z nemovitosti zajímá, tak jednotlivé koeficienty pro výpočet daně z nemovitosti ve vaší oblasti najdete na stránkách Finanční správy.

Do kdy je nutné zaplatit daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je splatná do 31. května každého roku, daň se platí na celý rok dopředu. Pokud vám byla či bude vyměřena roční daň vyšší než 5 000 Kč, můžete tuto daň platit ve dvou splátkách. První je splatná do konce května, druhá bude splatná do konce listopadu tohoto roku. Daň pak můžete platit daňovou složenkou, převodem na účet nebo osobně na pokladnách finančního úřadu.

Vzhledem k tomu, že daň z nemovitosti je místní daň a je to příjem do obecního rozpočtu, tak tuto daň platíte místně a to dle kraje nemovitosti. Pokud tedy vlastníte více nemovitostí ve více krajích České republiky, dostanete více složenek. Daň z nemovitosti je pak nutné zaplatit na účet finančního úřadu, který je místně příslušný dané nemovitosti.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Daň z nemovitosti splátka v listopadu

Nezapomeňte na druhou splátku: do konce listopadu je splatná daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je místní daní, kterou daňový poplatník platí vždy každý rok vlastnění nemovitosti. V Česku se daňové přiznání k dani z nemovitosti podává pouze při pořízení nemovitosti a to do konce ledna následujícího roku. Poté finanční úřad rozesílá složenky pro platbu daně, ta je splatná do konce května, případně do konce listopadu, pokud […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2022

Daňové přiznání k nemovitosti

Do konce ledna je třeba podat daňové přiznání k nemovitosti

Platí, že daň z nemovitosti musí platit za celý rok ti, kdo jsou zapsáni jako majitel nemovitosti k 1. lednu tohoto roku. A daňové přiznání pak musí podat poplatník, který v loňském roce koupil, prodal či výrazně změnil parametry své nemovitosti.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 01. 2022

Navýšení nájemného

Složenky k dani z nemovitých věcí míří do schránek. Co když nedorazí?

Květen je nejen ve znamení teplejšího počasí, ale pro majitele nemovitosti to také znamená, že se jim ve schránce objeví složenka pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Daňové přiznání k této dani se podává jen jednou, pokud se ovšem nemovitost nijak nezměnila. Letošní termín pro podání daňového přiznání pro daň z nemovitých věcí byl posunut, […]

Text: Monika Lukešová

26. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Zdeněk

  14 února, 2022

  Vláda tvrdí, že daně se nezvýší. Přestože města a obce vloni vykázaly celkový rozpočtový přebytek přes 5 miliard Kč, jednotlivé FÚ zdražují daň o 100%. Např. FÚ Benešov letos zvýšil koeficient v daňovém přiznání (je to ničím nezdůvodňovaná tzv. Pišvejcova konstanta), kterým se přenásobí vypočtená daň, z hodnoty 2 hned na 4, čili daň za přízemní dřevěnou chatu na Sázavě mi vzrostla z 900,- na 1800,-Kč, z toho jsme my důchodci „velmi nadšeni“.

  Odpovědět

 • Marta Stejskalová

  27 dubna, 2022

  V Olomouci byla zdražena dan z nemovitosi o 100%.Vidím to jako nemorální postup v této době. Mělo by město lépe hospodařit

  Odpovědět