Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Ani rekordní bytová výstavba nezvládne pokrýt poptávku

V prvním pololetí letošního roku došlo v České republice k rozestavění 10 tisíc bytů, přesto developerské společnosti nestíhají pokrýt bytový deficit. Developeři z velkých měst odcházejí do regionů, kde jsou rychlejší povolovací procesy.

Zatímco v Libereckém a Jihomoravském kraji došlo k propadu počtu zahájených bytů, Plzeň je pro developery z důvodu rychlosti povolovacího procesu atraktivní. „I když by raději stavěli ve větších městech, tak míří k nám, protože máme moderní územní plán, který může flexibilně reagovat na jejich požadavky,“ potvrzuje ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje plzeňského magistrátu Irena Vostracká. „Za určitých okolností zde lze realizovat projekt za dva až tři roky,“ dodává.

V Praze též roste počet rozestavěných bytů, ačkoliv zde trvá získání stavebního povolení neúměrně dlouho. „V Praze trvá průměrnému bytovému projektu více než pět let, než dostane stavební povolení. Od akvizice do kolaudace pak uběhne průměrně devět let,uvádí Ondřej Zabloudil ze společnosti Deloitte.

Přestože počet rozestavěných bytů je nejvyšší za posledních 10 let, nepokryje rostoucí poptávku. Podle údajů společnosti Central Group je v Praze povolováno pouze 2 422 bytů ročně, přičemž hlavní město potřebuje čtyřikrát větší množství. I ve zbytku republiky je bytů nedostatek. „Nyní to vypadá na necelých 36 tisíc bytů ročně. V roce 2008 se jich ale stavělo 47 tisíc a téměř všechny se prodaly. A tehdejší poptávka byla výrazně slabší než dnešní,“ upozorňuje analytik ČSOB Petr Dufek.

Zdroj: iDNES.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *