Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Berlín zmrazí nájmy, chce bojovat proti růstům cen bydlení

Zmrazení nájmů v Berlíně, které by mělo platit po dobu pěti let, má ochránit domácnosti využívající nájemní bydlení. Důvodem k zavedení opatření bylo rychlé zdražování realit, a to až dvojnásobně v posledních deseti letech. To vedlo ke skupování nemovitostí ze strany investorů.

Objevily se dokonce tak radikální návrhy, jako vyvlastnění realit. Nakonec vedení města zvolilo řešení, podle kterého dojde ke zmrazení nájmů od roku 2020 po dobu pěti let. K jakémukoliv navýšení cen nájmů nad 50 eurocentů za metr čtvereční budou muset majitelé bytů požádat o úřední povolení. Zatímco podnikatelé ve stavebnictví opatření kritizují, sdružení nájemníků ho oslavuje.

Sociální demokraté plánují prosadit obdobné zastropovování na celostátní úrovni, ačkoliv kancléřka Merkelová se k návrhu staví skepticky. Podniky z oblasti stavebnictví začínají na burze ztrácet hodnotu, a to nejen ty, které podnikají přímo v Berlíně. Akcie Vonovia, největší realitní firmy v Německu, oslabily o 1,9 procenta. „Chystaná legislativa problém s nedostatkem bytů v Berlíně ještě zhorší,“ upozorňuje mluvčí Vonovia Nina Henckelová.

Nájemné v dvoupokojovém bytě ve čtvrti Prenzlauer Berg vyjde přibližně na 1 500 eur, což je v přepočtu přes 38 000 Kč měsíčně. Jedná se přitom přibližně o poloviční cenu v porovnání s londýnskou čtvrtí Primrose Hill. Obdobný návrh na zastropování nájemného v Berlíně přednesla již v létě radní Katrin Lompscherová. Ta počítala s tím, že pouze výjimečně by mohla cena pronájmu překročit hranici osm eur za metr čtvereční, což je asi 60 procent průměrného nájemného v Praze.

Zdroj: iDNES.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *