Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Byty stále zdražují dvouciferným tempem. Ceny cihlových bytů narazily na strop

Ceny nemovitostí pokračovaly v růstu i ve třetím čtvrtletí. Nejvíce se za poslední rok zvýšily ceny bytů, a to o 11,1 %. Ceny rodinných domů vzrostly o 6,7 % a pozemky o 5,5 %. Vyplývá to z HB Indexu, který pravidelně zveřejňuje Hypoteční banka.

Tempo růstu cen sice oproti předchozímu čtvrtletí mírně zpomalilo, meziročně se ale stále drží nad 10 %. „Ceny rostly ve všech krajích – nejvíce v Jihočeském, Karlovarském a Libereckém kraji, nejméně pak v kraji Zlínském a Plzeňském. Stejně jako v předchozím období rostly ceny starších panelových bytů více než ceny těch cihlových, ty jsou v mnoha lokalitách již na svých cenových stropech, největší zájem je o malometrážní byty,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Proti minulému čtvrtletí zpomalil i růst cen rodinných domů, a to z 1,9 % na 1,6 %. „Stavebníky trápí hlavně delší dodací lhůty u stavebních materiálů a plné kapacity stavebních firem. Zájem o rodinné domy v horším stavu trvá, výhodami zůstávají kromě nižší pořizovací ceny také možnosti postupných úprav dle vlastních představ. Nabídka developerské výstavby je nejbohatší ve Středočeském kraji, staví se také v okolí krajských měst s dobrou dopravní dostupností. Staví se v nízkoenergetickém standardu a dřevostavby atakují hranici 15 % podílu na trhu novostaveb,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.

Zbrzdily i ceny pozemků. „U pozemků registrujeme trvalý růst jejich cen o 1,4 %, došlo však o mírné zpomalení oproti minulému čtvrtletí, kdy byl růst na dvou procentech. Poptávka zůstává stabilní, nabídka je však nedostatečná – ceny pozemků v developerských projektech na okrajových částech Prahy mnohdy převýšily hodnotu 10 000 Kč/m2. Zájem je i o pozemky s objekty vhodnými ke zbourání, a to i přes vyšší náklady na jejich demolici. Často se totiž nacházejí ve stabilizovaných lokalitách,“ uzavírá Němeček.

Zdroj: Tisková zpráva Hypoteční banky

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *