Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Ceny starších bytů narazily na svůj strop

Ceny starších bytů na území Prahy podle dat ČSÚ v posledním kvartále 2017 poprvé za 4,5 roku nerostly, dokonce zaznamenaly mírný propad. Podle realitní sítě RE/MAX ve většině regionů ČR začínají ceny starších bytů stagnovat.

Od začátku roku 2013 zdražily pražské starší byty celkem o 41 procent, zdá se, že teď se cenový růst zastavil.

„Zastavení cenového růstu je kombinací mnoha dlouhodobých faktorů, které na realitní trh působí a bylo očekáváno ještě mnohem dříve. Řada expertů už v minulosti predikovala, že k zastavení růstu dojde velmi brzy. Nestalo se tak. Jiní zase začínají hovořit o změně trendu, či dokonce o splasknutí bubliny. Jenže byty se v posledním desetiletí zhodnocovaly o cca 2 procenta ročně. Korekci cen nelze nikdy vyloučit, nicméně toto číslo není nijak vysoké. Proto je třeba být v jakýchkoli odhadech opatrný. Jediné, co můžeme říci s jistotou je, že po čtyř a půl letech došlo k zastavení růstu cen. Zda se trh opět rozběhne nebo naopak dojde k poklesu lze jen velmi těžko odhadnout,“ říká Jan Štohanzl, majitel RE/MAX G8 Reality.

Trh se brzy zastaví i v regionech

Pokud budou klesat, či stagnovat ceny nemovitostí v Praze, začnou se zpožděním ceny kopírovat i regiony. Praha většinou určuje trend vývoje na realitním trhu. V některých regionech hlásí makléři společnosti RE/MAX cenovou stagnaci už teď. Může se jednat o krátkodobý jev a ceny zase vzrostou, nebo naopak dojde ke stagnaci a následnému poklesu.

Zdroj: Tisková zpráva RE/MAX

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *