Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Češi rozhazují peníze z rodinného rozpočtu zbytečně i za bydlení

Výdaje domácností na bydlení se podle údajů Českého statistického úřadu meziročně zvýšily o 3,7 procenta. Úspory domácností však mohou dosahovat stovek až tisíců korun, a to nejen na hypotečním úvěru, energiích ale také například na pojištění.

„U průměrné hypotéky na částku 2 miliony korun na třicet let lze během tříleté fixace ušetřit vhodnou volbou jen na úrocích 20 000 korun. Banky navíc tlačí na klienty s nabídkou doplňkových služeb – pojištění neschopnosti splácet či používání kreditních karet. I to však výdaje na hypotéku zvyšuje,“ upozornil Miroslav Majer z portálu HypoNaMiru.cz.

Ušetřit se dá i na řízení vytápění. „Lidé mohou využít i jiné praktické řešení, a to promyšlenou regulaci tepla. Tu umožňují systémy pro řízení takzvané chytré domácnosti. I když využijeme z celého systému jen část, například bezdrátové moduly pro regulaci tepla, ušetříme až 30 % nákladů a to bez bourání,“ uvedl Jiří Konečný, předseda Asociace chytrého bydlení. 

Pojištění domácnosti si pořizuje průměrně pouze polovina domácností. „Totálně vám vyhoří byt a poškodíte byt sousedů. Při sjednání pojištění nemovitosti uhradí pojišťovna jen škodu na nemovitosti, v případě pojištění domácnosti uhradí škodu způsobenou na věcech v nemovitosti včetně náhrady peněz, cenin, stavebních součástek, elektroniky či osobních věcí členů rodiny. Zároveň při využití připojištění občanské odpovědnosti uhradí pojišťovna za rodinu škodu způsobenou sousedům,“ vysvětlil na příkladu David Derka z Top-pojištění.cz.

Zdroj: Media Journal

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *