EUR 23.685

USD 22.154

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.685

USD 22.154

Chatu či chalupu vlastní 15 % Čechů, polovina z nich ji plánuje rekonstruovat a opravovat

 

Chataření a chalupaření se v Česku těší dlouhodobé tradici. Máme zde jednu z nejhustších sítí tohoto typu nemovitostí v Evropě. Podle dotazování Raiffeisenbank vlastní rekreační nemovitost zhruba 15 % Čechů, polovina chatařů přitom svoji nemovitost zdědila, další třetina koupila. V příštím roce plánuje nějaké úpravy na svém rekreačním objektu polovina dotázaných, většina z nich (53 %) se chce vejít do částky 75 tisíc korun. Chaty a chalupy Češi nejčastěji využívají k odpočinku, setkávání s přáteli a zahradničení.

Loading



 

Chatu nebo chalupu vlastní 15 % Čechů, častěji jde o osoby s příjmy nad 40 tisíc Kč (20 %) a z velkoměst nad 100 tisíc obyvatel (20 %). „Chataření a chalupaření je u nás doslova fenomén. Za socialismu, kdy nebylo možné vyjíždět do zahraničí, znamenalo pro lidi důležitou alternativu trávení dovolené. V posledních letech jsou chaty a chalupy vnímány nejen jako místo odpočinku, ale v rámci lockdownů se staly pro řadu lidí i místem, odkud pracují na home office. Stávají se také oblíbenou a stabilní investicí, do které Češi vkládají své úspory,“ říká Tereza Kaiseršotová, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Téměř polovina (49 %) dotazovaných přitom chalupu nebo chatu zdědila, další třetina (32 %) ji koupila. Jen 7 % chatařů pak rekreační nemovitost samo stavělo.

Chaty a chalupy využívá naprostá většina Čechů, kteří chatu vlastní (87 %) především k odpočinku a setkávání s rodinou a přáteli (55 %). Asi polovina dotazovaných (53 %) má chataření a chalupaření spojené se zahradničením, třetina pak s kutěním, tvořením, drobnými pracemi a vylepšováním rekreačního bydlení a jeho okolí. Jen 3 % majitelů chat ji vlastní čistě za účelem pronájmu.

Aby rekreační nemovitost dobře sloužila a bylo zde možné v klidu odpočívat, je potřeba jí věnovat čas od času péči. Proto se polovina dotazovaných majitelů chystá v příštím roce na nějaké stavební úpravy. Nejčastěji plánují celkovou rekonstrukci (18 %) a opravu střechy (17 %). Výměnu oken chce podniknout 11 % dotazovaných, následuje rekonstrukce podlahy, plotu, vodovodní přípojky či fasády. I přesto, že se na prvních příčkách plánovaných rekonstrukcí umístily ty finančně náročnější, jako je oprava střechy nebo celková rekonstrukce, jen 7 % respondentů do nich chce investovat více než 500 tisíc korun. Naopak většina oprav (53 %) by se měla podle představ dotazovaných vejít do částky 75 tisíc korun.

„Češi jsou národem kutilů, a i když deklarují, že si na chalupy jezdí především odpočinout, velká část z nich považuje opravy a vylepšování rekreační nemovitosti či zahrady za určitou formu relaxace a zábavy. Velkou část úprav zvládají řešit svépomocí nebo s podporou rodiny a sousedů, což náklady na rekonstrukci výrazně snižuje,“ uzavírá Kaiseršotová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

I přes pokles jsou ceny nemovitostí v ČR stále na relativně vysoké úrovni

Trh s nemovitostmi v České republice prochází v posledních měsících významnými změnami. Po dlouhém období růstu cen dochází k určité stabilizaci a mírnému poklesu. Z  aktuálních dat vyplývá, že ceny nemovitostí se za poslední tři měsíce vyvíjely různými směry.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2023

Analýza: Poptávka po bytech stoupá

Trh s byty v Praze se probouzí. Po dlouhé stagnaci lze sledovat oživení prodejů. Kvalitní a prémiové nemovitosti si svou cenu drží, trvají však výrazné rozdíly v ceně nových a starších bytů. Rostou požadavky na kvalitu. Kupující mají stále vyšší nároky na standard vybavení bytů a nabízené doplňkové služby.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *