Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

ČNB dál uvolňuje úvěrové podmínky

Červnové měnové zasedání bankovní rady ČNB se sice odehraje až příští středu, nicméně i včerejší zasedání centrálních bankéřů stojí za pozornost. Byla totiž představena Zpráva o finanční stabilitě 2019/2020 a současně oznámeny změny regulatorních parametrů ovlivňujících bankovní business v ČR, respektive dostupnost úvěrů zejména pro domácnosti. A tím je především opuštění druhého ze tří stávajících parametrů při poskytování hypoték. DTI (debt-to-income), který zajišťoval, že dluhy žadatele o úvěr nepřekročí osminásobek jeho ročního čistého příjmu, ČNB opustila už v dubnu. Nyní přišel na řadu i DSTI, který dosud limitoval dluhovou službu ve vztahu k příjmu na 50 %, ale v tuto chvíli už není nutné rozvádět. Pro hypotéky tak zůstává již jediný limit, a tím je LTV na úrovni 90 %. Jak zaznělo na včerejší tiskové konferenci po jednání centrálních bankéřů, ani to není žádná nedotknutelná modla. Diskutovalo by se o něm však teprve v případě plošného poklesu cen nemovitostí, s nímž základní scénář ČNB vůbec nepočítá.

Centrální banka v situaci ochladnutí trhu uvolňuje pravidla pro poskytování (zejména hypoték), protože už necítí potřebu dál brzdit potenciální poptávku na trhu jako v časech boomu a vše už nechává na bankách. A stejný anticyklický postoj zaujala i ve vztahu ke kapitálové přirážce bankovního sektoru. Ta se ještě na začátku roku řadila mezi nejvyšší v Evropě, když dosahovala 1,75 procentního bodu, nicméně od července už má dosahovat jen 0,5 %. Neznamená to nic jiného, než že bankovnímu sektoru se uvolňuje kapitál, který může použít na krytí potenciálních úvěrových rizik, jejichž rozsah se rozkryje zejména až po vypršení moratoria na úvěry zavedeného v květnu.

Shrneme-li dosavadní kroky ČNB, můžeme říct, že nejenom během velmi krátké doby snížila cenu peněz, ale současně se uvolněním regulací snaží i o jejich maximální dostupnost. Jestli se rozhodne peníze zlevnit ještě více, se uvidí už příští týden, kdy proběhne měnové zasedání. Není to však, jak už vyznělo ze slov řady představitelů ČNB, zřejmě v tuto chvíli příliš pravděpodobné. Tento krok si ČNB opravdu může ponechat v záloze na případné další zhoršení ekonomických a vlastně i inflačních vyhlídek. Ty budou jasnější už v srpnu, kdy bude mimochodem ČNB řešit i další pravidelnou prognózu. V té době už bude snad zřejmé, jestli se ekonomika vydala cestou základního scénáře centrální banky, nebo zda se nezvýšila pravděpodobnost tzv. nepříznivého alternativního scénáře.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *