EUR 23.790

USD 21.961

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.790

USD 21.961

Text: Milan Vodička

04. 02. 2022

0 komentářů

ČNB začala pokutovat za vysoké poplatky při předčasném splacení hypotéky

 

Podle serveru SZ Byznys se Česká národní banka (ČNB) rozhodla zasáhnout proti bankám, které si účtují při předčasném splacení hypotéky více, než kolik činí účelně vynaložené náklady. Tedy chtějí po klientech nad administrativní náklady, které se pohybují v řádech stovek korun, i úrokové náklady. Ty se přitom pohybují v řádu tisíců až desítek tisíců korun. 

První na řadě je stavební spořitelna Modrá pyramida, která od ČNB dostala pokutu pět milionů korun za to, že lidem předčasně splácejícím hypotéku naúčtovala víc, než by měla. Centrální banka se přitom opírá o svůj výklad zákona o spotřebitelském úvěru. Podle něj mají klienti právo bezsankčně splatit celý nebo část svého hypotečního úvěru na konci fixačního období, nebo ročně až 25 % z výše úvěru. Mimo tyto dva případy si u předčasného splacení úvěru mohou banky podle zákona i výkladu ČNB účtovat pouze účelně vynaložené náklady.

„ČNB pokutovala Modrou pyramidu pokutou 5 000 000 Kč za porušení § 117 odst. 1, zákona o spotřebitelském úvěru, kterého se dopustila tím, že nesnížila celkové náklady spotřebitelských úvěrů o výši úroku a dalších nákladů, které by byli spotřebitelé povinni platit v případě, kdy by nedošlo k předčasnému splacení spotřebitelských úvěrů,“ uvedla pro SZ Byznys mluvčí centrální banky Petra Vodrstrčilová.

Modrá pyramida je přesvědčena, že její přístup má oporu v důvodové zprávě k zákonu. „ Máme pro něj i dostatek právních a ekonomických argumentů i odborných expertních stanovisek. Víme, že ČNB zastává dlouhodobě odlišný názor a máme za to, že tuto otázku může závazně vyřešit pouze nezávislý soud. I přesto však plně respektujeme rozhodnutí ČNB jako bankovního regulačního orgánu a budeme se jím do budoucna řídit, pokud příslušný soud nerozhodne jinak. Zároveň plně podporujeme legislativní návrh, který má přesně vymezit pojem účelně vynaložených nákladů a který zcela konkrétním způsobem doplní sporný právní rámec,“ reagoval pro SZ Byznys mluvčí společnosti Pavel Zúbek.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Klesne na konci příštího roku sazba u hypoték ke třem procentům?

Doba drahých hypoték v následujících dvou letech pravděpodobně skončí. Shodují se na tom predikce ekonomů. Zatímco v lednu byla nabídková úroková sazba u hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 6,34 % p. a., optimistické scénáře už na konci letošního roku očekávají pokles ke 4,5 % a v prosinci 2024 už k psychologické hranici 3 % ročně. Snížení […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2023

Češi platí jedny z nejnižších daní z nemovitostí v Evropě

V České republice převažuje vlastnictví nemovitých věcí nad nájmem nemovitých věcí. Přesto výnos z daně z nemovitých věcí tvoří v České republice pouze 0,5 % na celkových daňových výnosech (včetně sociálního a zdravotního pojištění). Nižší podíl mají jen v Rakousku, Lucembursku a na Maltě (podrobnější porovnání v tabulce níže). Průměr v EU jsou 3 %.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 01. 2023

Analýza: Ceny klesají u domů výrazněji než u bytů

Realitní trh pokračuje ve fázi poklesu. Jeho tempo se oproti začátku podzimu minulého roku zpomalilo, i tak se však ceny nemovitostí vracejí v čase. To, co domy a byty na hodnotě získaly v minulém roce, je nyní pryč. Nadále se propadají především ceny starších nemovitostí v nepříliš atraktivních lokalitách, zásadní roli hraje kromě dopravní dostupnosti také technický stav […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *