EUR 24.370

USD 22.260

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.370

USD 22.260

Text: Milan Vodička

04. 02. 2022

0 komentářů

ČNB začala pokutovat za vysoké poplatky při předčasném splacení hypotéky

 

Podle serveru SZ Byznys se Česká národní banka (ČNB) rozhodla zasáhnout proti bankám, které si účtují při předčasném splacení hypotéky více, než kolik činí účelně vynaložené náklady. Tedy chtějí po klientech nad administrativní náklady, které se pohybují v řádech stovek korun, i úrokové náklady. Ty se přitom pohybují v řádu tisíců až desítek tisíců korun.

Loading 

První na řadě je stavební spořitelna Modrá pyramida, která od ČNB dostala pokutu pět milionů korun za to, že lidem předčasně splácejícím hypotéku naúčtovala víc, než by měla. Centrální banka se přitom opírá o svůj výklad zákona o spotřebitelském úvěru. Podle něj mají klienti právo bezsankčně splatit celý nebo část svého hypotečního úvěru na konci fixačního období, nebo ročně až 25 % z výše úvěru. Mimo tyto dva případy si u předčasného splacení úvěru mohou banky podle zákona i výkladu ČNB účtovat pouze účelně vynaložené náklady.

„ČNB pokutovala Modrou pyramidu pokutou 5 000 000 Kč za porušení § 117 odst. 1, zákona o spotřebitelském úvěru, kterého se dopustila tím, že nesnížila celkové náklady spotřebitelských úvěrů o výši úroku a dalších nákladů, které by byli spotřebitelé povinni platit v případě, kdy by nedošlo k předčasnému splacení spotřebitelských úvěrů,“ uvedla pro SZ Byznys mluvčí centrální banky Petra Vodrstrčilová.

Modrá pyramida je přesvědčena, že její přístup má oporu v důvodové zprávě k zákonu. „ Máme pro něj i dostatek právních a ekonomických argumentů i odborných expertních stanovisek. Víme, že ČNB zastává dlouhodobě odlišný názor a máme za to, že tuto otázku může závazně vyřešit pouze nezávislý soud. I přesto však plně respektujeme rozhodnutí ČNB jako bankovního regulačního orgánu a budeme se jím do budoucna řídit, pokud příslušný soud nerozhodne jinak. Zároveň plně podporujeme legislativní návrh, který má přesně vymezit pojem účelně vynaložených nákladů a který zcela konkrétním způsobem doplní sporný právní rámec,“ reagoval pro SZ Byznys mluvčí společnosti Pavel Zúbek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Zlevní od Nového roku byty?

Senátem prošel konsolidační balíček, prezident avizoval přidat svůj podpis. Tento návrh počítá pouze se dvěma sazbami DPH, a to se sníženou sazbou 12 % a základní sazbou 21 %. Znamená to tedy, že byty do 120 m2, které postaví a prodává developer, budou nově zatíženy jen 12% daní. To je o tři procentní body méně, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 11. 2023

Investiční nemovitosti v zahraničí: Vždy záleží na prioritách

Nákup zahraniční nemovitosti již není jen pro bohaté. Češi se stále více stávají majiteli vil u Jaderského moře či horských chat v Alpách. Hlavním motivem jejich investice přitom není rekreace, ale snaha ochránit své finanční prostředky před inflací. Investiční nemovitosti, jak už název napovídá, totiž slouží nejen pro vlastní využití, ale současně generují příjmy z […]

Text: redakce hypoindex.cz

20. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *