EUR 24.690

USD 25.440

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.690

USD 25.440

Text: Milan Vodička

04. 02. 2022

0 komentářů

ČNB začala pokutovat za vysoké poplatky při předčasném splacení hypotéky

 

Podle serveru SZ Byznys se Česká národní banka (ČNB) rozhodla zasáhnout proti bankám, které si účtují při předčasném splacení hypotéky více, než kolik činí účelně vynaložené náklady. Tedy chtějí po klientech nad administrativní náklady, které se pohybují v řádech stovek korun, i úrokové náklady. Ty se přitom pohybují v řádu tisíců až desítek tisíců korun. 

První na řadě je stavební spořitelna Modrá pyramida, která od ČNB dostala pokutu pět milionů korun za to, že lidem předčasně splácejícím hypotéku naúčtovala víc, než by měla. Centrální banka se přitom opírá o svůj výklad zákona o spotřebitelském úvěru. Podle něj mají klienti právo bezsankčně splatit celý nebo část svého hypotečního úvěru na konci fixačního období, nebo ročně až 25 % z výše úvěru. Mimo tyto dva případy si u předčasného splacení úvěru mohou banky podle zákona i výkladu ČNB účtovat pouze účelně vynaložené náklady.

„ČNB pokutovala Modrou pyramidu pokutou 5 000 000 Kč za porušení § 117 odst. 1, zákona o spotřebitelském úvěru, kterého se dopustila tím, že nesnížila celkové náklady spotřebitelských úvěrů o výši úroku a dalších nákladů, které by byli spotřebitelé povinni platit v případě, kdy by nedošlo k předčasnému splacení spotřebitelských úvěrů,“ uvedla pro SZ Byznys mluvčí centrální banky Petra Vodrstrčilová.

Modrá pyramida je přesvědčena, že její přístup má oporu v důvodové zprávě k zákonu. „ Máme pro něj i dostatek právních a ekonomických argumentů i odborných expertních stanovisek. Víme, že ČNB zastává dlouhodobě odlišný názor a máme za to, že tuto otázku může závazně vyřešit pouze nezávislý soud. I přesto však plně respektujeme rozhodnutí ČNB jako bankovního regulačního orgánu a budeme se jím do budoucna řídit, pokud příslušný soud nerozhodne jinak. Zároveň plně podporujeme legislativní návrh, který má přesně vymezit pojem účelně vynaložených nákladů a který zcela konkrétním způsobem doplní sporný právní rámec,“ reagoval pro SZ Byznys mluvčí společnosti Pavel Zúbek.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.