Pondělí 01. června. Svátek má Laura.

ČNB získá pravomoc ovlivňovat dostupnost hypoték

Oproti loňskému roku došlo na poli hypoték k několika razantním krokům na omezení jejich získání. Říjen loňského roku přinesl omezení pro získání hypotéky na 95 procent celkové zástavy. Letos v dubnu přijde další snížení a hypotéku bude možné získat v rozmezí 80 až 90 procent ceny nemovitosti.

Nyní přichází další změna kterou odsouhlasila Poslanecká sněmovna. Centrální banka zřejmě získá zákonnou pravomoc stanovovat podmínky úvěrů na bydlení, kterými může výrazně ovlivnit dostupnost hypoték. Až dosud je přitom mohla vydávat pouze formou doporučení, která nebyla závazná.

Mnohým klientům se cesta k pořízení nemovitosti zkomplikuje a celý hypoteční trh se kvůli aktuálním změnám zpomalí,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.  Další změnou která bude komplikovat pořízení nemovitosti je i možnost spotřebitele předčasně splatit část, nebo celý zbytek hodnoty nemovitosti.

Současná novela také ruší omezení pro operace mezi ČNB a ostatními bankami. Dosud mohla centrální banka operovat pouze na peněžním trhu, to znamená s finančními instrumenty splatnými do jednoho roku. Nově bude moci ČNB působit i na finančním trhu, k čemuž si bude moci založit dceřinou společnost.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *