EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

Colliers představil cenovou mapu kanceláří, stavba trasy D pražského metra přinese nové příležitosti

 

Společnost Colliers, která patří ke špičce v poskytování diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, připravila unikátní cenovou mapu kancelářských ploch v Praze. Mapa napovídá, že za nejvyšší dosahované nájemné se kanceláře pronajímají na centrálně položených stanicích metra, jako je Muzeum či Náměstí Republiky, nejnižší nájemné je pak v okolí stanic Petřiny či Náměstí Míru.

Loading 

Okolí stanic pražského metra představuje pro výstavbu nových kanceláří ideální lokalitu. Zajišťuje totiž skvělou dopravní dostupnost a nabízí širokou škálu služeb a občanské vybavenosti. „Jde o aspekty, které lidé často zvažují při rozhodování o přijetí pracovní nabídky. Nechtějí cestou do práce trávit moc času, proto je důležité, aby kanceláře nebyly dál než 10 minut pěší chůze od stanice metra,“ komentuje Jana Vlková, ředitelka oddělení Workplace Advisory a Office Agency ve společnosti Colliers.

Petřiny nejlevnější lokalitou

Cenová mapa přehledně ukazuje ceny obvyklých nájmů kancelářských ploch ve městě. Jde tedy o velmi jednoduchý nástroj pro srovnání finančních podmínek kanceláří mezi lokalitami. Z mapy vyplývá, že nejdražší kanceláře se aktuálně nachází u stanic Muzeum a Náměstí Republiky (26,50 až 27,00 EUR za m2 za měsíc), nejlevnější v okolí stanic Petřiny (10,50 EUR za m2 za měsíc) a Náměstí Míru a Radlická (12 EUR za m2 za měsíc), kde dlouho nevznikl žádný nový development, který by nájmy posouval výše. Nejdůležitější tedy není vzdálenost od centra města, ale kvalita a vybavenost dané lokality.

Nový potenciál v okolí metra D

Protože development kanceláří směřuje v Praze především ke stanicím metra, lze nové zajímavé projekty brzy očekávat i v okolí nových deseti stanic metra linky D, které jsou aktuálně ve výstavbě. Během několika let tu vznikne nejen více než 6000 nových bytů, ale i vyšší desítky tisíc metrů čtverečních moderních kanceláří. „I když první souprava metra by po nové lince měla vyjet až v roce 2029, již nyní existují plány na kancelářské budovy kolem některých budoucích stanic. Jednou z největších kancelářských lokalit by měla být stanice Nové Dvory. Očekáváme ale, že ceny v těchto lokalitách budou muset respektovat úroveň v zavedených kancelářských trzích. Tlak trhu na přidanou hodnotu v podobě inovativních a udržitelných budov s různorodou občanskou vybaveností bude ale posouvat nájmy vzhůru všude, podle toho, jak se budou vyvíjet náklady financování, stavbu a materiály,“ komentuje Josef Stanko, senior analytik ze společnosti Colliers. Dobrý potenciál z hlediska dostupných lokalit v blízkosti stanic metra dle něj nenabízí jen plánovaná linka D, ale také řada stávajících stanic, jako například Hradčanská, Opatov, Želivského nebo Pražského povstání, a to v podobě přestavby stávajících objektů.

Cenovou mapu lze stáhnout zde: www.colliers.com/cs-cz/news/metro-mapa-2023

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Jak se může nájemce bránit nesprávnému vyúčtování energií?

Pronajímatel má povinnost zajistit služby související s užíváním bytu, na nichž se s nájemcem dohodne v nájemní smlouvě, jinak služby nezbytné. Tyto služby jsou zpravidla hrazeny ve formě záloh a následně vyúčtovány. Pokud vyúčtování nesplňuje stanovené požadavky, má nájemce několik možností, jak se bránit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *