Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Čtvrtina obyvatel s příjmem sotva vystačí. Domácnosti se bojí nenadálých výdajů

Skoro 70 procent Čechů nemá žádnou, nebo pouze mizivou finanční rezervu. Čtvrtina obyvatel pak sotva vystačí se svým měsíčním příjmem. Ukázal to průzkumu agentury Kantar TNS pro společnost Kruk, který proběhl v sedmi evropských státech včetně Česka.

Pro 60 procent Čechů je důležité finanční zabezpečení do budoucna. „Česku na svoji budoucí finanční jistotu myslí především zaměstnanci z oblasti školství a finančních služeb. V obou případech se jedná o 65 procent respondentů,“ okomentovala výsledky průzkumu Markéta Kolářová, mluvčí společnosti Kruk, zaměřující se na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Hlavně ve východní Evropě mají lidé k dispozici mnohem menší finanční rezervy. „Pětašedesát procent zaměstnanců v sektoru služeb v Česku a 63 procent zaměstnanců v obchodu v Rumunsku a na Slovensku mají úspory nepřesahující příjem za tři měsíce,“ sdělila Kolářová.

Krátkodobá rezerva je přitom velmi důležitá, pokud pravidelný příjem náhle vypadne. Ať už je důvodem ztráta zaměstnání, nebo nemoc. „Podle doporučení odborníků by se výše úspor měla pohybovat ve výši nejlépe šestinásobku měsíčních výdajů domácnosti,“ uvádí Helena Brychová z České bankovní asociace.

Lidé by si podle ní měli finanční rezervu ideálně začít tvořit hned, když se jim finančně daří a mají zaměstnání.

Zdroj: iDNES.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *