Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Další omezení hypoték se blíží. Na průměrný nový byt v Praze budete muset vydělávat 80 tisíc měsíčně

Již zítra zveřejní Česká národní banka (ČNB) zprávu o finanční stabilitě. Při této příležitosti s velkou pravděpodobností představí nová doporučení k omezení hypoték. Lidé v Praze by museli vydělávat 80 tisíc korun měsíčně, aby dosáhli na průměrný nový byt v Praze.

ČNB naznačila, že uvažuje o zavedení limitu dalších dvou ukazatelů. Celkový dluh žadatele o hypoteční úvěr by neměl překročit osminásobek jeho ročního příjmu (DTI) a splátka všech jeho dluhů by neměla být vyšší než 40 procent jeho měsíčního příjmu (DSTI).

„Velmi silně zasaženou skupinou budou mladí lidé, kteří jsou na začátku pracovní kariéry a v čase lze předpokládat, že jejich příjem poroste,“ říká Milan Roček, jenž se podílel na vzniku portálu cenovamapa.org. „Průměrné ceny bytů, domů, ale i pozemků a stavebních prací jsou dnes reálně vyšší, než jsou průměrné příjmy,“ doplňuje Roček.

Průměrný nový byt v Praze o rozloze 70 metrů čtverečních přitom stojí 6,7 milionu korun. Při 90procentní hypotéce by zájemce musel mít našetřeno 670 tisíc korun a platil by u 30leté hypotéky 23,7 tisíce měsíčně. Pokud by ČNB zavedla limit DTI ve výši osm, musel by příjem kupujícího být 89 tisíc korun měsíčně.

Pokud by se zájemci podařilo našetřit 20 procent (1,3 milionu korun), pak by splátka úvěru na 30 let činila 20,5 tisíc korun. V takovém případě by musel vydělávat 79 tisíc korun měsíčně. To je pro většinu lidí nedostupné.

„V podstatě tak hrozí, že na vlastnické bydlení běžné domácnosti nedosáhnou a nové byty budou kupovat jen movití investoři. To samozřejmě přispěje stabilitě finančního sektoru a centrální banka tak bude spokojená. Na druhou stranu problém bytového trhu se dál prohloubí a to výrazně. Lidé z Prahy začnou utíkat do regionů, nebo budou nuceni jít do nájmu za ještě vyšší nájemné, než by činila splátka hypotéky,“ poznamenala výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Zdroj: Tisková zpráva Central Group, iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *